Молимо Всевишнього, щоб простив нам гріхи, і в той же час поглядаємо на земних рятівників... Серед таких люди називають Мукачівське міжрайонне управління водного господарства на чолі з його керівником Іваном Федоровичем Сивоусом.
Саме з ним і ведемо розмову. Але з його застереженням — не приписувати йому заслуг, адресувати колективові Управління.
Наше перше запитання:
— Іване Федоровичу, скажіть коротко, з Вашої, образно мовити точки зору про історію створення рятівного підприємства. Запитую не просто так: не всі люди знають, що й для чого...
— Все почалося з будівлі 1892 року, центру водорегуляції. З 1912 року, а потім, згідно з рішенням Мукачівської міськради від 1952 року, все це ґаздівство перейшло до Мукачівського гідромеліоративного експлуатаційного управління... Через чотири роки було створено Закарпатське управління експлуатації гідромеліоративних систем і гірських річок, а з 1994 року - Мукачівське управління осушувальних систем і протипаводкових споруд. З січня 2005 року наша організація називається Мукачівським міжрайонним управлінням водного господарства... З цього часу належимо до сфери управління Державного комітету України по водному господарству...
— Ну, в справі підпорядкування можна й... заблудитись. Скажіть коротко про завдання і обов'язки управління.
— Це — експлуатація меліоративних систем і протипаводкових споруд, забезпечення організації експлуатаційно-ремонтних робіт, використання й регулювання водних ресурсів. Працюємо на територіях Мукачівського, Свалявського та Воловецького районів. На більш як 38 тисячах гектарів лише меліорованих земель... Наші насосні станції в критичні часи перекачували по більш як 20 мільйонів кубометрів води. Очищено понад 20 тисяч кубометрів каналів, виконано земляних робіт більше 30 тисяч кубометрів... До всього, ми надали чимало необхідних послуг - майже на мільйон гривень. В основному - це будівельні роботи - відбудови дамб, зміцнення берегів річок, протиерозійні заходи, очищення русел, реконструкції щодо захисту земель від ерозії, поточні ремонти сільських доріг, очищення ярів, каналів...
— І багато у вашому господарстві таких об'єктів?
— На балансі управління - 94 кілометри дамб, 347 кілометрів міжгосподарської мережі каналів, сім насосних станцій, 220 гідротехнічних споруд (мости, шлюзи-регулято-ри), п'ять водосховищ...
— Знаємо, що Латорицька система в західній частині межує з Словаччиною... У зоні Мукачівщини майже триста гектарів. І відомо, що в час повеней тут виникають складні ситуації, бо рівні вод на річках піднімаються. Що робите в таких ситуаціях?
— Застосовуємо на всю потужність насосні станції — третю, четверту і №28, вживаємо інших належних заходів.
— Люди кажуть, що особливо небезпечний Чорний мочар...
— І не помиляються. Масив Чорний мочар розташований у Мукачівському й Берегівському районах. Це — безстічна, плоска котловина, оточена пагорбами з кількох боків. Загальна його площа — більше 13 тисяч гектарів. Це — болотно-лугові водонепроникні важкі грунти, які легко переходять від перезволоження до пересушування.... Складна ситуація, в якій ми зобов'язані дати раду. Спорудили кілька водосховищ. Робимо все можливе, щоб порегулювати паводкові витрати водостоків гірської частини водозабору і в такий спосіб зменшити так звані транзитні витрати в магістральних каналах осушувальної системи. Маємо і аварійні водоскиди.
— Іване Федоровичу, на одному із засідань Верховної Ради солідний депутат кинув репліку, мовляв, управління водогосподарств "цицяють" лише державний бюджет... Ваше управління — теж?
— З державного бюджету одержуємо те, що нам визначено. Ми застосовуємо і свої сили у виконанні ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській мережі. Цього року виконано їх за чотири місяці більш як на сто тисяч гривень. Хоч і складною була ситуація, наші люди спромоглися економити енергоресурси, матеріали. При цьому ми зуміли поповнити загальний фонд бюджету більш як на 100 тисяч гривень і... подбати про підвищення оплати праці наших людей.
— І дещо нескромне запитання до Вас... Бачите свою, так би мовити, особливу керівну роль?
— Я виконував і виконую покладені на мене обов'язки. Так, координую роботу. Але всі заслуги в успіхах відношу до колективу нашого управління водного господарства. Люди в нас добросовісні, працьовиті, самовіддані. І користуюся нагодою — вітаю всіх і кожного з нашим професійним святом — Днем працівників водного господарства. Хай усім здоровиться, щастить і хай буде добро в кожній їхній родині.
Взяв інтерв'ю Василь ГРЕБА, "Панорама"
03 червня 2007р.
Теги: