Волошина, 20

 
Вулиця Волошина об'єднує в один ансамбль виняткову колекцію дуже різних фасадів. Поруч з традиційними фасадами кінця ХІХ сторіччя, у 1930-х роках чеськими архітекторами споруджено будинок, здвоєний фасад якого є класикою конструктивізму. Це архітектурний делікатес, який творять при видимій простоті майже невидимі нюансування. Шляхетність пропорцій і ясність ліній членування працюють на спокійний піднесено-впевнений стан душі, на підвищення ступеню людської гідності. Це пам'ятка світового рівня, адже проектована вона празькими архітекторами, завдяки яким нова рафіновано-проста стилістика німецького Баугаусу вже через 10 років після виникнення потрапила в Ужгород.
 
Права частина фасаду (магазин "Діамант") – супердизайн на основі прямих ліній і кутів. Особлива знахідка – декорування смугами підфарбованого скла. Шкода, що при створенні магазину на великій вітрині було встановлено вбивчу для стилю решітку і недолугий дашок над входом, а скло в нижньому ярусі замінила примітивна чорна плитка.
 
Ліва більша частина фасаду (колишній кінотеатр "Ужгород") творить композиційне ціле з правою частиною. Той самий ритм членувань задає чергування вікон і простінків між ними. Стильний акцент – цоколь і колони з травертину. Архітектурно-художні нюанси – вишуканий півкруглий балкон на одну особу і три флагштоки, дерев'яні двері з латунними частинами – чудова дизайнерська робота. На жаль, двері замкнено, і ужгородці не можуть побачити цікавий інтер'єр.
 
Зараз цей твір конструктивізму запущено. На фасаді, де важливий кожний сантиметр, вставлено пластикові вікна, апофеоз несмаку уособлює банальна коробка кондиціонера, а влаштована замість однієї з вітрин піцерія ставить під сумнів здоровий глузд всіх до цього причетних. Однак споруду ще можна без особливих затрат врятувати і повернути містові у первісній стилевій чистоті.
 
 
1992

2011

1992

2011

1992

2011

2011

2011

2011

PRO URBE - за місто: ЗАПИСИ