У Києві презентували книжку про лемків

У Києві презентовано етнокультурологічне дослідження “Українська Атлантида”, присвячене історії та культурі етнічних українців – лемків-русинів.

У Києві презентували книжку про лемків

У Києві презентовано дослідження “Українська Атлантида”, присвячене історії та культурі лемків Презентація книги відбулась на прес-конференції в УНІАН.

к зазначив автор та укладач книги «Українська Атлантида» Ярослав Теплий, вихід книги продиктований тим, що за 20 років незалежності в Україні не було видано такого доробку, де була б висвітлена вся історія однієї з етнографічних груп. За його словами, у рік 65-х роковин військової операції «Вісла» особливо актуальною постає тема Закерзоння – українських етнічних територій, розташованих на захід від лінії Керзона, які входили до складу Польщі (Лемківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Західної Бойківщини), і всього, що пов’язане з долею етнічних українців в ті роки.

Я.Теплий додав, що про деякі події та факти існують лише розрізнені спогади, фрагменти досліджень, однак цілісного однотомного компактного етнокультурологічного дослідження досі у незалежній Україні не було. Автор, використовуючи архівні документи, матеріали більш як 140 джерел, спробував відтворити цілісну картину історії, культури, традицій, звичаїв, обрядів, свят унікального українського субетносу – лемків-русинів, етнічних українців, а також детально описати трагедію цілого народу в середині ХХ століття у центрі Європи за мовчазного й байдужого споглядання цивілізованих європейських країн. “Переді мною стояло завдання написати просто для свого сина, для свого внука компактну історію свого народу”, – сказав Я.Теплий.

У першій главі книги “Лемковино, моя Лемківщино! Отчий наш, прадавній край…” розповідається про етнографічні регіони та групи південно-східної Польщі, про Лемківщину. Автор досліджує походження свого народу і його назви, дає ґрунтовний опис кожної з Великих депортацій українців Закерзоння, «внутрішньопольської» акції «Вісла» 1947 року, її причини та наслідки. Невідомі сторінки історії створення та діяльності концтабору для етнічних українців у Явожному у 1947 році так само не залишать байдужими, як і розповідь про депортацію етнічних українців Західної Бойківщини. Автор розмірковує над проблемами збереження та відродження свого субетносу у складі етносу, а також асиміляції свого народу в Польщі, Словаччині і в Україні.

Друга глава “І пращурів незламний дух не вмре в нас, не загине” присвячена лемківській говірці, житлу, харчуванню, одягу. У цій главі представлений народний календар, а також описи майже всіх народних свят – як релігійних, так і побутових.

У третій главі “Пісенні барви лемківського краю” зібрані пісні лемків. У додатку подані історичні та архівні матеріали. До нього увійшли також зразки усної народної творчості (лемківські народні прислів’я, приповідки, вірування, звичаї). З метою відродження народних традицій автор подає сценарії різдвяних вертепів (пастирок) та лемківського весілля.

22 вересня 2012р.

Теги: лемки, русини

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:03
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 5
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 9
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 1
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
» Всі новини