Петро Марко: Грошове забезпечення солдата має бути гідним захисника Вітчизни

Винесені у заголовок слова співзвучні з однією із соціальних ініціатив Президента України Віктора Ющенка, який вважає, що "розмір грошового забезпечення військовослужбовців строкової служби не задовольняє мінімальних потреб молодої людини, відірваної від сім'ї, на яку покладено обоє 'язки захищати Батьківщину. Розмір грошового забезпечення таких військовослужбовців необхідно підвищити вдвічі". Як живеться сьогодні військовослужбовцям — наша розмова з підполковником Петром МАРКОМ, старшим офіцером управління Закарпатського обласного військкомату.

— Справді, мінімальна місячна "зарплата" солдата строкової служби нині — 51 гривня, — сказав у розмові з нашим кореспондентом Петро Марко. — Щоправда, військовослужбовці часто отримують доплати, наприклад, за посади заступника командира взводу, командира відділення чи механіка-водія танка. Втім, при нинішніх цінах ці гроші — не бозна-що... Хоча солдати в армії й отримують все необхідне — харчування, обмундирування, дах над головою і т. ін., та все ж їм потрібні й так звані "кишенькові" гроші: треба купити мило чи зубну щітку, дехто палить, то йому потрібні сигарети. А у звільненні юнаку не заборонено випити чашечку кави чи склянку соку, з'їсти морозиво. Звісно, теперішніх гро-шей на все це вже не вистачає. Добре, якщо з дому висилають, але ж не всі батьки мають таку можливість.

Збільшення грошового забезпечення, вважає офіцер, стало б переконливою мотивацією до служби у війську. Нині, коли триває процес реформування Збройних сил України, весняний та осінній набори в армію поступово скорочуються. Скажімо, під час наступної кампанії планується відібрати близько тисячі призовників. З усієї області. Це небагато, але й ця кількість дається нелегко. Юнаки часто не відповідають армійським вимогам за станом здоров'я, освітнім рівнем чи морально-діловими якостями. Найбільше "відсіюють" лікарі. Кажуть, у середньому по країні на тисячу призовників припадає 1500 діагнозів, тобто деякі юнаки мають справжній "букет" захворювань.

Є й такі, що свідомо ухиляються від служби в армії: придумують собі хвороби, підключають впливових батьків... Але є й такі, що просяться на службу, та ми не можемо взяти їх через їхнє слабке здоров'я. Багато юнаків ідуть служити, розуміючи, що армійська служба може пригодитися у житті. Наприклад, під час влаштування на офіцерські посади в міліції, СБУ, податковій службі, на митниці. Отже, армія не тільки загартовує, перетворюючи юнака на справжнього чоловіка, але й відкриває певні життєві перспективи.

ВСЕ БІЛЬШЕ ОХОЧИХ СЛУЖИТИ ЗА КОНТРАКТОМ

Звісно, бажаючих послужити Батьківщині у лавах Збройних сил буде більше, якщо зросте грошове забезпечення військовослужбовців строкової служби.
До речі, нагадує Петро Марко, з 1 квітня ц.р. було підвищено зарплати іншим категоріям військовиків, зокрема і контрактникам. І набір охочих послужити за контрактом одразу ж пожвавився. Скажімо, цьогоріч ми прийняли вже близько 280 чоловік, що майже у півтора раза більше, ніж за аналогічний період минулого року. Найохочіше стають контрактниками молоді люди з Мукачівського, Іршавського, Виноградівського, Берегівського та Ужгородського районів. Вони здебільшого просяться у сухопутні війська і повітряні сили, найрідше — у військовий флот (цьогоріч ми направили туди лише 10 чоловік). До речі, на службу за контрактом приймаємо охочих віком до 40 років.

Раніше мінімальна зарплата контрактника була 570 гривень на місяць, тепер — 800. Військовослужбовці цієї категорії, як і "строковики", мають доплати — за посади, допуск до таємних документів, класну кваліфікацію і т. ін. Проживають контрактники у сім'ях або гуртожитках і ходять на службу, як на звичайну роботу. До слова, за новим Законом "Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" військова частина зобов'язана винай-мати житло для офіцерів, прапорщиків і контрактників. Прослуживши три роки, контрактник може вступати на заочне навчання у військовий вуз. Але й перед тим, як приступити до роботи, контрактник проходить тримісячну підготовку в навчальному центрі "Десна", що у Чернігівській області, а потім місячні чи півторамісячні курси.

Держава робить усе, підкреслює підполковник Марко, щоби в армії було вигідно служити.

Так, звільняючись із військової служби, офіцер чи прапорщик отримує грошову допомогу в розмірі 25 чи 50 відсотків місячногогрошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, офіцер чи прапорщик отримує грошову допомогу в розмірі 25 чи 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби, залежно від підстав звільнення. Рівень грошового забезпечення безпосередньо впливає і на пенсійні виплати. Словом, місячне грошове забезпечення виконує функцію не лише задоволення поточних життєвих потреб військовослужбовця, але й базового нормативу його "інвестицій у майбутнє" — грошової допомоги при звільненні зі Збройних сил та пенсії.

НЕ ВСІ ПРОБЛЕМИ ПОКИ ЩО ВИРІШЕНІ...

Утім, є тут і проблеми. Зокрема, не всі доплати до окладу враховуються під час перерахунків раніше призначених пенсій. Отож на 1 січня 2005 року диспропорція у розмірах пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених у запас в різні роки за однакових умов, досягла відчутних розмірів. Після внесення змін до закону про пенсійне забезпечення військовослужбовців ці диспропорції практично ліквідовані. Упродовж минулого року проблем з виплатами пенсій не було.
Доки на державному рівні не буде переглянута система грошового забезпечення, зберігатимуться джерела проблем. Головні вади діючої системи — диспропорція у розмірах посадових окладів та різного роду надбавок, різні підходи до формування структури грошового забезпечення військовослужбовців та заробітної плати державних службовців, відсутність єдиних стандартів грошового забезпечення службовців різних військових формувань.

Відрадно, що це розуміє керівництво держави. На доручення Президента України спільна робоча група Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства оборони та органів управління інших військових формувань підготувала проекти нормативно-правових актів, якими передбачено підвищення посадових окладів і окладів за військовим званням, скасування неефективної системи надбавок і доплат, усунення диспропорцій у розмірах грошового забезпечення військовослужбовців силових структур.

Переконаний, сказав на завершення розмови підполковник Марко, що грошове забезпечення військовослужбовців нині не відповідає ступеню соціальної значимості військової служби, не дозволяє самостійно, без допомоги держави, забезпечити гідні житлові умови сім'ї. Тому так схвально сприйнята у військах соціальна ініціатива Президента України щодо суттєвого підвищення фошового забезпечення солдатам строкової служби. Це помітний крок уперед, за яким, очевидно, будуть і наступні...
Записав Ярослав Ядловський
05 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 4
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини