Археологи трьох країн спростовують міфи про прихід угорських кочових племен на Закарпаття

Нещодавно у словацькому місті Кошицях зібралися археологи України, Словаччини та Чехії, щоб обговорити актуальні проблеми об’єктивного висвітлення історії нашого краю.

Археологи трьох країн спростовують міфи про прихід угорських кочових племен на Закарпаття

Один із ініціаторів зустрічі, закарпатський археолог Ігор Прохненко спеціально для Медіацентру попередньо коментує одне з ключових питань дискусії:

«На основі свідчень художньо-до­кументальної хроніки «Gesta Hungarorum» («Діяння угрів»), укладеної анонімним нотарем коро­ля Бейли ІІІ, що правив у 1172–1196 роках, у науковій та популярній літе­ратурі усталилася думка про рух кочових угорських племен лісовою смугою сучасної України зі сходу на захід наприкінці ІХ ст. н.е.

Біль­шість учених стверджує, що нома­ди пройшли повз Київ, потім через Волинь та Галичину до Верецького перевалу і, подолавши його, опини­лися у Карпато-Дунайському ареалі. Там вони осіли й на зламі Х–ХІ ст. сформували власну ранньофеодальну дер­жаву – Угорське королівство.

Хтось беззастережно повірив Ано­німу, прийнявши його твердження про завоювання кочівниками Києва, приниження ними неіснуючих на той час князів Галича та Володимира і дальше героїчне захоплення За­карпаття з трагічним фіналом – га­небною шибеницею для місцевого князя Лаборця. Середньовічні леген­ди переказувалися сучасними інтер­претаторами, водночас на Верецькому перевалі, в Чомі та Мукачеві ставилися пам’ят­ники, що наче закріплювали у свідомості людей упевненість у правдивості слів Аноніма.

Проте поодинокі вчені наважили­ся поставити собі питання: чи зображені угорським хроністом події відбулися насправді, а не були вигаданими? Чи переселення угрів на “нову батьківщину” прохо­дило північним лісовим, а не звичним, як здавалося б, для кочівників пів­денним степовим шляхом? Та найголовніше питання: «Чи дійсно на Закарпатті про­ливалася слов’янська кров під ударами шабель угорців-заво­йовників?»

Ігор Прохненко з колегами

Тож для фахової відповіді на ці запитання й зібралися науковці трьох країн. Ініціаторами зустрічі, крім, як уже зазначалося, нашого земляка Ігоря Прохненка, стали Петер Бакс і Мартін Прісташ з відділу охорони пам’яток міста Кошиць та Яна Марікова з Інституту археології Чеської академії наук. До заходу також долучилися колеги зі Східнословацького відділу Інституту археології Академії наук Словаччини – Ростислав Грега, Єлена Мірошайова, Ласло Олекса та інші. Відзначивши спільні проблеми у фальсифікації середньовічної історії з політичною метою на території Східної Словаччини, Румунії, Угорщини та України, науковці вирішили на основі достовірних письмових і археологічних джерел переглянути регіональні події IX–XI ст. н.е.

Підсумком цієї акції стала запланована серія спільних виставок і наукових конференцій, котрі допоможуть відділити правду від вигадок і фантазій та остаточно покінчити з фальшуванням цих сторінок в історії Закарпаття та сусідніх країн.
 

ДО ТЕМИ: Де починається Закарпаття

За інформацією Михайла Рекрутяка, студента IV курсу істфаку УжНУ

03 січня 2017р.

Теги: угорці, міфи, кочівники

Коментарі

byby 2017-01-18 / 20:40:44
vonu i MADJARU/ tak vonu sebe sami nazuvajyt* / i HYNU / hungaria / i YGRU / ygorzci /.....ale jaka iz trjoyh pleminnuh mov stala bazovojyu osnovojyu do jiihnyojii teperishnyojii movu ??? jaki slovjans*ki plemena vonu potisnulu / abo ,, vidsynylu,, ......bo odnoznachno shcho na kolushniy terutorijii , teprishnyojii hungarijii zhulu i rozvuvalus* bogemzci , rysunu, moravzci , slovaku , serbu i horvatu ......vasha dymka /u ?

дюси 2017-01-15 / 15:16:36
если Закарпатье сегодня не имеет милион населения,так сколько миллионов проживало 2000 тысячи лет тому?

дюси 2017-01-15 / 15:12:10
Чего хочет этот "досліоник" доказать? Т.е. в чом пытается меня переубедить.?

до "до "до всіх"" 2017-01-11 / 17:46:45
Чим аргументуєте довколонауковість "дурні"? Готовий спілкуватися предметно. Інакше ваш "бенефіс" змахує на оціночні судження...
Здається, хтось адекватний у цьому thреді з'явився. Плюсую.

до "до всіх" 2017-01-11 / 17:28:32
Який смисл аналізувати цю довколанаукову дурню? У кожної нації є свої подібні псевдонаукові "дослідження". На такому ж рівні доводиться, наприклаж, що Ісус Христос є вихідцем з Галичини. Тому, тримайте ці свої-несвої фантазії при собі і не відволікайте людей на дурниці.

до всіх 2017-01-11 / 15:48:24
Проаналізуйте інформацію, яку я подав під 2017-01-04 / 23:43:01 - інакше бачу, що тут тролі з ботами фалометрією займаються, а не адекватні люди правди дошукуються.
Якщо коротко - то (предки мадярів) жили у Європі до 1500р. до н.е., перед приходом кельтів змахалися від асиміляції на схід, гуляли азіями та у 9 ст. н.е. вальнули honfoglálni, до панонії. Так, рухалися через Урал. Навіть якихось хантійців та мансів трохи мови навчили). Ні, не походять з Уралу, транзитом йшли. Якось так. Роваші у Сийкейфöльді з якого часу? А символи Вінча на Балканах, ті, що з пізнього неоліту, індоєвропейські?))

kastrulegolovye 2017-01-08 / 19:42:17
a ne podzskezsete esche, gde kloaka Evropy?




сорри 2017-01-06 / 17:18:44
В юрті :)

Догребися до стовпа, чоловіче :)

I am 2017-01-06 / 16:49:32
Маю в увазі де - в пабі чи в корчмі?

До I am 2017-01-06 / 15:16:39
"Нещодавно у словацькому місті Кошицях зібралися..."

Невже складно уважно прочитати малесеньку інформацію?

До 22+22 2017-01-06 / 15:14:53
Ти, неборе, читаєш лише те. що хочеш?

Прочитай статтю ДО ТЕМИ: Де починається Закарпаття, що під цією інформацією

I am 2017-01-06 / 13:15:42
А де відбувався цей зустріч?

22=22 2017-01-06 / 08:18:37
А що робити тоді з Тиводором Легоцьким? Поховання угорського вояка між Свалявою та Драчинами? Впав з неба чи як?

Це я 2017-01-05 / 23:02:19
до сорри 2017-01-05 / 02:24:45:
"Я завжди кажу, що ВСЯ угорська історія - нафантазована"
Не завадило би намагатися довести власні твердження, інакше можете показатися несерйозним.

"Розкажіть мені, які німецькі та візантійські хроніки..."
А я і не казав, що ті писали про перехід угрів через Карпати! Я говорив про те, що угорські історики, досліджуючи період, охоплений твором майстра Р, посилаються замість Анонімуса на німецькі та візантійськи хроніки тих років.

Адмін 2017-01-05 / 17:20:32


Ужгороду

Попередження за перехід на особистості. Яке відношення має "звідки родом цей незаангажований Прохненко" і "корінний/некорінний" до суті публікації? Є аргументи і факти, зокрема в повнішій публікації на цю тему, посилання на яку є під інформацією. Тому обговорюйте їх.


Корінний закарпатець мадяр 2017-01-05 / 16:41:56


Флуд, тролінг і перехід на особистості. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


jurius 2017-01-05 / 15:14:48
Ужгород 2017-01-05 / 13:21:46
Я б не розкидувався такими пафосними виразами на кшталт "націоналістичний піар", хоча би тому, що вищезгадана угорська хроніка якраз найбільшою мірою в служила в закріпленні цього самого націоналістичного піару, правда угорського і без лапок. Для того, щоб критикувати треба принаймні побіжно орієнтуватися в методології археологічної науки та мати чітку картину історіографії історії народів Центрально-Східної Європи. Є вагомі підстави, що це не ваш "коньок". Тому краще коментуйте те, що пов'язане з вашим фахом.

Ужгород 2017-01-05 / 13:21:46
Цікаво, а звідки родом цей незаангажований Прохненко, напевно чистий закарпатець, його предки жили тут ще до нафантазованого прихода угрів. Взагалі інформація абсолютно пуста - домовились, що будуть шукати; от коли щось путнє знайдете, тоді і публікуйте, а так чистий націоналістичний піар. На фоні словацького паба, після випитого пива, науковці вирішили, реально повний мутняк.

Byby 2017-01-05 / 08:30:16
Konkretnishe. .......zvidku. Vonu. Tyt. Zjavulus* .....a. Vzhe. Jakojy. Dorogojy. Zajshlu. .....zce. Bzhe. Njyansu. Zcuganu. I. Tanzci

сорри 2017-01-05 / 02:24:45
Це я, ви такий самий фантазер, як і ваші "історики". Я ніколи ніде не казав, що "в угорців не історія, а суцільна видумка.
Бо у Ґеста Гунґарорум так і сяк". Я завжди кажу, що ВСЯ угорська історія - нафантазована. Незалежно від писанини Анонімуса.

Розкажіть мені, які німецькі та візантійські хроніки говорять про перехід угрів через Верецький перевал і, відповідно, територію Закарпаття. А якщо говорять, то на що посилаються.

НОВИНИ: Соціо

15:29
/ 1
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
Приватний поїзд "Прага — Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 1
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади