Ціна «Корони»

Ось уже як тиждень точаться розмови, викликані резонансним продажем комплексу «Корона» – архітектурної пам’ятки місцевого значення, розташованої в самісінькому історичному центрі Ужгорода. Обурення з приводу продажу цього об’єкту викликали як підозріло утаємничена процедура продажу, так і відверто низька ціна, за яку «Корону», у підсумку, було продано.

Свого часу задля викупу приміщень архітектурного комплексу «Корона» Ужгородською українською богословською академією (УУБА) було залучено інвесторів, які готові були надати кошти у розмірі близько 20 мільйонів гривень,  розповів кореспонденту Закарпаття онлайн ректор Ужгородської української богословської академії святих Кирила та Мефодія Української православної церкви та Карпатського університету імені Августина Волошина архімандрит Віктор (Бедь). За його словами, «ці гроші конкретно пропонувались, що вони будуть внесені у бюджет міста за викуп цих приміщень».

Та, певно, ні тоді, ні нині у продажі «Корони» із подальшою передачею приміщень у власність Ужгородської богословської академії та Карпатського університету ім. Августина Волошина міська влада зацікавлена не була. Саме тому в сформульованих пріоритетах продажу значилося «збереження історичного і функціонального призначення «Корони», тобто, перетворення її на готельно-ресторанний комплекс. Як виявилося, навіть будь-яким шляхом і за мінімальну ціну. І не для всіх бажаючих.

Утім, у владному будинку на площі Поштовій суму, за яку було продано «Корону», досі продовжують вважати цілком об’єктивною. Так, у коментарі кореспондентові Закарпаття онлайн директор Департаменту міського господарства Олексій Касперов, наприклад, зазначив: «Таких експертних оцінок, за якими «Корона» коштувала би 30 або 42 мільйони (у ЗМІ, навіть ще до викупу, йшлося і про такі суми – авт..), я не бачив. Зауважу, що за час діяльності на об’єкті ПП «Коруна» площа будівлі була зменшена – за рахунок перебудови, знесення внутрішніх будівель... Ще один аспект: згідно з конкурсом, який ми провели, переможець не тільки сплачує до бюджету 8 млн. 65 тис. грн. за придбання «Корони», але і не менше 100% від цієї ціни інвестує в реконструкцію площі Театральної. Тобто, в сумі виходить більше 16 млн. грн. Ще одне: Департамент міського господарства виграв у ПП «Коруна» майже всі суди, згідно з останнім рішенням, нам має бути відшкодовано шкоду в сумі 1 млн. 200 тис. грн. Додайте до попередньої суми – виходить близько 17,5 млн. грн.». 

Існування рішення суду, за яким Ужгородській міській раді ПП «Коруна» має відшкодувати орендодавцеві в особі міської влади понад 1 мільйон гривень, Віктор Бедь, своєю чергою, заперечує: «Такого рішення, відповідної постанови суду абсолютно немає, про такі суди нам нічого невідомо. Крім того, хочу зауважити, що і розмови стосовно перепланування, реконструкції приміщень «Корони», через що, як каже пан Касперов, були зменшені площі, безпідставні. Об’єкт яким був, таким і залишається – я вас можу провести будівлею, все показати». При цьому стверджує, що звинувачення у переплануванні і, відповідно, завданні шкоди – цинічна фальсифікація. Так, за словами ректора, «аби фальсифікувати цю формальну кримінальну справу, нібито тут завдана якась шкода, владою була замовлена будівельна експертиза в одного київського експерта. Йому була надана експлікація приміщення в нинішньому стані, і ще одна експлікація із запитом розрахунку в разі перепланування приміщення. Експерт робить їм висновок, наприклад, що для перепланування з цього стану в інший треба буде витратити понад 1 млн. грн. І це врешті подається як завдані збитки, хоча по факту вони відсутні».  Наразі, розповідає Віктор Бедь, експерт, який проводив експертизу, просто зник – до нього неможливо додзвонитися, він не відповідає на жодні запити, а відправлені на його електронну адресу листи повертаються із зазначенням, що такого адресата не існує.

Процедуру, за якою був проведений конкурс з продажу «Корони», ректор УУБА-КаУ називає «квінтесенцією всього того бруду і наклепів, які розгорнулись навколо приміщень «Корони». Повідомлення про конкурс, за його словами, до потенційних покупців, «звичайно ж, доведено не було. Газета «Ужгород», в якій нібито було розміщено оголошення про конкурс, вийшла, як відомо, вже після його проведення. Інвестори, котрі реально мали би взяти участь у конкурсі і за рахунок яких бюджет міг отримати значно більші кошти, просто не були допущені».

Відповідаючи на запитання, чи були поставлені до відома про проведення конкурсу конкретно орендарі «Корони», Олексій Касперов сказав, що «ще до оголошення про конкурс попередньо ПП «Коруна» і Віктор Бедь надіслали нам листа, що вони хочуть розірвати договір оренди і звільнити приміщення до 10 вересня. Я, як людина, яка аналізує документи, розумію, що таким чином ПП «Коруна» не забажала взяти участі у конкурсі». І таки правильно розуміє – дійсно, ВЖЕ не захотіла, бо ж УУБА-КаУ, виходячи з умов, в які її було поставлено до того, вже фактично переїхала у новопридбане приміщення на вулиці Гойди, 4, де студенти і розпочнуть новий рік. А тим часом, «Корону» безперешкодно продали за ціну майже втричі меншу за ту, що колись була запропонована. Щоправда, із уточненням про, начебто, залучення додаткових коштів на реконструкцію площі Театральної, говорячи про яке Олексій Касперов висловлює переконання, що «це користь місту». Незрозуміло тільки, чому цю «користь» внесено в додаткові умови продажу, а не безпосередньо в ціну викупу?

Зазначена «користь місту» у якості реконструкції площі Театральної, за словами Олексія Касперова, «передбачає заміну зливової та каналізаційної систем, оновлення покриття, встановлення інформаційних показників й інформаційного бюро». І, за приблизними підрахунками, каже директор Департаменту міського господарства, відповідні роботи у повному об’ємі мають бути завершені максимум упродовж трьох років.

Натомість висновків прокурорських перевірок щодо правомірності продажу «Корони» у міській раді, зі слів О.Касперова, чекають набагато скоріше.

Так, на прохання підтвердити чи спростувати факт перевірок прокуратурою рішення про продаж архітектурної пам’ятки Олексій Каспаров зазначив: «Так, перевірка прокуратури проводиться. Більше того, є запити з усіх правоохоронних органів щодо правомірності і законності проведення процедури конкурсу. Ми надали всі документи, прокуратура їх вивчає, працівники і члени комісії, які були присутні і проводили процедуру, надали всі пояснення. Нині чекаємо висновків прокуратури – що вона скаже».

У той же час, отримати відповідний коментар в прокуратурі Закарпатської області стосовно наявності перевірки видалось проблемним. Якщо ще минулої п’ятниці у прес-службі прокуратури Закарпатської області кореспондентові Закарпаття онлайн однозначно спростували повідомлення щодо прокурорської перевірки процедури продажу «Корони», то станом на сьогодні просто не стали коментувати, розпочата вона врешті, чи ні, і чи планується взагалі.

В історії продажу «Корони» вистачає білих плям і знаків питання. Чи поставлено в цій історії крапку, покаже час – завдяки ЗМІ та соціальним мережам продаж архітектурного комплексу викликав широкий розголос і спровокував потужний суспільний резонанс і спротив. Після відповідної пропозиції Віктора Балоги готовність до скликання позачергової сесії вже висловили фракція «Єдиного центру», фракція «Батьківщина» та, спільно, міжфракційне об’єднання «Об’єднана опозиція «Батьківщина» (представники партій «Батьківщина» та «Фронт змін») в Ужгородській міськраді.

Утім, варто пам’ятати, що ще якийсь час тому майже весь депутатський корпус чи не в повному складі підтримав рішення виставити «Корону» на конкурс і не надто переймався відстеженням перебігу процедури оцінювання та продажу об’єкту.

Результати такої непослідовності ужгородці спостерігають вже нині, не припиняючи дивуватись підприємливості окремих посадових осіб і кількості можливих схем привласнення коштовних «де-юре» і вдвічі-втричі дешевших «де-факто» будівель. Серед яких – і пам’ятки архітектури в самісінькому центрі обласного центру Закарпаття.