Віктор Шатров: «Майже 10 тисяч гривень держава недоплачує молодим матерям» (ФОТО)

Зокрема, правозахисники посилаються на Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», згідно із яким допомога повинна встановлюватися в розмірі не меншому за прожитковий мінімум. Про це йшлося сьогодні у прес-центрі «Закарпаття».  Віктор Шатров, заступник голови комісії сприяння захисту прав ветеранів, інвалідів та малозахищених верств населення громадської ради при ОДА,  уточнив, що ця норма розповсюджується на застрахованих осіб, тобто тих, хто перед декретною відпусткою по догляду за дитиною був офіційно працевлаштований. Якщо жінка не працювала, то може розраховувати на 893 гривні щомісяця. «Якщо порахувати, то за три роки одна сім’я недоотримує майже 10 тисяч гривень», — зазначив Віктор Шатров і додав, що для кожної людини ця сума обчислюється індивідуально.

Чому ж так сталося, що органи праці та соціального захисту населення недоплачують кошти? Як стверджує Віктор Шатров, вся справа у тому, що представники уряду керуються іншим нормативно-правовим актом, а саме Законом «Про допомогу сім’ям з дітьми». У цьому випадку розмір виплат обраховується таким чином: сукупний дохід сім’ї ділиться на кількість членів, а отриману цифру «підтягують» до прожиткового мінімуму. 

Голова Закарпатського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації «Допомога дітям війни» Владислав Шатров, коментуючи дане питання, сказав: «Ми розуміємо, що в країні економічні труднощі, фінансова криза, але чому приватним банкам прощають величезні борги, а матерям, у той час, урізають допомогу?». Він зазначив, що таким чином держава економить на своїх громадянах, та запевнив, що ситуацію можна виправити. «Кожна жінка має право подати до суду і отримати назад кошти, які їй недоплатили. Щоправда, за шість останніх місяців. За наступні шість доведеться подавати повторно. Взагалі-то, молодим мамам іще пощастило, адже вони, на відміну від ветеранів війни, чорнобильців, афганців, можуть відстояти свої права і домогтися виплати допомоги», — стверджує Владислав Шатров.

Для того, аби отримати гроші, жінка повинна подати заяву в управління праці та соціального захисту населення з проханням перерахувати і відшкодувати їй суму, яку вона недоотримала. Як правило, на таке прохання приходить відмова, котра згодом і стане одним із документів у суді. Її, разом із позовною заявою та певними документами (копіями паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про народження дитини, трудової книжки і наказу про надання відпустки по догляду за дитиною (для застрахованих осіб), квитанцією про сплату судового збору) необхідно подати до суду. Щодо судового збору, то на сьогоднішній день він становить 32 гривні (ці гроші після суду повертаються, оскільки їх виплачує відповідач). Жінка може самотужки збирати документи, а може покластися на досвід правозахисників. Як засвідчує практика, в 99% випадків суди виносять рішення на користь одержувачів допомоги, адже керуються Конституцією України, зокрема, статтями 22 і 46, відповідно до яких обмеження існуючих прав вважається незаконним та антиконституційним.

«Особисто ми в силі надати допомогу молодим матерям, оскільки у кожному районі Закарпатської області існують консультаційні пункти, де кожен може отримати безкоштовну юридичну консультацію. Більше того, ми готові ходити інстанціями з метою збору документів і представляти інтереси людини в суді, адже у неї це займає багато часу. В нас є попередня домовленість, тому не треба платити за нотаріальну довіреність. До речі, у фінансовому плані наші послуги виходять набагато дешевше, ніж аналогічні у юристів. Ми розпочали роботу в цьому напрямку восени. На даний момент дві справи виграні.», — розповів Віктор Шатров.

Наприкінці прес-конференції учасники зазначили адресу консультаційного центру, куди можна звернутися за отриманням інформації: пл. Народна 5, кабінет № 13, тел. 3-60-31 (з 9:00 до 15:00).