Течії закують у труби, русла, перекриті загатами, обміліють. Втручання у ландшафт може активізувати зсуви, бідкаються захисники природи. Вони прогнозують величезне екологічне лихо, якщо в краї запрацюють усі 330 міні-ГЕС, розміщення яких затвердила торік обласна рада.
Грандіозні енергетичні плани влади – непродумані, а методи будівництва гідроелектростанцій – неправильні, вважають екологічні активісти. І вимагають погоджувати зведення об’єктів з громадськістю та експертами.
Величезна мережа міні-ГЕС лише у проекті, реально ж поки з’явиться лише 40, відповідає керівництво Закарпаття. І додає, бурхливі річки спроможні повністю забезпечити регіон електрикою. Нині її виробляють лише 7% від потреби. 3 потужні ГЕС збудували за радянських часів. 2 з’явилися нещодавно. Третя запрацює через місяць. Довкіллю станції не шкодять, кажуть чиновники, і запевняють, що кожен проект упродовж року ретельно перевіряють 12 служб.
Будівельники теж запевняють: природного стоку водойм вони не порушують. Труби закопують у землю, щоб не псувати краєвиди. Біля водозабору зводять рибохід, яким форель пливтиме на нерест.
Сучасну станцію зводять біля села Тур’я Поляна. Його жителі сподіваються, нарешті зникнуть перепади напруги і тішаться, що інвестори зміцнюють береги річок.
Потужність цієї міні-ГЕС майже 1 000 кіловат годин. Вона може освітлити 1 000 осель. Вкладені 20 мільйонів гривень окупляться через 8 років. Науковці переконують: «Зелена» енергетика – вигідна і корисна. А Закарпаття – найсприятливіший в Україні регіон для її отримання.
Світлана Ковбиця, ФАКТИ, ICTV
Ганна 2012-03-25 / 13:27:38
До відома журналістки Кобиці: обласна рада не затверджувала ніяких 330 малих ГЕС, це повна брехня. Про це можна було запиисати в інтерв"ю керівництво облради. А видати в ефір на такому солідному каналі 45-секундну агітку часів Брежнєва- ганьба для закарпатського корпункту Ай-Сі-Ті-Ві.Де інтерв"ю справжнього еколога, який має незалежну від влади оцінку, де інтерв"ю простих жителів Тур"я Поляни, які від ГЕС нічого не матимуть, бо підприємець, який її пустить у дію, качатиме бабки по зеленому тарифу, залишить після будови страшну річку, не закопану в грунт трубу, а рибі будуть такі перепони для руху, що вона бідна тут переведеться. Це місце біля села було казкове, просто рай для сотень відпочиваючих. Розмісити тут ГЕС- злочин проти довкілля.
русин 2012-03-25 / 10:15:50
Потрібно будувати малі ГЕС прямоточні а не дереваційні які до 40% відбирають водуз основного русла ріки. Прямоточні малі ГЕС можна прекасно вмонтувати в систему противопавків на наших річках це по-перше .В світі йде вже велика боротьба за водниний ресурс наші річки і грунтові води(в колодязях та светдловинах) залежать від кількоті опадів дощі випадаю не регулярно . Велика кількість малих водних сховищ на річках дасть нам можливісь зарезервувати великі об"єми води це-подруге.
.юлія 2012-03-25 / 01:01:07
репортаж заангажований - повна брехня наближена до влади. Реально станції принесуть величезну шкоду всьому Закарпаттю. Хай поїдуть в Красну і Білин і подивляться влітку. коли в потоках не буде води..... ГЕС погоджували формально під тиском і ніяких громадських слухань не проводили. Про зелений туризм можна забути і кому крім влади потрібні ГЕС.... Робочі місця - міф, на станції в Красній працють всього аж 4 чоловіки.... Прибуток - тільки інвестору
*** 2012-03-24 / 23:51:53
При 10 вісотках надлишкової електроенергії в Україні забудовувати наші ріки, гроблячи красу, екологію і перспективу туризму заради смішних кіловатів - надзвичайні тупість і жлобство.
1958 2012-03-24 / 23:41:39
"Сучасну станцію зводять біля села Тур’я Поляна. Його жителі сподіваються, нарешті зникнуть перепади напруги і тішаться, що інвестори зміцнюють береги річок."
Да, укрепляют берега рек, только не в существующих населенных пунктах, а по пути к своим "дачкам". Это особо бросается в глаза в Турье-Поляне. Мощность устанавливаемой там гес меньше мегавата, этого навряд ли хватит для обеспечения планируемых выше по течению потребляемых мощностей. Кто-то строит себе свою, энергонезависимую Швейцарию и этому кому-то глубоко пофигу население закарпатских деревень.
Хустянин 2012-03-24 / 23:27:07
Шкода людей,які від бідності не роблять опору проекту.Їхні діти,коли виростутьїм цього не простять.
Влада замість того ,щоб будувати дороги ,або хоча б утримувати в пристойному вигляді,та розвивати туризм в "Українській швейцарії" в погоні за сьогоденною наживаю йде на все,навіть на знищення майбутнього покоління.