Сьогодні набирають чинності окремі норми мовного закону, за порушення – штрафуватимуть (ВІДЕО)

Сьогодні, 16 липня 2022 року набирає чинності низка нових норм закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Сьогодні набирають чинності окремі норми мовного закону, за порушення – штрафуватимуть (ВІДЕО)

Він нагадав, що Закон ухвалили у квітні 2019 року, а набрав чинності він три роки тому - 16 липня 2019 року. 

“Переважна більшість сфер зобов’язана послуговуватися українською. Зокрема, державна мова обов'язкова в рекламі, медицині та на транспорті, у діловодстві, документообігу та звітності, освіті та науці, технічній та проєктній документації, обслуговуванні, культурі тощо”, - зауважив Тарас Кремінь.

Частини 2 та 6 статті 27 Закону, що починають діяти з 16 липня 2022 року, регламентують використання української мови в інтернеті та в інтерфейсах комп'ютерних програм товарів.

“Українська мова, особливо в умовах війни, набуває особливого звучання,  підсилюється, власне, і сам мовний фронт. Стаття 27 - одна з тих, що підсилює статус української мови як державної та захищає права громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою”, - підкреслив Тарас Кремінь.

Про які конкретні зміни йдеться?

Відповідно до частини другої статті 27 комп’ютерна програма з користувацьким інтерфейсом, встановлена на товарах, що реалізуються в Україні, повинна мати користувацький інтерфейс державною мовою, який за обсягом та змістом має містити не менше інформації, ніж іншомовні версії такого інтерфейсу. Недотримання цієї вимоги має наслідки, визначені законодавством про захист прав споживачів для реалізації товару неналежної якості.

“Іншими словами, будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму – автомобіль чи пральна машинка - повинен бути «локалізований» для реалізації в Україні. На товарі має бути українськомовний інтерфейс незалежно від того, чи це електронний екран або панель керування зі звичайними кнопками.

Під користувацьким інтерфейсом мовний закон має на увазі всю відображувану інформацію, з якою безпосередньо взаємодіє користувач під час використання комп’ютерної програми і яка містить текст будь-якою мовою. Українськомовний інтерфейс за обсягом та змістом має містити не менше інформації, ніж іншомовні версії.

Недотримання цієї вимоги означатиме реалізацію товару неналежної якості. Отже контроль за виконанням Закону виробниками і продавцями товарів з встановленими комп’ютерними програмами спільна задача Уповноваженого та Держпродспоживслужби”, - пояснив Тарас Кремінь.

Відповідно до частини шостої статті 27 інтернет-представництва (в тому числі веб-сайти, веб-сторінки в соціальних мережах) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, засобів масової інформації, зареєстрованих в Україні, а також суб’єктів господарювання, що реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, виконуються державною мовою. Поряд з версією інтернет-представництв (у тому числі веб-сайтів, веб-сторінок у соціальних мережах), виконаних державною мовою, можуть існувати версії іншими мовами. Версія інтернет-представництва державною мовою повинна мати не менше за обсягом та змістом інформації, ніж іншомовні версії, та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні.

Тобто, як пояснив Уповноважений, з 16 липня усі інтернет-ресурси, які використовуються в якості інтернет-представництв суб’єктів господарювання, зареєстрованих в Україні, у тому числі, інформаційні інтернет-ресурси, повинні мати основну версію українською мовою, яка має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням.

При цьому, українськомовна версія інтернет-представництва іноземного суб’єкта господарювання, який реалізує продукцію в Україні, може мати менший обсяг інформації, ніж основна версія, але достатній для того, аби користувач з України міг повністю розуміти мету діяльності даного суб’єкта.

Важливо наголосити, що під поняттям “інтернет-представництво” маються на увазі не лише вебсайти, але і сторінки в соцмережах, ютуб-, вайбер-, телеграм-канали, інформаційні боти, мобільні застосунки тощо. Тобто йдеться про будь-які публічні інтернет-ресурси, пов'язані з суб'єктами, вказаними в Законі.

Як було раніше? 

Значною мірою вимоги стосовно мови в інтернеті для багатьох суб’єктів вже давно реалізуються, але з 16 липня вони стають чіткими та мають всеохопний характер.

З моменту набрання чинності  закону 16 липня 2019 року - всі інтернет ресурси юридичних осіб державної та комунальної форми власності повинні були мати основну версію українську. Це вимоги статей закону, що регулювали діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, організацій та підприємств комунальної та державної форми власності.

“Від початку моєї діяльності на посаді Уповноваженого ми пильно стежимо за дотриманням державними органами, місцевим самоврядуванням, юридичними особами державної та комунальної форми власності вимог щодо застосування державної мови в інтернеті. Ми робимо регулярні моніторинги та огляди, здійснюємо державний контроль та фіксуємота вимагаємо усунення порушень. Ми маємо великий прогрес”, - підкреслив Тарас Кремінь. 

