Утім ці двері якщо і зачинені, то не надто щільно. Принаймні, по Закарпаттю вже більш-менш відомо, що ми матимемо таки шість округів. “Страшилки”, якими лякали краян деякі опозиційні парторганізації, буцім нам залишать тільки п’ять округів, все-таки не збулися. І це головна із позитивних новин. Правда, не виправдалися і надії оптимістів, котрі розраховували ще й на сьомий округ. Можливо, так буде через п’ять років, коли демографічне співвідношення між Закарпаттям і рештою України зміниться ще більше на користь нашого краю. поки же маємо те що маємо. В усьому іншому теж “з журбою радість обнялись”.
У ЦВК нині розглядається такий варіант нарізки закарпатських округів. До Ужгородського округу включається обласний центр, Чоп і Ужгородський район. Колись бувало, що сюди ще долучали Перечинщину, але тепер округ вирішили зробити максимально компактним. До нього традиційно буде прикуто найбільше уваги з-поміж усіх закарпатських округів, саме тут буде найбільше і журналістів, і зарубіжних спостерігачів, то ж тут вирішили обійтися без експериментів і викрутасів. Усе простенько, дешево і сердито.
Значно цікавішим є Мукачівський округ. До нього, крім Мукачева і відповідного району, включено ще й Свалявщину. Раніше на виборах цей район часто об’єднували із сусідніми гірськими і саме він робив погоду у такому окрузі. Тепер же свалявські виборці, котрих утричі менше, ніж мукачівців, будуть своєрідними статистами в окрузі, переможець у якому відомий наперед. Безперечно, В.Балога переміг би у Мукачівському окрузі за будь-якої його конфігурації. З іншого боку, доточення Свалявщини до Мукачівщини позбавляє навіть відносних шансів О.Кеменяша чи М.Ланя.
Тепер же 4 верховинські райони (Перечинський, Великоберезнянський, Воловецький і Міжгірський) об’єднано з Іршавським, але центром його планується Волівець – там засідатиме окружна комісія, туди звозитимуть бюлетені і протоколи дільничних комісій. Суто з точки зору транспортної таке рішення далеко не оптимальне. Везти папери по нічних гірських дорогах – не найбільше задоволення у житті. Тому для схиляння до високогірного Волівця мають бути якісь інші причини, але про них ми можемо дізнатися взагалі тільки після завершення виборів. Втім такий округ викликає питання і безвідносно до того, де буде його центр. Адже у кожному з 4 гірських районів є свій сильний кандидат (скажемо, на Міжгірщині – С.Аржевітін, на Перечинщині – С.Мошак), але коли все зведено до купи, їхні шанси взаємно гасяться. Більш того, домінує в окрузі Іршавщина з її 75 тисячами виборців проти 100 тисяч в решті чотирьох районах.
Найпівденніший з закарпатських округів об’єднує Берегівський і Виноградівський райони, центр – у Виноградові. Угорський чинник тут досить відчутний, але він не буде вирішальним. За статистикою громадян української національності в окрузі більше, ніж угорської. Інша справа, що український виборець менш дисциплінований, ніж угорський. До того ж багато залежатиме від кількості кандидатів, наявності серед них прохідних, технічних і просто відбирачів голосів від фаворитів. Простіше кажучи, багато тут визначатимуть виборчі технології. Але найбільше – таки знання кандидатом місцевої специфіки, його укоріненість у власному окрузі.
Найсхідніший закарпатський округ – теж без варіантів: Рахівщина плюс частина Тячівщини, бо це єдиний район з яким та межує. Від Тячівщини туди включено сам райцентр, Солотвино, Тересву і переважно передгірні і гірські села. Округ дуже непростий, бо два райони досить несхожі між собою, при цьому рахівська і тячівська частини округу приблизно рівні – по 70-75 тисяч виборців. То ж до самого дня виборів в одній частині округу може лідирувати один фаворит, а в іншій – інший.
Відповідно Хустському округу лишається Хустина і решта Тячівщини – низинні села на захід від Тячева плюс відповідні передгірні. При цьому погоду в окрузі робитимуть Хуст і Хустина, де майже 100 тисяч виборців. На тячівську же частину округу припадає ледве 50 тисяч виборців. То ж великою мірою усе вирішать хустяни. Щоправда їхня електоральна поведінка за останні двадцять літ не так різко різниться від тячівців, як у рахівчан, особливо у рахівських гуцулів. То ж тут кампанія мала би протікати більш плавно і спокійно.
Звичайно, такий варіант нарізки округів ще не є офіційним рішенням, тільки чорновою прикидкою, але навряд чи його буде принципово змінено. Все-таки є думка (у кінцевому підсумку самого Президента) провести вибори максимально акуратно, не даючи зайвих приводів опозиції і закордонним спостерігачам говорити про махінації ще на етапі визначення округів. То ж межі закарпатських округів максимально збігатимуться з межами районів. Єдиний виняток – Рахівський округ, який просто географічно неможливо нарізати так, щоб не розірвати Тячівщину по-живому.
Отже, оскільки округи вже приблизно нарізано, то виборча кампанія, яка неофіційно почалася зразу же після прийняття нового закону про вибори, тепер вступає у нову, найбільш вирішальну стадію.
Сергій Федака, Голос Карпат
Рахівчанин 2012-04-12 / 15:51:12
Чого це Рахівський округ не можна нарізати не розділивши Тячівський район??? Гет гайналів усіх рахом до Хуста, а ми і без них рішимо!
Політолог 2012-04-08 / 10:09:38
Нові страсті у виборчому процесі ???
http://zakarpattya.net.ua/News/95040-Politychne-rusynstvo-ie-malochyselnym-ta-ne-korystuietsia-pidtrymkoiu-naselennia-–-KHNSZ
Федір 2012-04-08 / 03:18:50
Гм... А під кого такий цікавий верховинський округ із Іршавою зробили? Ачей і справді Медведчук знов прийде?
А Кеменяша дійсно розірвали, так йому і треба, нічого було Балогам місцеві вибори зливати в обмін на гарантії у Верховну раду
Костянтин Куцов 2012-04-07 / 21:37:03
Одколи Перечинщина "верховинський район"?
Студент 2012-04-07 / 20:54:14
Для Закарпаття одно спасіння щоб делегувати хоч одного-двох опозиційних депутатів по мажоритарці, це коли ЄЦ і ПР реально будуть між собою боротися і не дадуть одні одним рознести гроші по людям, що є малоімовірним. Інакше ми як часто будемо явно виділятися з усієї західної України своєю прихильністю до діючої влади, дякуючи, в першу чергу Балогам, які усе хочуть бути біля державного корита - бюджету
олег 2012-04-07 / 15:09:47
Найцікавіше читати у цій статті як Балога впевнено переможе у Мукачівському округу. Я розумію, що хтось би хотів бачити свого покровителя у Верховній Раді, але це так просто для нього не пройде.
Вуйко 2012-04-07 / 14:13:02
Ушитко зроблено проти Каменяша,теперька йому нич не світить,треба проситися у список.А там охочих стало дуже много і командувати буде Яценюк.
міжгірець 2012-04-07 / 12:11:39
який це такий кандидат від Міжгірщини Аржевітін ???, все це флуд, ніколи не був Аржевітін , кумиром Міжгірського району !! , він давно вже мав годувати пчіл в свого кума Ющенка , його помаранчева карєра разом з Ющенковою закінчилась, ми будемо голосувати за партію = Удар=
вакуц 2012-04-07 / 09:43:17
та це розвод все - звідки у наших журналістів такі точні дані, якщо навіть київсбкі нічого про це не знають:)::)
Політолог 2012-04-06 / 21:49:12
Цілком прийнятна нарізка округів, є такі дурацькі версії, що просто смішно на них дивитися. Один нюанс - це Іршавщина, цьому регіону краще із Хущиною!
Так само я розумію, що важка ситуація із маленькими гірськими округами, тому що вони дуже розтягнуто географічно, а маленькі демографічно.
Самий цікавий буде округ Ужгородський, а далі певно Виноградівський, що ж вибори будуть цікаві...
Снек 2012-04-06 / 21:48:21
А де Іршавщина?
ЗАНЕБОКРАЙ 2012-04-06 / 20:56:55
Тать Закарпаття кілько не діли, а у двох закарпатців буде три парті ;)