Місце, де вчать любити ведмедів

Центр у Синевирі відомий не тільки на всю країну, а й за її межами. Але мені все не випадало нагоди туди дістатися й побачити такий феноменальний заклад на власні очі. Привід для цього дали діти. На сімейній раді за кілька днів після почутої на Стрітення легенди про ведмедя, який у цей день з барлогу виходить (за повір’ям, якщо в день Стрітення сонячно, клишоногий своєї тіні лякається й знову до барлогу лізе, - тоді зима затягується), було вирішено їхати дивитися на ведмедів – як вони, власне, звідти виходять. Та й узагалі, як їм живеться там – у добрих людей після злих. Везучи туди малюків, ми навіть не підозрювали, наскільки це їх зачепить.

Місце, де вчать любити ведмедів

Я Б ТИХ ЗЛИХ ХАЗЯЇВ ЗА ТАКЕ ПОСАДИВ

Отож, насамперед телефоном поспілкувалася з працівниками парку. Мені в цей день треба було стати гідом для дітей – тому детально розпитала, як тут живуть ведмеді, що їдять, як поводяться. Ну, а далі почала пояснювати синам, що їдемо ми не в зоопарк, тобто, тварин там людям показують - але живуть клишоногі не в клітках, а майже на волі. Це такий собі санаторій для них, де люди виліковують тварин – але не ліками, хоча й ними теж, а своєю любов’ю. Бо ж раніше ці всі звірі були дуже нещасливі – вони жили в неволі, мали злих хазяїв, які їх тримали в тісних клітках, на ланцюгах, у намордниках, змушували танцювати на розпеченій плиті, морили голодом, били… А потім добрі люди, захисники тварин, їх у тих злих дядьків і тіток відібрали й привезли сюди, до лісу, на чисте повітря, де є річка, багато-багато дерев і добрі люди, які ведмедів лікують. 

Фото: Сергій Гудак

- А тих злих забрали в тюрму? - питає син. 

- Ні, у нас за таке не садять до тюрми, хоча є країни, де карають за жорстоке поводження з тваринами. 

- Я б за таке посадив, - міркує далі малий, - бо ці люди злі, вони потім у пекло потраплять, - додає він.

Другий син питає:

- А навіщо вони тих ведмедів мучили?

- Аби ведмеді виконували їхні накази – й приносили гроші. Вони виступали для людей – у цирках, розважальних центрах, на курортах показували різні трюки, за це власникам люди платили гроші, також за гроші колишні господарі дозволяли іншим людям, навіть діткам, фотографуватися з цими ведмедями…

- І що, ті дітки хотіли фотографуватися з ведмедями, знаючи, що їм було боляче? – не розуміє син.

- Бачиш, не всі дорослі задумуються, як живеться тваринам, яких показують у цирках і звіринцях, і дітям своїм не розповідають – тому й виходять потім отакі сумні історії. 

- А хто цих усіх ведмедів, зрештою, врятував?

Ведмедиця Ляля. Фото: Микола М'якшиков

- Є такі добрі люди, називаються волонтери, захисники тварин, вони дбають про те, аби підопічні не голодували, добре жили. Тому й створили тут такий санаторій для ведмедів – щоби люди не просто розважалися, дивлячись на звірів, а й самі переймалися їхньою долею. Тут працюють люди, які хочуть, аби цим ведмедям було добре. 

- То чому ж вони їх зовсім на волю не випустять?

- Цих ведмедів не можуть зовсім відпустити – бо вони народилися в неволі, й просто не виживуть у дикій природі, не зможуть знайти собі достатньо їжі, як їхні родичі, що виросли в лісі. Вони усе життя жили між людьми, тому, зрештою, прийдуть знову до якогось села – а люди зі страху можуть ведмедя й убити. Ось чому їхня територія обгороджена, аби ведмеді не втекли, і щоб до них ніхто з лісу не забіг. Тут у них є постійно що їсти, їх лікують – люди так люблять цих ведмедів, що навіть барлоги замість них виривають, тут вони мають ігрові майданчики та басейни.

ВЕДМЕЖА ЧЕРГА ДО СИНЕВИРУ

- А як знають, що ведмеді уже виздоровіли? - допитуються далі хлопці. 

- Співробітники центру кажуть, що тварини тоді стають лагіднішими, спокійнішими, краще їдять… Отак як ти – коли тобі погано або ти сумуєш, то й настрою нема гратися, й апетиту нема. У ведмедів – схоже: коли їм погано, вони теж нічого не хочуть. 

