Австрієць-інвестор курорту "Боржава" перевіряється на причетність до розкрадання грошей разом з Каськівим – "Схеми" (ВІДЕО)

У Національному антикорупційному бюро підтвердили, що громадянин Австрії Гернот Ляйтнер, з яким Офіс президента веде переговори про будівництво курорту «Боржава» на Закарпатті, наразі перевіряється на можливу причетність до кримінальних правопорушень у рамках розслідування розкрадання коштів Держінвестпроекту, призначених на реалізацію проєкту «Олімпійська надія» Віктора Януковича.

Як встановили журналісти «Схем», Гернот Ляйтнер (праворуч) тісно пов’язаний з українськими політиками – зокрема, з Владиславом Каськівим (ліворуч), ексголовою Держінвестпроекту часів Януковича
Як встановили журналісти «Схем», Гернот Ляйтнер (праворуч) тісно пов’язаний з українськими політиками – зокрема, з Владиславом Каськівим (ліворуч), ексголовою Держінвестпроекту часів Януковича

Про це пресслужба бюро повідомила у відповідь на запит журналістів «Схем», які раніше оприлюднили розслідування про те, що новий курорт планують звести на арештованих землях, куплених за, ймовірно, «відмиті» держкошти, а також, що за австрійським інвестором Ляйтнером можуть стояти інтереси впливових політиків з ОПЗЖ – Юлії та Сергія Льовочкіних, та колишнього голови Держінвестпроекту Владислава Каськіва.

«Детективи в ході розслідування окремого епізоду знайшли докази і встановили, що іноземний інвестор, якій зголосився будувати цей гірськолижний курорт в Закарпатській області, може бути пов’язаний або навіть підконтрольний колишньому керівнику Держінвестпроекту, його родичам та іншим особам (йдеться про Владислава Каськіва, який очолював Держінвестпроект у 2010-2014 роках – ред.)», – заявила речниця НАБУ Світлана Оліфіра.

Як встановили журналісти «Схем», Гернот Ляйтнер тісно пов’язаний із українськими політиками. Ключовий актив під курорт, оформлений на Ляйтнера в Україні, – це гектари землі на полонині Боржава в Закарпатті, частина з яких придбана за гроші, виведені з бюджету – за часів Віктора Януковича. За версією детективів НАБУ, виводили гроші протягом 2012-2014 років через Держінвестпроект, який очолював Владислав Каськів.

Гроші були передбачені на реалізацію «Олімпійської надії» Януковича. Але реалізований цей проєкт так і не був, зокрема через те, що держкошти були виведені в офшори – що і є предметом розслідування НАБУ.

За оцінкою детективів, частина офшорних фірм виявилась підконтрольною родичам і наближеним особам самого екскерівника Держінвестпроекту Каськіва, який був відповідальним за реалізацію «Олімпійської надії».

Нині серед підозрюваних у справі щодо розкрадання коштів Держінвестпроекту – рідний брат Владислава Каськіва Олександр Каськів, який у розшуку, та двоюрідний – Олександр Матковський. Сам Владислав Каськів, наразі обвинувачений в іншій справі, обрався депутатом облради від ОПЗЖ на Закарпатті. Владислав Каськів та Олександр Матковський раніше заявляли про необґрунтованість підозри антикорупційних органів.

«Схеми» звернули увагу на одну з компаній, через яку, серед інших, за версією офіційного слідства, частина бюджетних грошей пішла на скуповування закарпатських земель у приватні руки – це австрійська Teleferic Holdings, кінцевим бенефіціарним власником якої був Гернот Ляйтнер.

Згодом компанія Teleferic стала власницею українських фірм, що скупили землю на Закарпатті. У 2019 році замість неї у структуру власності цих компаній ввели словацьку фірму Carpathian Mountain Resort. Вона теж оформлена на Гернота Ляйтнера.

Правоохоронці домоглись арешту цих гектарів у Карпатах, щоб у перспективі повернути державі або землю, або домогтися фінансового відшкодування завданих бюджету збитків.

У 2020-му австрієць був представлений як офіційний інвестор нового курорту на Закарпатті. На нараді під керівництвом очільника Офісу президента Андрія Єрмака він презентував цей проєкт.

У коментарі «Схемам» австрієць Гернот Ляйтнер повідомив, що здивований арештом активів – тобто, закарпатської землі. А також підтвердив, що запросив Владислава Каськіва стати радником його компанії Carpathian Mountain Resort.

«Я запросив Владислава Каськіва стати радником проєкту на професійній основі. Ми мали успішний досвід роботи з ним та його командою, коли працювали для українського уряду над розробкою зимових Олімпійських ігор 2022 року. Вони чудово впоралися», – повідомив Гернот Ляйтнер.

Журналісти надіслали австрійцю нові запитання, зокрема, про те, яке джерело фінансування проєкту та яких саме інвесторів і приватних кредиторів він планує також залучити до цього проєкту – про що він сам казав раніше «Схемам». Відповіді від Ляйтнера поки не отримали.

Крім того, журналісти проєкту «Схеми» отримали доступ до листування Владислава Каськіва, а також особистих помічників та довірених осіб народних депутатів від ОПЗЖ Сергія та Юлії Льовочкіних. Електронні листи, які охоплюють період з 2014 по 2016 роки, з-поміж іншого, свідчать про те, що Юлія Льовочкіна була причетна до управління рахунками згаданої австрійської компанії Teleferic Holdings, оформленої у той період на австрійця Ляйтнера.

Ні Юлія Льовочкіна, ні Сергій Льовочкін не відреагували на запит про коментар. Не відповіли на новий запит журналістів і в Офісі президента.

Радіо Свобода

18 березня 2021р.

Теги: Боржава, курорт, Ляйтнер

НОВИНИ: Соціо

20:25
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 2
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
» Всі новини