На Тячівщині скандальний забудовник з Хустщини хоче потай провести слухання щодо будівництва міні-ГЕС на річці Тересва

У понеділок, 7 серпня, о 13.00, в селі Калини на Тячівщині, в приміщенні сільради відбудуться громадські слухання щодо розроблення детального плану території для розміщення 2-х малих гідроелектростанцій на річці Тересва потужністю 3,6 МВт кожна.

На Тячівщині скандальний забудовник з Хустщини хоче потай провести слухання щодо будівництва міні-ГЕС на річці Тересва

Про це інформує Громадський правозахисник Віталій Грегор.

При цьому, у тексті оголошень, поширених виконкомом сільради с. Калини, маніпулятивно йдеться не про громадські слухання, а про "збори села", на яких пропонується розглянути 3 питання: 

1) про стан протипаводкових споруд на р. Тересва; 

2) будівництво нового дитячого садочку;

3) про детальні плані для будівництва МГЕС.

Того ж таки дня, вже о 17.00, такі ж слухання заплановані і в сусідньому селі Біловарці, але вже щодо будівництва однієї міні-ГЕС потужністю 5,1 МВт.

Повідомлення про такі громадські слухання від імені Тячівської РДА були розміщені в маловідомій місцевій газеті "Справа честі" №3 (118) за квітень-травень 2017 року, яка випускається один раз на 3 місяці, а весь тираж якої був викуплений, як і на Хустщині свого часу з такою ж метою був викуплений тираж газети "Наш Хуст".

Зокрема, в цій газеті від імені РДА були також одночасно опубліковано оголошення  і про такі ж слухання в 2-х інших селах Тячівського району, призначені на 14 серпня, а саме – о 13.00 в с.Бедевля щодо однієї міні-ГЕС на 5,1 МВт, а вже о 17.00 в с. Ганичі – 3-х міні-ГЕС по 3,3 МВт кожна.

Поряд з цим, 20 липня 2017 р. Тячівська РДА на своєму офіційному сайті спростувала такі повідомлення, зазначивши, що вона не розміщувала жодних оголошень в газетах щодо будівництва ГЕС, оскільки за законом це є компетенцією місцевих рад і їх виконкомів, а відтак такі оголошення в газеті є дезінформацією.

Хоча, як стало відомо, Тячівська РДА ще в травні цього року все ж видала дозволи на розробку детальних планів під будівництво цих ГЕС, але, схоже, після резонансних подій в сусідній Хустщині тячівські чиновники тепер намагаються "вмити руки". Для прикладу, щодо будівництва за межами с. Біловарці такий дозвіл був наданий розпорядженням №202 від 25.05.2017 р. за підписом в.о. голови РДА Михайла Полажинця.

Як і на Хустщині, де вже щонайменше 5 сіл проголосували на своїх зібраннях проти будівництва міні-ГЕСів на їх річці Ріка, на Тячівщині все відбувається так само кулуарно, не публічно, не прозоро і з маніпуляціями.

Пояснення цьому проста – той же, що і на Хустщині, забудовник. А саме, згідно з розпорядженням РДА ,заявником щодо намірів забудувати р.Тересва є ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-ТЕРЕСВА», директором якого є Віктор Сегедій. Останній також очолює десяток фірм, в т.ч. ТОВ «ГІДРОРЕСУРС-РІКА», яка планувала 5 МГЕС в с. Горінчево, Липча та Кошелево Хутського району. 

 

 

На Хустщині координував ці питання будівництва, будучи особисто присутнім на слуханнях в с.Липча, екс-депутат Закарпатської облради Віктор Трикур. Відомий причетністю і до інших афер, зокрема корупційного скандалу навколо реконструкції пам'ятки архітектури національного значення – винного льоху «Совине гніздо» в обласному центрі Закарпаття, що стало топ-темою журналістського розслідування "Схеми" Радіо Свобода, а також виключення його з партії Єдиний Центр із позбавленням депутатського мандату.

Кінцевим ж бенефіціаром, тобто отримувачем вигоди від "зеленого тарифу" таких ГЕС, є представники київської бізнес-групи Тинного-Льовочкіна-Каськіва та місцевого "народнофронтівського" політичного клану Р.Бровді, представник якого Н.Павлій, голова Хустської РДА, особисто лобіював таке будівництво в Хустському районі.