Ведмедиця Ляля. Фото: Микола М'якшиков

Переказую дітям, як саме тут реабілітують ведмедів (мені про це розповів працівник центру Юрій Бабічин). Отож, зараз у Синевирі перебуває вже 20 бурих ведмедів – тут і бувалі, й новачки. У кожного є кличка – є й Потап, і Потапич, і Вінні, Міша, Маша, Роза, Балу, і навіть Беня. Новачків, яких щойно або недавно доправили з неволі волонтери – спочатку утримують у спеціальних клітках-вольєрах, розмірами два на три метри. Це звично для них, бо досі вони саме в таких умовах і жили. Це називається «карантин». Ведмедів тут особливо доглядають – обстежують, лікують, якщо треба, проводять щеплення. А тоді, як тварина перестає агресивно поводитися, починає добре їсти, її починають випускати до інших. Тоді з ведмедів формують групи – вони вибирають з-поміж інших «санаторників» собі друзів, і такими компаніями потім живуть. Хтось на карантині перебуває 2-3 місяці, деякі – до року. 

Ведмедиця Ляля. Фото: Микола М'якшиков

- Буквально два тижні тому сюди доправили ведмедицю Лялю з Дніпра, вона якраз зараз на карантині, Ляля доти жила в міському зоопарку в жахливих умовах – у тісній клітці, її врятували волонтери, й доправили в Синевир, - розповідаю хлопцям. 

Зараз у центрі на карантині може перебувати до 7 ведмедів – саме стільки тут облаштовано кліток. Було б більше – змогли б і прийняти більше. У центрі кажуть, що в Синевир наразі сформована ведмежа черга: волонтери з кожним роком хочуть доправляти сюди все більше клишоногих з неволі.

СПЛЯЧІ КРАСЕНІ Й КРАСУНІ

У парку кажуть – найкращий показник того, що ведмідь реабілітувався, це коли він залягає у сплячку. 

Ведмедиця Ляля. Фото: Микола М'якшиков

- Цього року в нас залягло 9 ведмедів. Це були найстарші жителі центру, на початок березня прокинулися тільки двоє. І то один спочатку вийшов – а тоді знову повернувся до барлога. Видно, вирішив, що ще не пора йому. Не всі ведмеді виривають собі барлоги для сплячки, за багатьох це роблять працівники центру, - розповідає Юрій Юрійович. – Поки вони в сплячці, у них уповільнюється дихання, серцебиття, біологічні процеси в організмі. Хто й коли прокинувся, у центрі бачать з того, як ведмеді виходять до загальної трапези. 

Цьогоріч ведмедячій сплячці сприяла й природа: на Закарпатті була навдивовижу справжня зима, з великим снігом, морозами, і що важливо, – це тривало не кілька днів чи тиждень, як було останні п’ять років, а більш ніж два місяці. Тобто, підкорившись природнім ритмам, ведмеді залягли у сплячку. Тому й отримали такий високий показник – аж дев’ятеро «сплячих» красунь та красенів. Досі це були одиниці. Переважно природні інстинкти відновлюються у ведмедів аж після 2-3 років перебування в центрі. 

Фото: Сергій Гудак
 

А ЧОМУ ВОНИ ТУТ ДІТОК НЕ НАРОДЖУЮТЬ?

- А вони тут народжують діток?

- Ні, працівники центру розповідають, що ці тварини не можуть мати діток. Вони просто живуть тут, граються, але не дають потомства. Чому? Тому що у них не завжди є материнський інстинкт, бажання мати дітей, або як народяться – мати може від них відмовитися, вбити чи не годувати. Тому тут звірі не народжують дітей. Зате ведмежат мають дикі ведмедиці, ті, що живуть в о-он тих горах, - відволікаю малих. 

- Ну добре, хай ці тут виздоровлюють, а ті, дикі, хай народжують ведмежат, - погоджуються хлопці.

Фото: Сергій Гудак
 

Я ЇХ ТАК ПОЛЮБИВ, ХОЧУ ЩОСЬ ПОДАРУВАТИ

Кажуть, сюди найкраще приїздити або о 9-ій ранку, або о 17-ій по обіді – це якраз час годування, тоді ведмедів випускають, вони їдять, а потім забавляються. Спостерігати за ними – саме задоволення. Ведмеді – дуже грайливі, як великі кошенята. Дітям споглядати за їхніми розвагами теж страшенно подобається. Не було б огорожі, вони й самі б із радістю до тих ведмедів побігли. 

А от приносити їм смаколики з дому не можна. Це моїх малюків трохи засмутило. Працівники забороняють пригощати ведмедів своїми яблуками чи солодощами. 

Фото: Сергій Гудак

Але якщо вже дуже вам хочеться пригостити цих милих тварин – нема нічого неможливого. Треба просто домовитися в центрі, спитати, що їм зараз необхідно й привезти сертифікований товар, тобто, про походження якого є документи. Тут допомогу радо приймають – яблука для клишоногих, мандарини, моркву, каші, рибу, м'ясо. Один ведмідь на день з’їдає 9 кг харчів. 

- Ми їх так полюбили, - кажуть діти, - хотіли їм щось подарувати. 

- То подаруйте їм свою любов, - кажу хлопцям. 

Фото: Сергій Гудак

- Але як вони знатимуть, що ми їм її подарували, от яблучко вони з’їдять і зрадіють… 

- Вони це побачать у ваших очах. А ще обов’язково друзям у садочку розкажіть, що тварин треба любити, й ніколи-ніколи не можна з них знущатися, ображати, заробляти на них гроші...

- Ох, я хотів би, щоб усі ведмеді на світі були такими щасливими, як оці, - зітхнув, прощаючись із синевирськими клишоногими, син. Думаю, виставу в цирку, де ведмеді їздять на велосипеді, він ніколи не дивитиметься.

Тетяна Когутич, УКРІНФОРМ

20 березня 2017р.

Теги: ведмеді, реабілітація, Синевир

Коментарі

Наталка Майстренко 2017-03-20 / 19:56:18
Фото Сергія Гудака особливо вдалі, які виразні моменти "схоплені"

НОВИНИ: Соціо

16:14
В Ужгороді підписали Рамкову угоду про співпрацю між Угорським центром розвитку та ЄОТС ТИСА
13:04
Делегації трьох областей вивчатимуть досвід Закарпаття в розвитку сільських територій і залученні інвестицій
13:00
На Закарпатті триває проща матерів
10:53
Тиждень студентської дружби в УжНУ фінішував "Бограч-фестом"
05:05
Випуск новин Закарпаття від М-студіо за п'ятницю, 26 травня
05:00
Відбулося друге засідання першої сесії новоствореної Іршавської ОТГ
03:02
У Мукачеві оглянути місто можна екскурсійним "потягом" з паровозом і вагонами
02:51
/ 3
В Ужгороді поКРОКово збунтувалися 30 студентів-іноземців УжНУ
02:45
Біля Ужгорода розквітло червоне поле диких маків
19:35
8500 закарпатських випускників відсвяткували Останній дзвоник
17:24
На полонинах Рахівщини ростуть нарциси
16:47
У Перечині до Дня міста проведуть виставку-конкурс домашніх тварин "Чотири лапи"
16:12
/ 8
Уряд долучиться до вирішення неоднозначного питання автівок з іноземними номерами - Гройсман
15:25
В Ужгороді 29 травня через асфальтування перекриють рух вулицями Берчені та Тімірязєва
15:03
Андрій Любка презентував в Ужгороді свою нову книгу "Саудаде"
14:28
У Мукачеві створюють новий, восьмий за ліком, дитбудинок сімейного типу
14:26
/ 1
В Ужгороді на завершення навчального року відбулися шкільні лінійки. У місті цьогоріч – 1229 випускників
13:20
У День захисту дітей в Ужгороді буде "Європейський вернісаж", ярмарок ідей та розваг, майстер-класи і концерт
13:00
/ 4
Водіям в Ужгороді нагадують: із 28 травня головний рух на транспортних колах – круговий
12:30
Керівниці ансамблю "Кирниченька", що в Іршаві, присвоєно народне звання "Берегиня України"
11:21
У Мукачеві відкрили меморіальні дошки полеглим у російсько-українській війні Вільгельму Штолцелю та Роберту Кісу
10:29
Ліцензії на алкоголь і тютюн поповнили бюджет Закарпаття на понад 7 млн грн
10:24
Соціальний ярмарок з метою поділитися речами з нужденними проведуть у Мукачеві
09:49
У партнерстві з науковцями УжНУ зацікавлені угорці та іспанці
09:38
Гран-прі "Книги-фест -2017" в Ужгороді отримало видавництво "Карпати" з художнім альбомом "Йосип Бокшай. Художник правди. Людина правди"
» Всі новини