Закарпаття: Учитися безробітним ніколи не пізно

Одна з найсуттєвіших причин українського безробіття – дисбаланс на ринку праці. Тобто пропозиція робочої сили не відповідає попиту на неї роботодавців. Сьогодні вони хочуть мати працівника висококваліфікованого, досвідченого, ознайомленого з найсучаснішими віяннями в своїй професії.

Де шукати такого? Як не парадоксально це прозвучить: здебільшого – саме в службі зайнятості. Професійне навчання безробітних – це не лише соціальна послуга та ефективний інструмент реагування на потреби ринку праці, а й захід, спрямований на поліпшення конкурентоспроможності цієї категорії громадян, підвищення їх соціальної та професійної мобільності.
Упродовж останніх років обласна служба зайнятості забезпечує професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації вдвічі більшій кількості людей, аніж система професійно-технічної освіти Закарпаття. У цьому році за нашими направленнями вже пройшли навчання близько 4,5 тисяч безробітних.
Основна особливість професійного навчання, яке організовує служба зайнятості, - його орієнтування на «найпекучіші» потреби обласного ринку праці. Орієнтиром цим виступають саме запити роботодавців області, які ми прагнемо оперативно задовольнити. Під їхні замовлення на конкретні робочі місця навчаються близько 62,8% безробітних з усіх, кого ми  залучили до навчання.
Останнім часом розширилася мережа навчальних закладів, установ та організацій, з якими обласна служба зайнятості співпрацює, так би мовити, на профнавчальній ниві. Але ще більш промовистий інший показник: у два рази збільшилася кількість підприємств (їх тепер - 490), безпосередньо на яких  було організовано професійне навчання. Бо хто краще, ніж роботодавець, може сказати, чи відповідає зміст навчальних планів та програм специфіці конкретних виробництв? 92% договорів на навчання безробітних – договори з підприємствами. І це надає значного прискорення процесу працевлаштування людини.
Одним з результативних напрямів є навчання безпосередньо на робочому місці за індивідуальними планами і програмами та шляхом стажування. За дев’ять місяців нинішнього року ми направили на таку підготовку 1061 особу. Їхнє навчання максимально наближене до умов виробництва, безробітний має можливість  проявити свої знання та вміння, а роботодавець придивитися до претендента на робоче місце. І ще один суттєвий момент: тут враховується те, що навчаються дорослі, зрілі люди, переважна більшість яких налаштовані на отримання лише конкретних  навичок.           Заслуговує на увагу співпраця обласної служби зайнятості з професійно-технічними навчальними закладами області. Левова частка обсягів професійного навчання належить тісній, продуктивній сімнадцятирічній співпраці з професійно-технічними навчальними закладами області.
Аналізуючи пройдений шлях приємно відмітити, що завдяки спільним зусиллям фахівців служби зайнятості та висококваліфікованих педагогічних працівників у сфері професійнотехнічної освіти щороку набувають або змінюють свою кваліфікацію на базі ліцеїв та професійних училищ близько півтори тисяч безробітних, що складає четверту частину загального обсягу слухачів з числа безробітних. Перелік професій, найбільш популярних серед безробітних, особливо молодих осіб, налічує близько 30-ти найменувань. Серед них: електрогазозварник і маляр, продавець і кондитер, бармен і кухар. Це також професії, придатні для самозайнятості: слюсар з ремонту автомобілів і столяр, перукар, кравець і манікюрниця; це професії, спрямовані на відродженнянародних промислів: бляхар та вишивальниця; це також агент з організації туризму – екскурсовод – професія сучасного і майбутнього нашого краю.
Відчутними стали намагання керівників навчальних закладів йти у ногу з часом, працювати на подолання дисбалансу робітничих кадрів на ринку праці, на задоволення потреб роботодавців у кваліфікованих  робітниках. З метою розвитку рекреаційно-туристичної галузі нашої області деякі ліцеї отримали ліцензії на право здійснення підготовки і перепідготовки з професій покоївка – черговий по поверху, адміністратор готелю, кемпінгу. За направленням служби зайнятості вже 60 осіб з числа безробітних здобули професію покоївка на базі Міжгірського професійного ліцею (директор Василь Маринець). Ми допомагаємо готувати кадри для сфери обслуговування на базі Берегівського ліцею сфери послуг (директор Марія Муска) та на базі Ужгородського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування (директор Віктор Кощак).
Впевнена, що не зайве ще раз нагадати про переваги професійного навчання за направленням служби зайнятості за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття:
- оперативність підготовки кваліфікованих працівників (навчання не може перевищувати року);
- актуальність одержуваної професії на обласному ринку праці;
- матеріальна підтримка безробітного (виплачується належна йому матеріальна допомога в період профнавчання за умови відсутності пропусків занять без поважних причин; якщо  особа навчається не за місцем проживання, оплачується її проживання в гуртожитку або щоденний проїзд до місця навчання та у зворотному напрямку);
- якщо немає можливості організувати навчання за необхідною професією на Закарпатті – можливе навчання за межами області.

До  кінця нинішнього року обласна служба зайнятості планує залучити до навчання ще більш як тисячу безробітних. Це допоможе їм впевненіше  почуватися на ринку праці, прискорити працевлаштування та й узагалі – йти по життю з твердішим почуттям власної гідності.

Євгенія Правда,
начальник відділу організації профнавчання обласного центру зайнятості
16 жовтня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
» Всі новини