"Тому я більш ніж впевнений, що жителі Тячивщини можуть не розраховувати на якісь реальні інвестиції в інфраструктуру їх села чи інші довгострокові «компенсатори», а будуть ошуканими, як і свого часу жителі села Нижній Бистрий на Хустщині, отримавши потенційну загрозу втрати належного водопостачання в їх колодязях та додаткову небезпеку від повеней. В той же час, свою готовність підтримати тячівців вже висловили хустяни і ужгородці, які не залишатать їх "серед води" і готові поділитися досвідом боротьби, аби людей не ошукували", – інформує В.Грегор.

Відтак, годі говорити тут і про якесь елементарне дотримання законодавства, оскільки, як вже було встановлено під час резонансних подій на Хустщині, генеральна схема планування Закарпатської області не передбачає жодного такого будівництва, а відтак і будь-які розпорядження і слухання на цю тематику є незаконними.

Тому і голова Закарпатської ОДА Г.Москаль, на вимогу громадськості та екологів, скасував 20 липня всі розпорядження Хустської РДА, а 31 липня заборонив будівництво міні-ГЕС на території всієї області, призупинивши своїм розпорядженням видачу відповідних дозволів до введення в дію нового екологічного "проєвропейського" законодавства, тобто – щонайменше до грудня 2017 р.

Крім того, Громадська рада Тячівщини на своєму позачерговому засіданні 27 липня прийняла рішення рекомендувати голові Тячівської РДА звернутись до голови Закарпатської ОДА Г.Москаля про скасування розпоряджень голови Тячівської РДА «Про розроблення детального плану територій для будівництва каскаду малих гідростанцій на території району» до вступу в силу Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», що дасть можливість достовірно отримати інформацію про вплив  малих гідростанцій на довкілля та запобігти шкоді довкіллю.

Водночас, як повідомляє В.Грегор, йдеться і про спробу порушення міжнародного законодавства, оскільки Тересва, як і Ріка, входить до Смарагдової мережі України екологічно незмінених річок Європи, охоронні зобов'язання на захист якої взяв уряд України, підписавши Угоду про асоціації з ЄС. Тому сьогодні за ініціативи Коаліції ГО «Форум екологічного порятунку Закарпаття», Громадських рад при Закарпатській ОДА та Тячівської РДА, на Тячівщині поширюються інформаційні листівки відповідного характеру про екошкідливість міні-ГЕС.

"Сподіваємось, що місцева влада дослухається до мешканців айону та не допустить порушень їх законних прав та інтересів, в т.ч. забезпечить громадський порядок. Адже брудні технології з фінансовою "агітацією" та "тітушками" вже викликали нещодавно на сусідній Хустщині протести з перекриттям дороги та мітинг, тому сподіваємось, що очільник області Г.Москаль також не буде дочікуватись повторення подібного на Тячівщині  і скасує всі розпорядження Тячівської РДА щодо будівництва цих екомонстрів. 

Принагідно звертаюсь до небайдужих жителів та патріотів нашого краю, особливо Хустщини, які на своєму гіркому досвіді пройшла вже цей шлях, прийти на ці слухання на сусідню Тячівщину та поділитись інформацією про шкідливість такого будівництва для екосистеми річки і її жителів. Водночас незаангажовані ЗМІ просимо об’єктивного висвітлення таких суспільно важливих для нашого Закарпаття подій", –закликає В.Грегор.

 

05 серпня 2017р.

Теги: міні-ГЕС, Тячівщина, Калини, Біловарці, Бедевля, Ганичі

Коментарі

Микола 2017-08-12 / 02:07:16
а чому мовчить Віктор Балога?? уже другий район області, а його ЄЦовці зтушкувалися із екс-ригами та іншою нечистю!! відкликати всіх показово і це буде урок всім, а так партійна безвідповідальність

Цитата: 2017-08-08 / 15:36:45
"Кінцевим ж бенефіціаром, тобто отримувачем вигоди від "зеленого тарифу" таких ГЕС, є представники київської бізнес-групи Тинного-Льовочкіна-Каськіва та місцевого "народнофронтівського" політичного клану Р.Бровді, представник якого Н.Павлій, голова Хустської РДА, особисто лобіював таке будівництво в Хустському районі".

