Шукати інформацію про цей надзвичайно видовищний вид спорту –марно. Адже в Україні та навіть в Росії цей спорт не в пошані. Натомість саме закарпатці колись почали займатися художнім велоспортом і вже навіть досягли неабияких успіхів. Наприклад, минулого року наші молоді спортсмени Крістіан Гей та Алекс Кучера у парних виступах вибороли ІІІ місце на чемпіонаті Європи серед юніорів у Австрії.
Єдине місце в Україні, де розвивають поки що екзотичний для нас спорт – це село Великі Береги Берегівського району на Закарпатті. Секцію з 2000 року веде подружжя — Тихомир та Наталія Гейці. Велоспортом у залі займаються і двоє їхніх дітей — Степан та Крістіна. Нещодавно відкрито ще одну сільську секцію – у Квасові.
Нині команда з Великих Берегів готується до Чемпіонату Європи, що пройде 15 травня у Бельгії. А показати вміння своїх вихованців Тихомир та Наталія вирішили у Берегові, на чемпіонаті України, які самі і організували. Правда, з фінансами важко – однак, час від часу допомагають спонсори. Деякі кошти на підтримку художнього велоспорту на Берегівщині передбачені і в районному бюджеті. Цьогоріч на поїздку в Австрію мають дати 10 000 гривень. Щоправда, цього вистачить хіба що на проїзд.
На відкритий чемпіонат України з велоспорту у залі приїхали також команди з Угорщини та Німеччини. І найбільш прикметно, що завітала навіть чемпіонка Європи та світу Корріна Хайн (Corrina Hein). Вони виступила у показовій програмі разом з колежанкою з Німеччини Сімоною Шльоссер. А потім із задоволенням роздавала автографи на спеціально приготовлених листівках з її фото.
Змагання були дуже напруженими і проводилися у декількох вікових категоріях, а також в одиночних та парних катаннях. Серед наймолодших перемогу здобули Балаж, Балінт та Панна Клара Зан-Фабіан. Не дивно, що прізвище в них однакове – бо вони діти єпископа Закарпатської реформатської церкви Шандора Зана-Фабіана. Саме він і вручив нагороди, але вже дорослим спортсменам. Молодим вручив кубки переможців та пам’ятні медалі спеціаліст управління молоді та спорту Берегівської РДА Олександр Нофенко.
Якщо казати про перші місця чемпіонату України, то їх здобули - Себастіан та Крістіан Гей (Великі Береги), Катерина Ланова (Квасово), Шандор Сімон (Великі Береги), Катерина Гейці (Великі Береги), Домініка Товт (Квасово). У парних змаганнях - Шандор Сімон та Кароль Капор (Великі Береги), Крістіан Гей та Алекс Кучера (В.Береги), Крістіна Гейці та Л. Лендєл (Великі Береги). Також було відзначено й закордонних спортсменів, які також посіли чимало призових місць.
Слід сказати, що художній велоспорт виник вже досить давно - перший офіційний чемпіонат світу провели у 1956 році. Найбільш популярний у Німеччині, де ним займається понад 10 000 спортсменів, які об’єднані у різні спортивні ліги. Цей вид спорту можна порівняти з фігурним катанням на ковзанах та художньою гімнастикою. Але втримати рівновагу, стоячі на велосипеді та ще й на одному колесі, показувати складну фігуру у парі з партнером – це вже справжній екстрим.
Стаються і невдачі. Навіть під час виступу Корріни Хейн стався такий випадок. Однак вело-еквілібристи не здаються – і вперто знову сідають на свого сталевого коня. До речі, він незвичний – нього нема гальм... та кермо загнуте у інший бік. Велосипед має витримувати велике навантаження – коштує неймовірно дорого.
А ми бажаємо нашим спортсменам лише одного - удачі! І сподіваємося, що колись художній велоспорт буде внесено до переліку Олімпійських видів спорту. І вже тоді - закарпатцям, принаймні на теренах колишнього СНД, рівних точно не буде!
Олександр Ворошилов, Голос Карпат