Ось тут - на Свидовецькому хребті, планують будувати лижні траси, ресторани і готелі, показує француз Орест Дель Соль. Він приїхав на Закарпаття двадцять років тому і вирішив залишитися. Каже, українські Карпати - унікальні, ніде в Європі вже не залишилося такої незайманої природи.
"Яка краса, хто це має право приватизувати? Чого тут маю ділити це різні огорожі, електропередачі, це кому треба? Люди тут ходять, мають тоже роботу - ягоди, гриби, тут пасуть вівчарі, роблять сир".
Жителі одного з найближчих сіл - Лопуховао, бояться, що будівництво гірськолижного комплексу спровокує паводки і зсуви і висушить колодязі. Екологи їх побоювання поділяють.
"Усі водоносні артерії перерізаються, бо, фактично, отут збирається вода, яка потім спускається у низинні райони, села і так далі, а з водою вже у нас проблеми - навіть в горах, влітку вода майже висихаєє", - говорить житель с. Лопухово Володимир Фабрицій.
"Полонини, болотні угіддя високогірні, вони виконують стримуючу роль, роль такої губки, накопичення, там стримуються усі ці опади, так само ліси. Почнеться будівництво, будівництво - це ерозії", - говорить еколог з Ужгорода Оксана Станкевич.
Три депутата Лопухівської сільради вже оскаржують в суді рішення Тячівської та Рахівської райдержадміністрацій, які схвалили будівництво гірськолижного комплексу. Його детальний план - на стіні кабінету селищного голови Ясіня.
Масштаби вражають: 230 кілометрів лижних трас, 60 готелів, 120 ресторанів, і навіть - аеродром. Одночасно тут зможуть відпочивати майже 30 тисяч туристів.
"Люди "за" тому, щоби туристи проживали в Ясінях і каталися на лижах, аби село було приєднано до загального комплекса. Люди не є самі проти себе. Туристів стає більше", - каже селищний голова Ясіня Едуард Зелінський.
Жителі Ясінів і Чорної Тиси кажуть: якщо комплекс побудують - будуть робочі місця, зараз майже половина жителів виїжджає за кордон. А ще, нарешті, дороги, каналізація та водопостачання.
"Це добре для села, ну, робота буде", - говорить мешканка села Чорна Тиса Василина.
"У нас люди підтримали нормально, у нас було 200 чоловік у клубі, то 2 чоловіка були проти. Решта всі були "за". Зразу зупиниться вирубка лісу. Вони візьмуть свої, де там їм треба, напрями на ті підйомники, ірешта все вони будуть охороняти", - говорить сільський голова с. Чорна Тиса Іван Павлючок.
В обладміністрації кажуть: кількість туристів, які хочуть відпочити в Карпатах, з кожним роком зростає. Приймати їх - ніде.
"Упала гривня і за 100 доларів там можна яішніцу поснідати, а тут можна неділю віддохнути з вином, з паленкою. Людям десь потрібно відпочивати, не на якихось там, шо сам "пан склепав", як кажуть у Польші, а потрібні сучасні курорти, сучасні готелі", - пояснює голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.
Бути чи гірськолижного курорту на Свидовецькому хребті? Останнє слово - за Кабміном. Тільки в уряді можуть прийняти остаточне рішення про виділення землі під будівництво курорту.
ДО ТЕМИ:
Держлісагентство не погодило Москалеві рубку під курорт "Свидовець"
Москаль державним коштом будує дорогу до "заявленого" курорту "Свидовець", який лобіює – еколог
Марина Коваль, "Подробиці", "Інтер"
Вуву 30.10.2017 / 04:09:30
Любителю карпат ... Перечитай ще раз ... Уважно ... людина з Франційі живе тут 20 років і каже що в Європі таких нетронутих місць вже не залишилось.
Ти хоч йому віриш .?
Вуву 30.10.2017 / 04:05:04
Едуард залінський ... Хай не лукавить ... Ясіння акурат коло "буковеля" (напівпорожнього в літній сезон)... І що треба іще більше ?
За 100 $ яєшню на сніданок ... Це казкова брехня ... А той що дійсно гроші має і хоче "якісно" відпочити ... все одно сюди не прийіде ... Бо сервіс обслуговування буде критичним .
Тому більшість зупиняють свій погляд на словаччинні .Сервіс як в австрійі а ціни на20-40% нижчі. От і думайте.
А те що маскаль говорить ...."фафа ляля" ... В нього свойі шкурні інтереси.
Любитель Карпат 29.10.2017 / 17:12:08
Не дай, Боже, допустити будівництво курорту. Уже зараз у криницях немає води, підземні води істотно зменшаться за рахунок вирубки цінних лісів які виконують захистні функції і на тих територіях більше НІКОЛИ ЛІСУ НЕ БУДЕ! Місцеві мешканці будуть брати у річці воду з фекаліями. Почнуться ерозійні процеси, фактор турбування приведе до зникнення диких звірів і птахів, а там вони більшість червонокнижні. Туристичний хліб буде коштувати 50 гривень як і інші продукти. Список можна продовжувати.