Іван 2017-08-08 / 01:06:00
то усе петьовка робе двіста процентов

Ужгородка 2017-08-05 / 08:52:24
Там де Трикур з Пітьовкою, там завжди схеми. Щоб зробити такого, щоб всіх надурити і на всіх заробити

цільо 2017-08-05 / 08:25:19
до попереднього. додаю конкретний факт використання державою "за прямим призначенням" земельної ділянки за кадастровим №2125387800:01:002:0076 в селі Стеблівка по вул.Салдобошській біля буд.182

цільо 2017-08-05 / 07:23:49
захисників шукаєш? нема і нескоро будуть.урядова гаряча лінія і то є липа.займається лише відписками.

тересва 2017-08-05 / 07:00:37
а де наші захсиники справедливості брати мальки та брати бенчаки. мовчат як риби, майже забули коли гроші получили географію що тересва тече через наше село. василю та віталій бенчак! чого не порадите аби петьовка на латориці геси будував

Куцин 2017-08-05 / 06:43:19
У калинах та інших селах будівництво гесів контролює депутат петьовка бо його люди роздають вже гроші головам та місцевим депутатам

НОВИНИ: Соціо

18:38
Патріотичний танцювальний флешмоб підготували юні танцівники в Ужгороді до Дня прапора і Дня Незалежності
18:05
У мобільному центрі в Ужгороді перехожих консультували з питань безоплатної правової допомоги
17:48
/ 1
Вознесенькому монастирю на Тячівщині передадуть мощі Миколая Чудотворця
17:39
Уже цієї осені власник єдиної равликової ферми на Закарпатті планує реалізовувати свою першу продукцію на ринках Європи
17:37
Митний пост "Солотвино" на Закарпатті в середу не працюватиме впродовж 2-х годин
17:27
Комунальне майно Закарпаття продаватиметься через нову систему
17:26
Переможців всеукраїнських олімпіад та їхніх вчителів відзначили грошовими преміями на Закарпатті
14:39
14 військових служби правопорядку повернулися на Закарпаття із зони АТО
13:55
В Ужгороді відбудеться презентація фестивальної версії словацько-української "Межі"
13:51
В Ужгороді вперше проводитимуть оздоровчі заняття для старших людей 50+
13:46
Ужгородський зональний відділ військової служби правопорядку "збагатився" пневмокаркасним наметом
13:12
Чергові матчі першості району та області з футболу пройшли на Тячівщині
12:31
/ 1
В Ужгороді вшанували пам'ять загиблих під час служби правоохоронців
12:03
/ 3
Прокуратура вирішила вступитися за ужгородців, яких намагаються з використанням АТОвців позбавити прибудинкової території
11:52
За півроку населення Закарпаття скоротилося на 982 особи
10:28
За перше півріччя до бюджету Мукачева зібрано майже 228,5 млн грн податків і зборів
09:56
/ 1
Нелегали, сигарети і дрони: чим живе кордон на Закарпатті
00:56
/ 3
В Ужгороді у відкритому грунті 8-метровим квітконосом вперше розквітла агава
00:09
/ 2
Напередодні Дня Незалежності ужгородці збиратимуть підписи під зверненням щодо облаштування парку "Перемога" (Кірпічка)
22:37
На День Незалежності в Мукачеві відбудеться велозаїзд "MunkacsRide. Літня зустріч цімборів"
22:13
"Біжу за бійця": в Ужгороді завтра відбудеться Пробіг Переможців
22:06
/ 4
З Ужгорода до Києва буде їздити автобус
21:28
У закарпатському Пилипці відбулися змагання з даун-хілу "Gravity Race"
17:02
Водоканал у Хусті оштрафували за забруднення Хустеця, а мерію просять упередити забруднення в подальшому
15:21
/ 4
Мукачівська греко-католицька єпархія наполягає перенести відділення фізики із зони історичного комплексу Кафедрального собору
» Всі новини