В Ужгороді говорили про трагедію Бабиного Яру (ФОТО)

У вечорі пам'яті жертв трагедії в Бабиному Ярі взяли участь письменники, науковці, громадські діячі та родичі загиблих

В Ужгороді говорили про трагедію Бабиного Яру (ФОТО)

29 вересня в приміщенні обласного осередку Національної спілки письменників України відбувся вечір пам'яті "Бабин Яр – без права на забуття...", який підготували працівники Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури.

Зустріч видалася справді пізнавальною і повчальною, адже про трагедію говорили як мовою фактів, так і художньо осмисленими образами й навіть особистими щемливими споминами про полеглих.

"Під час німецько-нацистської окупації Києва в 1941-1943 роках Бабин Яр став місцем масової страти мирного населення. Протягом 29-30 вересня окупанти розстріляли понад 33 тисячі людей. В оголошенні, що з'явилося 28 вересня 1941 року було написано: "Всі євреї міста Київ повинні з'явитись". На той час чверть мешканців міста становили євреї і саме вони стали першими жертвами Бабиного Яру. Одночасно з "вирішенням єврейського питання", так само вчинили з ромами, знищивши тільки в перші дні масових розстрілів п'ять циганських таборів, в'язнів розташованого неподалік Сирецького концтабору, заручників, засуджених підпільників та українських патріотів", – йшлося у вступі. Для глибшого проникнення у весь трагізм подій, присутнім показали стрічку "Бабин Яр – без права на забуття...".

Жахіття торкнулось і закарпатців. Серед загиблих у Бабиному Ярі – Іван Ірлявський – поет, який, за визначенням літературознавця Дмитра Федаки, разом із Федором Потушняком та Юлієм Боршошем-Кум'ятським, був одним із розбудовників української літератури на Закарпатті в ті часи. Своїми чотирма поетичними збірками письменник гучно та неповторно заявив про свій хист і свою любов до Батьківщини, та життя його обірвалось у віці 23 років. Про Івана Ірлявського знали й писали за кордоном, але вдома він був спершу забороненим, а потім і забутим аж до 1990-их, коли пам'ять про письменника реанімував знаний дослідник Олекса Мишанич.

Підтвердив вагому роль Івана Ірлявського у вітчизняній літературі письменник і голова крайових "спілчан" Василь Густі, зачитавши власну поезію, присвячену навічно молодому майстру слова.

Споминами про загиблих у Бабиному Ярі Івана Рогача та його сестру Анну Рогач поділився племінник, відомий на Закарпатті медик і громадський діяч Іван Рогач. Зокрема, про Івана Рогача – журналіста, діяча Карпатської України – родина пам'ятає, як про високоосвічену (володів 12-ма мовами), дипломатичну, мудру і нарідко правдиву та добродушну людину. "Я щиро вірю, що кров цих людей пролилась недаремно. Це великий урок для нас: урок поваги одне до одного, до своїх батьків і до землі, яка нас годує".

Поезію класиків, що увічнює подвиг полеглих у Бабиному Ярі, проникливо декламували студенти Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора Ніколетта Герцак та Сергій Трунтаєв. Доповнили атмосферу своїм ліричним виступом тріо бандуристів "Чарівні струни Карпат" Ужгородського міського центру дозвілля – будинку культури.

Присутній на зустрічі голова благодійного обласного фонду "Хесед Шпіра" Михайло Галін зауважив, що в часи сумнозвісних подій євреї були другою за кількістю нацмешиною в країні, яка дала чимало талановитих і успішних діячів у різних галузях і хтозна насправді скількох людей, особистостей, скосили криваві жнива Бабиного Яру. Все, що ми можемо віддати тим, хто недожив, недолюбив, недоствердився – це пам'ять. Саме тому, в рамках відзначення Днів єврейської культури, з 7 по 9 жовтня відбудеться низка заходів, серед яких і відкриття пам'ятника жертвам геноциду, що відбудеться біля колишньої синагоги – нині будівлі обласної філармонії – 8 жовтня о 13.30.

На завершення вечора пам'яті за полеглими відбувся молебень, повідомили Закарпаття онлайн в управлінні культури Закарпатської ОДА.

 
 
 
 
 
 
 
 
29 вересня 2016р.

Теги: Бабин Яр, жертви

НОВИНИ: Соціо

04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 2
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 7
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
» Всі новини