Уповноважений також нагадав, що вже півтора роки діє стаття 30 Закону, відповідно до якої обслуговування споживачів через інтернет має здійснюватися державною мовою. Водночас раніше допускалося існування двомовної версії сайтів. Наприклад, сайт виконаний недержавною мовою, а інформація про товари - державною. 

“З 16 липня вся основна версія, яка повинна завантажуватися за замовчуванням для українців будь-якого інтернет-ресурсу, має бути державною мовою. Окрім цього, з 16 липня зазначену норму повинні виконувати всі інформаційні ресурси, а не лише ті, які здійснюють обслуговування громадян”, - наголосив він.

Тарас Кремінь наголосив, що пройшло вже 3 роки від набрання чинності Законом і  це - достатній строк для підготовки до виконання тих вимог, що набирають чинності 16 липня.

“Виробники, імпортери, продавці загалом підготувалися. Нам відомо про окремі випадки, коли, наприклад, виробники автомобілів мали труднощі з встановленням українськомовного інтерфейсу на моделі, які розроблені та запущені в глобальне виробництво більше 3-х  років тому. Але це радше виключення.

Сьогодні чи не всі торговельні мережі, інтернет-магазини і платформи створили версії своїх інтернет-представництв українською мовою. 

Однак з боку деяких підприємців ми продовжуємо фіксувати порушення. У 2021 році надійшло 1044 повідомлення щодо відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, через які здійснюється обслуговування споживачів. Це склало майже третину від усіх минулорічних звернень громадян. За пів року 2022-го таких звернень 138. Очевидно, що з набранням чинності нових норм кількість зафіксованих порушень може збільшитись. Безперечно, протягом перших кількох місяців ситуація покращиться, - цьому сприятимуть як превентивні заходи, так і нові адміністративні санкції”, - розповів Уповноважений.

З 16 липня - адміністративна відповідальність за порушення норм Закону

З 16 липня 2022 року запроваджується адміністративна відповідальність за всі порушення Закону - набирає чинності підпункт 1 пункту 7 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, яким вносяться зміни в Кодекс України про адміністративні правопорушення. 

Як пояснив Тарас Кремінь, зміни передбачають можливість для Уповноваженого із захисту державної мови накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон. 

Представники Уповноваженого зможуть складати адміністративні протоколи. Уповноважений із захисту державної мови розглядатиме їх і виноситиме постанови, які передбачають або попередження, або штрафи.

Розмір штрафу становитиме від 3400 до 8500 грн., якщо порушення вчинено вперше. За повторне порушення накладатиметься штраф від 8500 до 11900 грн.

16 липня 2022р.

Теги: норми, мовний закон, порушення, штрафи

Коментарі

пенсіонер 2022-07-19 / 09:29:10
Крайньому коментатору.
Якщо ти хохотун їздиш на заробітки в мацкву,це не значить, що росіяни у переважній більшості, чимось відрізняються від мавп.
Вони мавпами були, є і ще довго будуть. Вони напівазіати, такий собі гібрид, предстанвики якого не є ні європейцями ні азіатами. Тобто не живуть як в Німеччині, Англії чи навіть Чехії, але не живуть як японці, південні корейці чи навіть як китайці. Гібрид виявився якимось невдалим створінням. Єдине що їм добре вдається, так це красти, грабувати та вбивати.
Старший не означає дурніший від молодшого, а в більшості навіть навпаки.
Бо старші, пробивали собі дорогу в житті самостійно, вчилися самі, робили карьєру самі, а на жаль молодим, за винятком окремих, все дають ті ж старші батьки, купуючи навчання в школах, дипломи у Вузах, роботу в державних установах.
І ще старшим, якщо повезе, станеш і ти. Час летить. Спостерігай.

пенсіонеру 2022-07-18 / 20:03:14
розсмішив мене.Так я не проклинаю мавп ,як ти руських .Чим старіше тим глупіше стають деякі люди, маразм мабуть . Іди краще на рибалку і розслабся

пенсіонер 2022-07-18 / 18:43:18
Крайньому коментатору.
Повірь і тебе не буде через 300 років, а Украина буде "і будуть люди на землі", як писав класик.
Через декілька років розвалиться остання імперія на землі - ерефія, яка тирмаеться на ФСБешних штаках та на криміналі.
А ти переживай щоби по буддійському віруванню не перетворився в мавпу десь у Африці.

пенсіонеру 2022-07-18 / 17:32:01
Повірь тобі вже не буде потрібна україна через 300 років.А якщо по будійським традиціям може переродишся десь в росії

Конарь 2022-07-17 / 22:00:07
Згідний з пенсіонером.Люди,слухайтеся старших....

Таня до До Тані 2022-07-17 / 10:17:17
Ти диви, образилось воно. Та вас, зрадників і словоблудів, давно вже не лише на х@й треба посилати, а висилати до вашого ідейного натхненника путіна. Це там у них до жінок ставляться як до обслуговуючого персоналу, що підгузки міняють і борщі варять, деколи ще в піцерію їм вийти дозволяють, сексизм - за норму, от там вам якраз і місце, уродцям середньовічним

пенсіонер 2022-07-17 / 09:18:27
Все вірно.
Якщо хочемо зберегти Україну, повсюди повинна звучати державна УКРАЇНСЬКА мова. Вдома, на кухні, родичі між собою розмовляйте як хочете, але в суспільних місцях, особливо у сфері обслуговування лише державна мова. Не можете вчіть. Не хочете ідіть на ...
І карати за ці порушення жорстоко, бо уже догралися із російською мовою, що бидло ординьске, яке саме не знає досконало російської мови, прийшло звільняти російськомовних.
Шейцарію собі влаштуємо через 300 років мирного існування нашої держави.
При цьому, я хочу щоби Україна нагадувала Англію, Німеччину або Польщу. Щоби "українець" звучало также гордо як: "Я естем поляк".

Ужгород 2022-07-17 / 07:52:06
Ці норми давно діють у сусідніх країнах. І нам уже пора. Путін не залишає нам іншого вибору

до правди 2022-07-16 / 22:11:16
цілком згідний на 100% .На ті ж граблі наступаємо,і так і не дійде до народу що революції і боротьба до добра не приведе,а буде тільки гірше,злидні і жертви.І не мрійте що буде краще,

Правда 2022-07-16 / 21:20:02


Коментар видалено. Адмін


МѢСТНЫЙ 2022-07-16 / 17:44:33
До Швейцарії: Ви так собі Швейцарія, бо там не 4 а 3 офіційні мови: німецька, французька та італійська. Ретороманська мова (романш) обов’язково використовується тільки для спілкування з носіями цієї мови. Ви не побачите в Берні чи Цюріху жодного надпису на романш.
Щодо русинської мови, то Угорщина, Словаччина та інші країни підтримують ідею окремої русинської мови тільки для того, щоб штучно розколоти український моноліт на своїх теренах, бо гадають що краще мати декілька маленьких національних меншин ніж одну велику. От і вигадують окремішність русинів. А от коли скажімо Румунія діє так саме по відношенню до частини тамтешніх угорців, кажучи що секеї та чанґо – це окремі від угорців народи, то Угорщина не то що обурюється, ледь не казиться.

До Тані 2022-07-16 / 17:01:03
А що ти ще розумне можеш сказати, все вірно послати на х.й і образити і більше нічого.Ти навіть не розумієшся що в світі робиться,не розумієш елементарних речей військової стратегії, історії,географії,і інших понять глобальних.Ти тільки знаєш як в піцерію піти в кафе посидіти,дітей нарожати,(бо так всі роблять) підгузники поміняти, пожрати,погуляти і на праці монотонну роботу робити у всіх сферах і відео на ютуб подивитися як стадо баранів.І таких у світі людей зомбірованих якщо не помиляюся більшість.Якщо б у тебе не було каші в голові ти б почала по другому мислити

До швейцарія 2022-07-16 / 14:36:34
Не мели дурниць русини то і є українці стара назва. Ті сусіди яким не дуже вигідна сильна Україна визнають штучно так званих русинів, хоча відкрито не воюють проти України. Русини були і на Галичині і на Закарпатті а сьооодні хто це відокремлює то чисто в цілях сепаратизму більше ніякої мети немає, як Сидор мпешний піп. Так звані русини в Словаччині в США та в інших державах вже повністю стали не русинами а русини-українці зберегли свою ідентичність, практика показала що значить «окреме» русинство.

Адмін 2022-07-16 / 14:05:27


Адміни на місці. Навіть якщо це боти, на жаль, ці думки часто побутують серед реальних людей. Нехай чують, що їм на це кажуть українці


Богданка 2022-07-16 / 13:58:47
Вибачаюся, не Микола, а михайло

Богданка 2022-07-16 / 13:57:19
Адміне, спиш?..
Дуже сподіваюся, що "швейцарія" і микула просто мацкальські боти, нормальна людина такого гівна в голові не може мати

до 9250 2022-07-16 / 13:33:24
Навчися спочатку писати, неуку. А потім ляпай. Кончене якесь.

9250 2022-07-16 / 12:13:31


З російськими методичками та українофобією - за курсом російського корабля. Коментар видалено. Адмін


закарпатець 2022-07-16 / 12:11:19
В державний закладах, в навчальних закладах, у сфері обслуговування лише ДЕРЖАВНА УКРАЇНСЬКА МОВА, можна ще англійську застосовувати.
На кухні говоріть своєю мадярською, а ще можете беселмати в Угорщині. Держава Україна лише таким чином себе захистить, кому не любиться українська мова, їдьте до мадярів і росіян. До речі закарпатський суржик дуже подібний до української.
А крім Швейцарії в Європі ще є Великобританія, Німеччина, Франція та інші країни, де домінує мова цих країн. До речі у Франції на вас ніхто не зверне уваги, якщо звернетеся до них англійською.

Микола 2022-07-16 / 11:33:27
Правильно, єдиною державною мовою є тільки Українська! Ніякої кацапської, мадярської, чи то русинської... Кому не подобається - "чемадан - вакзал -..."

НОВИНИ: Соціо

21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 52
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
» Всі новини