Сільська школа Закарпаття включена в міжнародну програму "Європейська мережа здоров'я"

Кам'яницька ЗОШ I-III ст. в Ужгородському районі включена в міжнародну програму "Європейська мережа здоров'я". Основою для такого рішення був той факт, що в школі є постійний нагляд за здоров'ям дітей. За плечима в педколективу є вже чималий позитивний досвід спільної праці медиків і вчителів, яким вони не раз ділилися на семінарах різних рівнів. Саме про це наша розмова з директором школи Михайлом Мазютою.

Сільська школа Закарпаття включена в міжнародну програму "Європейська мережа здоров'я"

- Михайле Михайловичу, чому саме у вашій школі приділяється така велика увага здоров'ю дітей?

-  Таке питання мало б бути в навчальних планах кожної школи, а не лише нашої. Я дуже радий, що за ініціативою обласного центру здоров'я ми потрапили в міжнародний проект "Європейська мережа шкіл сприяння здоров'ю". Та якщо б і не потрапили, ми б все одно робили те, що робимо, бо це дуже важливо. Я собі якось занотував такі слова французького філософа Декарта: "Уважно спостерігайте за своїм тілом, якщо хочете, щоб ваш розум завжди працював активно".

- Що ж такого особливого ви робите у своїй школі, що й діти менше хворіють, й батьки такі задоволені?

-  У нас розроблена спеціальна система зміцнення здоров'я учнів. Особливу увагу приділяємо питанням охорони здоров'я учнів у навчальному процесі, в позакласній та виховній роботі, співпраці з лікарями та батьками, урокам фізкультури, спортивно-масовій та гуртковій роботі, діагностичним медоглядам (двічі на рік).

У школі проводиться ранкова гімнастика, фіз-культхвилинки, діє туристично-краєзнавча експедиція "Едельвейсом цвіте Закарпаття моє". Завжди у батьків викликають інтерес так звані "круглі столи" за участю лікарів, Дні здоров'я, екологічна робота. Маємо своє шкільне лісництво, яким керує Мар'яна Кул - заступник директора з виховної роботи. Успішно діє туристичний гурток.

- Цими днями стало відомо, що саме ваші учні зайняли перше місце у міжнародних змаганнях із спортивної орієнтації "Закарпатська весна-2009"...

-   Так, це була надзвичайно приємна звістка. Керує в школі туристичним гуртком Сергій Готра - вчитель фізкультури. Він же веде також факультатив по туризму. Є в нас ще один вчитель фізкультури - Федір Шестаков. Саме дякуючи їм, уроки фізкультури діти дуже люблять. І на різних змаганнях почувають себе, як риба У воді.

- Є в школі і шкільне лісництво?

-Так, вже багато років. Маємо і своїх студентів у Львівському лісотехнічному університеті. Але важливо інше: діти вчаться любити природу, берегти довкілля. Ніхто вже з них не зрубає дерево, не знищить квітку. Недавно на зустрічі з юними лісівниками голова Держкомітету лісового господарства України Микола Тимошенко, який недавно побував у нашому лісгоспі, дуже похвалив їх за плідну, цілеспрямовану роботу.

- У школі ще діє програма "Росток"...

-  Першим етапом комплексного педагогічного експерименту цієї програми став етап початкової школи. На базі кафедри педагогічної творчості Сумського інституту було розроблено комплект навчальних програм для початкової школи з курсу "Навколишній світ". Проводимо відкриті уроки з цілісного сприйняття світу, розвитку уяви, формуємо цінність орієнтації, виховуємо у дітей любов до Батьківщини, до планети Земля. За цією програмою діти побували в різних містах України, якось навіть вдалося відпочивати в санаторії "Сонячне Закарпаття".

-  Отже, і в умовах, далеких від ідеальних, можна багато зробити?

-  Безперечно. Було б бажання працювати не для галочки, а для душі. У програму "Здоров'я" тісно вплітається робота й інших гуртків. Перш за все, танцювального, яким керує Людмила Петрецька. Вже 5 років успішно діє шаховий гурток, який веде кандидат в майстри спорту Михайло Гапак. Наші шашкісти та шахісти стали призерами багатьох змагань. Як на мене, дуже важливо те, що навчання гри в шашки починається вже з початкової ланки. Тому й маємо такий успіх - 15 грамот за перемоги.

- І на закінчення, будь ласка, підсумуйте, Михаиле Михайловичу, на чому ж грунтується модель здоров'я учнів?

- Діти усвідомили, що рух - це двигун життя, що будуть здорові лише тоді, коли не матимуть згубних звичок - потягу до куріння, до алкоголю, наркотиків. У школі чітко визначено, що необхідною умовою здорового способу життя є формування в учнів стійких навичок та вмінь. Це передбачається усіма нашими навчальними планами. Ми маємо тісні зв'язки з Баварським товариством (Німеччина), яке дбає про літнє оздоровлення дітей. Наші учні неодноразово відпочивали в таборі в урочищі Бабайово на Перечинщині, яким опікувалися німці. Наше завдання - щоб діти круглий рік були в русі, бо рух - то життя.
*  *  *
Нещодавно відбувся обласний зліт шкільних лісництв. Як повідомила головний спеціаліст ДП "Ужгородський лісгосп" Світлана Костів, переможцем стало Кам'яницьке шкільне лісництво, воно й поїде на Всеукраїнський зліт до Києва вже наприкінці травня.

Марія Ужгородська
12 травня 2009р.

Теги: Ужгородський район, Кам’яниця, школа, учні, шкільне лісництво, "Європейська мережа здоров'я"

НОВИНИ: Соціо

11:03
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини