Археологи трьох країн спростовують міфи про прихід угорських кочових племен на Закарпаття

Нещодавно у словацькому місті Кошицях зібралися археологи України, Словаччини та Чехії, щоб обговорити актуальні проблеми об’єктивного висвітлення історії нашого краю.

Археологи трьох країн спростовують міфи про прихід угорських кочових племен на Закарпаття

Один із ініціаторів зустрічі, закарпатський археолог Ігор Прохненко спеціально для Медіацентру попередньо коментує одне з ключових питань дискусії:

«На основі свідчень художньо-до­кументальної хроніки «Gesta Hungarorum» («Діяння угрів»), укладеної анонімним нотарем коро­ля Бейли ІІІ, що правив у 1172–1196 роках, у науковій та популярній літе­ратурі усталилася думка про рух кочових угорських племен лісовою смугою сучасної України зі сходу на захід наприкінці ІХ ст. н.е.

Біль­шість учених стверджує, що нома­ди пройшли повз Київ, потім через Волинь та Галичину до Верецького перевалу і, подолавши його, опини­лися у Карпато-Дунайському ареалі. Там вони осіли й на зламі Х–ХІ ст. сформували власну ранньофеодальну дер­жаву – Угорське королівство.

Хтось беззастережно повірив Ано­німу, прийнявши його твердження про завоювання кочівниками Києва, приниження ними неіснуючих на той час князів Галича та Володимира і дальше героїчне захоплення За­карпаття з трагічним фіналом – га­небною шибеницею для місцевого князя Лаборця. Середньовічні леген­ди переказувалися сучасними інтер­претаторами, водночас на Верецькому перевалі, в Чомі та Мукачеві ставилися пам’ят­ники, що наче закріплювали у свідомості людей упевненість у правдивості слів Аноніма.

Проте поодинокі вчені наважили­ся поставити собі питання: чи зображені угорським хроністом події відбулися насправді, а не були вигаданими? Чи переселення угрів на “нову батьківщину” прохо­дило північним лісовим, а не звичним, як здавалося б, для кочівників пів­денним степовим шляхом? Та найголовніше питання: «Чи дійсно на Закарпатті про­ливалася слов’янська кров під ударами шабель угорців-заво­йовників?»

Ігор Прохненко з колегами

Тож для фахової відповіді на ці запитання й зібралися науковці трьох країн. Ініціаторами зустрічі, крім, як уже зазначалося, нашого земляка Ігоря Прохненка, стали Петер Бакс і Мартін Прісташ з відділу охорони пам’яток міста Кошиць та Яна Марікова з Інституту археології Чеської академії наук. До заходу також долучилися колеги зі Східнословацького відділу Інституту археології Академії наук Словаччини – Ростислав Грега, Єлена Мірошайова, Ласло Олекса та інші. Відзначивши спільні проблеми у фальсифікації середньовічної історії з політичною метою на території Східної Словаччини, Румунії, Угорщини та України, науковці вирішили на основі достовірних письмових і археологічних джерел переглянути регіональні події IX–XI ст. н.е.

Підсумком цієї акції стала запланована серія спільних виставок і наукових конференцій, котрі допоможуть відділити правду від вигадок і фантазій та остаточно покінчити з фальшуванням цих сторінок в історії Закарпаття та сусідніх країн.
 

ДО ТЕМИ: Де починається Закарпаття

За інформацією Михайла Рекрутяка, студента IV курсу істфаку УжНУ

03 січня 2017р.

Теги: угорці, міфи, кочівники

Коментарі

byby 2017-01-18 / 20:40:44
vonu i MADJARU/ tak vonu sebe sami nazuvajyt* / i HYNU / hungaria / i YGRU / ygorzci /.....ale jaka iz trjoyh pleminnuh mov stala bazovojyu osnovojyu do jiihnyojii teperishnyojii movu ??? jaki slovjans*ki plemena vonu potisnulu / abo ,, vidsynylu,, ......bo odnoznachno shcho na kolushniy terutorijii , teprishnyojii hungarijii zhulu i rozvuvalus* bogemzci , rysunu, moravzci , slovaku , serbu i horvatu ......vasha dymka /u ?

дюси 2017-01-15 / 15:16:36
если Закарпатье сегодня не имеет милион населения,так сколько миллионов проживало 2000 тысячи лет тому?

дюси 2017-01-15 / 15:12:10
Чего хочет этот "досліоник" доказать? Т.е. в чом пытается меня переубедить.?

до "до "до всіх"" 2017-01-11 / 17:46:45
Чим аргументуєте довколонауковість "дурні"? Готовий спілкуватися предметно. Інакше ваш "бенефіс" змахує на оціночні судження...
Здається, хтось адекватний у цьому thреді з'явився. Плюсую.

до "до всіх" 2017-01-11 / 17:28:32
Який смисл аналізувати цю довколанаукову дурню? У кожної нації є свої подібні псевдонаукові "дослідження". На такому ж рівні доводиться, наприклаж, що Ісус Христос є вихідцем з Галичини. Тому, тримайте ці свої-несвої фантазії при собі і не відволікайте людей на дурниці.

до всіх 2017-01-11 / 15:48:24
Проаналізуйте інформацію, яку я подав під 2017-01-04 / 23:43:01 - інакше бачу, що тут тролі з ботами фалометрією займаються, а не адекватні люди правди дошукуються.
Якщо коротко - то (предки мадярів) жили у Європі до 1500р. до н.е., перед приходом кельтів змахалися від асиміляції на схід, гуляли азіями та у 9 ст. н.е. вальнули honfoglálni, до панонії. Так, рухалися через Урал. Навіть якихось хантійців та мансів трохи мови навчили). Ні, не походять з Уралу, транзитом йшли. Якось так. Роваші у Сийкейфöльді з якого часу? А символи Вінча на Балканах, ті, що з пізнього неоліту, індоєвропейські?))

kastrulegolovye 2017-01-08 / 19:42:17
a ne podzskezsete esche, gde kloaka Evropy?




сорри 2017-01-06 / 17:18:44
В юрті :)

Догребися до стовпа, чоловіче :)

I am 2017-01-06 / 16:49:32
Маю в увазі де - в пабі чи в корчмі?

До I am 2017-01-06 / 15:16:39
"Нещодавно у словацькому місті Кошицях зібралися..."

Невже складно уважно прочитати малесеньку інформацію?

До 22+22 2017-01-06 / 15:14:53
Ти, неборе, читаєш лише те. що хочеш?

Прочитай статтю ДО ТЕМИ: Де починається Закарпаття, що під цією інформацією

I am 2017-01-06 / 13:15:42
А де відбувався цей зустріч?

22=22 2017-01-06 / 08:18:37
А що робити тоді з Тиводором Легоцьким? Поховання угорського вояка між Свалявою та Драчинами? Впав з неба чи як?

Це я 2017-01-05 / 23:02:19
до сорри 2017-01-05 / 02:24:45:
"Я завжди кажу, що ВСЯ угорська історія - нафантазована"
Не завадило би намагатися довести власні твердження, інакше можете показатися несерйозним.

"Розкажіть мені, які німецькі та візантійські хроніки..."
А я і не казав, що ті писали про перехід угрів через Карпати! Я говорив про те, що угорські історики, досліджуючи період, охоплений твором майстра Р, посилаються замість Анонімуса на німецькі та візантійськи хроніки тих років.

Адмін 2017-01-05 / 17:20:32


Ужгороду

Попередження за перехід на особистості. Яке відношення має "звідки родом цей незаангажований Прохненко" і "корінний/некорінний" до суті публікації? Є аргументи і факти, зокрема в повнішій публікації на цю тему, посилання на яку є під інформацією. Тому обговорюйте їх.


Корінний закарпатець мадяр 2017-01-05 / 16:41:56


Флуд, тролінг і перехід на особистості. Коментуйте по суті публікації. Коментар видалено. Адмін


jurius 2017-01-05 / 15:14:48
Ужгород 2017-01-05 / 13:21:46
Я б не розкидувався такими пафосними виразами на кшталт "націоналістичний піар", хоча би тому, що вищезгадана угорська хроніка якраз найбільшою мірою в служила в закріпленні цього самого націоналістичного піару, правда угорського і без лапок. Для того, щоб критикувати треба принаймні побіжно орієнтуватися в методології археологічної науки та мати чітку картину історіографії історії народів Центрально-Східної Європи. Є вагомі підстави, що це не ваш "коньок". Тому краще коментуйте те, що пов'язане з вашим фахом.

Ужгород 2017-01-05 / 13:21:46
Цікаво, а звідки родом цей незаангажований Прохненко, напевно чистий закарпатець, його предки жили тут ще до нафантазованого прихода угрів. Взагалі інформація абсолютно пуста - домовились, що будуть шукати; от коли щось путнє знайдете, тоді і публікуйте, а так чистий націоналістичний піар. На фоні словацького паба, після випитого пива, науковці вирішили, реально повний мутняк.

Byby 2017-01-05 / 08:30:16
Konkretnishe. .......zvidku. Vonu. Tyt. Zjavulus* .....a. Vzhe. Jakojy. Dorogojy. Zajshlu. .....zce. Bzhe. Njyansu. Zcuganu. I. Tanzci

сорри 2017-01-05 / 02:24:45
Це я, ви такий самий фантазер, як і ваші "історики". Я ніколи ніде не казав, що "в угорців не історія, а суцільна видумка.
Бо у Ґеста Гунґарорум так і сяк". Я завжди кажу, що ВСЯ угорська історія - нафантазована. Незалежно від писанини Анонімуса.

Розкажіть мені, які німецькі та візантійські хроніки говорять про перехід угрів через Верецький перевал і, відповідно, територію Закарпаття. А якщо говорять, то на що посилаються.

НОВИНИ: Соціо

17:53
З 10 грудня і до 3 січня у Хусті триватиме різдвяний ярмарок
15:46
/ 3
Фестиваль "Закарпатське божоле" в Ужгороді офіційно відкрито
10:08
/ 2
Гриневич на Закарпатті: Уряд збільшить держзамовлення на вчителів української мови для нацменшин
09:56
/ 10
Виїзд на роботу до Великобританії вчителя року із Закарпаття – мотивація підвищувати зарплату педагогам – Гриневич
09:41
Товариш дядька Березенка узяв 142 млн грн на ремонт траси на Закарпатті за таємними цінами
09:26
Учні однієї з ужгородських шкіл відвідують уроки "експериментально" – без телефонів
09:02
"Студосінь-2017" в УжНУ визначила своїх переможців
07:41
Угорці Закарпаття вшанували жертв сталінських концтаборів
18:05
Понад 40 кращих виноробів краю частують гостей традиційного "Закарпатського божоле"
16:41
/ 7
Міністр освіти та науки відвідала "словацьку" школу в Ужгороді
14:43
/ 3
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич провела відкритий діалог із освітянами Закарпаття
13:08
В Ужгороді та Мукачеві перевіряли, як водії пропускають оперативні автомобілі
12:35
У Хустській міськраді наразі відмовилися від ідеї акредитації працівників ЗМІ
12:27
В Ужгороді перші гості дегустують "Закарпатське божоле"
09:36
/ 2
В Ужгороді змагалися екіпажі "швидких" з усієї області
07:43
/ 10
"Вчитель року-2016" з Берегова, яка поїхала в Британію працювати доглядальницею, звинуватила ЗМІ в неправді
05:41
/ 1
В Ужгороді відкрили першу на Закарпатті, а ймовірно і в Україні, бочку молодого вина
21:15
/ 13
Свидовець. Горор у горах Карпатах
16:08
На словацькому та угорському кордонах на Закарпатті на виїзд з України щодня пропускають 146 вантажівок
15:25
В Ужгороді вітали й нагороджували працівників радіо, телебачення та зв’язку краю
15:06
/ 3
Міністр освіти і науки Гриневич "робочо" відвідає Ужгород і Мукачево
14:34
У Мукачеві ще 21 родині коштом бюджету встановлять котли
13:51
Найбільше у жовтні на Закарпатті подорожчали яйця – на 16,4%
13:48
/ 2
Вулиці Ужгорода обіцяють з’єднати кільцем велодоріжок
12:37
На Закарпатті звільнили лісівника, що погрожував журналістам під час зйомок сюжету про будівництво курорту Свидовець