Закарпаття: До Інтернету через "Глобальні бібліотеки"

Фундація Білла та Мелінди Гейтс, Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за сприяння урядових та неурядових організацій планує впровадити в Україні програму "Глобальні бібліотеки". Програмою передбачається створення центрів доступу до Інтернету у бібліотеках України, які надаватимуть населенню дорогу до життєво важливої інформації.

Закарпаття: До Інтернету через "Глобальні бібліотеки"

14 серпня 2009 року перший заступник голови обласної ради Михайло Мартин та заступник голови, керівник апарату облдержадміністрації Михайло Попович зустрілися із заступником директора програми „Глобальні бібліотеки” Матеєм Новаком і координатором програми Богданом Микицеєм.

У ділових перемовинах також взяли участь: начальник управління культури ОДА Юрій Глеба та головний спеціаліст управління Оксана Дурунда, директор обласної універсальної наукової бібліотеки Людмила Григаш та ін.

Звертаючись до поважних гостей, Михайло Попович подякував ініціаторам за зустріч та підкреслив, що вітчизняні бібліотеки мають свої труднощі, проблеми, і передовсім ті, що пов’язані із фінансуванням і облаштуванням приміщень, виділенням коштів на збагачення книжкового фонду тощо. Особливо хвилює доля сільських бібліотек, більшість із яких хоч і вдалося зберегти, але в них нема комп’ютерів, Інтернету, книжкові фонди застарілі, що мимоволі позначається на формуванні світогляду людей, особливо підростаючого покоління. А світогляд виступає засобом визначення позиції людини щодо всіх життєво важливих явищ і подій у світі. Тому співпраця з Фундацією дозволить покращити рівень інформаційного обслуговування населення, матеріально-технічну базу бібліотек області.

Михайло Мартин зазначив, що область зробила свій вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи в Україні, готуючи сучасні кадри бібліотекарів в аудиторіях коледжу культури і мистецтва, та розвиваючи безперервну професійну освіту. Завдяки цьому у нас є висококваліфіковані бібліотечні кадри, за сприяння яких за непростих реалій вдалося зберегти наші бібліотеки, як вогнища культури, освіти, знань, духовності. У зв’язку з цим розроблено проект Програми розвитку бібліотек області. А реалізація щорічних, схвалених обласною радою Програм з питань підтримки видання творів закарпатських авторів, сприяє поповненню фонду книгозбірень краю важливими виданнями.

За словами Юрія Глеби, в області діє 496 бібліотек системи Міністерства культури і туризму; 432 з них – розташовані у сільській місцевості. До послуг населення – бібліотечний фонд, який складає 6,5 млн. прим. , у т. ч. у сільських бібліотеках – 3,9 млн. прим.

У ході зустрічі обговорено основні напрями реалізації проекту, який ймовірніше стартуватиме цієї осені. На першому етапі буде проведено навчання представників обласних універсальних наукових бібліотек в м. Києві, потім - відкриття тренінгових центрів на базі обласних бібліотек. У цих центрах пройдуть навчання працівники бібліотек, насамперед, районних, щоб відкрити аналогічні тренінгові центри на районному рівні. Відповідно, в районних центрах пройдуть навчання працівники сільських бібліотек. Такі своєрідні курси для бібліотечних працівників, а в подальшому для всіх бажаючих, допоможуть здобути чи удосконалити навики використання комп’ютера та Інтернет.

Оснащення центрів новітніми технологіями та навчання представників обласних бібліотек бере на себе Фундація. Забезпечення належних приміщень, оплата послуг Інтернет - кошти місцевих бюджетів.
Як підкреслив заступник директора програми „Глобальні бібліотеки” Матей Новак дуже важливо залучитись державною підтримкою для забезпечення життєздатності проекту після завершення його фінансування фундацією Білла та Мелінди Гейтс.

Звісно, комп’ютери та Інтернет дають людям доступ до інформації, що може допомогти зробити позитивні зміни у сфері охорони здоров’я, освіти, зайнятості, туризму, зв’язку тощо. Від того отримає чи ні населення, місцеві громади таку можливість, залежить стан готовності, насамперед матеріально-технічної бази бібліотек області в кожному населеному пункті. Все це можливо зробити спільними зусиллями громад та органів влади.

– Будь-який грант, – підкреслила Оксана Дурунда , – передбачає залучення додаткових коштів, тому представниками Фундації проводяться зустрічі з повпредами органів влади для вивчення можливостей у кожній області, у т.ч. і фінансових, щодо спільної реалізації проекту „Глобальні бібліотеки”. Особливо активізувалась робота після розгляду питання інформатизації бібліотек на засіданні колегії ОДА. Завдяки активній підтримці органів місцевої влади, участі у конкурсі проектів „Інтернет для публічних бібліотек“ (LEAP) в області успішно функціонують 7 Інтернет –центрів на базі обласної універсальної наукової бібліотеки, Мукачівської міської, Виноградівської, Тячівської, Перечинської, Воловецької та Іршавської районних бібліотек. Саме завдяки таким проектам жителям згаданих населених пунктів надано можливість безкоштовно користуватись ресурсами Інтернету через загальнодоступні бібліотеки, в яких досвідчені фахівці надають кваліфіковану допомогу.

У даний час з IREX співпрацює Ужгородська центральна міська бібліотека: в 2004 році відкрито центр громадського доступу до Інтернету та навчань (IATP). Його відкриттю сприяло те, що бібліотека запропонувала вигідні умови роботи центру, а саме: краще приміщення, режим роботи, розташування бібліотеки (в центрі міста), багато користувачів, комунікабельність і професійність кадрів.

Анна Романенчук, сайт Закарпатської обласної ради
20 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, глобальні біліотеки, інтернет

НОВИНИ: Соціо

04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
» Всі новини