Старший помічник прокурора області з питань захисту прав дітей Наталія Кузан повідомила, що середня вартість харчування в навчальних закладах області (найнижча 3 грн., найвища – 7) не забезпечує норм харчування для різних вікових категорій дітей.
Прокурорські перевірки засвідчили, що практично у всіх районах та містах харчування дітей в закладах дошкільної та загальної освіти здійснюється лише з урахуванням вартості продуктів харчування, а не фактичних потреб дітей у біологічно цінних речовинах. Діти, які значну частину доби знаходяться на заняттях в навчально-виховних закладах, не отримують достатньої кількості молочнокислих продуктів, м’яса, риби, яєць, соків, свіжих овочів та фруктів тощо. Калорійність добового раціону виконується за рахунок круп’яних та мучних блюд (макарони з капустою, макарони з сухарями і т.д.).
До закладів освіти нерідко привозять продукти харчування та продовольчої сировини без супровідних документів про їх походження, якість та використання у дитячому харчуванні продукції, терміни зберігання якої сплинули.
У Ільницькій загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ступенів (спеціальні класи в с. Імстичево) та в Хустській спеціальній загальноосвітній І-ІІ ст. школі-інтернаті для дітей із зниженим слухом виявлені грубі порушення прав дітей. Серед яких недовага готової м’ясної продукції від 0,5 кг до 5 кг. м’яса та наявність великої кількості продуктів харчування із минулим терміном придатності.
За виявлені порушення працівниками інспекції у справах захисту прав споживачів в Закарпатській області відносно винних осіб складено протоколи про адміністративні правопорушення, а до навчальних закладів застосовані фінансові санкції. Посадові особи закладів притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
Встановлені порушення розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 27.22.3008 року №775 „Про державне регулювання цін на продукцію громадського харчування у навчальних закладах”, яким встановлено граничну торгівельну надбавку на продукцію громадського харчування, що реалізується для ЗОШ у розмірі 30%, та на продукцію, що не піддається кулінарній обробці – 10%.
Прокурорські перевірки показали, що у більшість навчальних закладів області постачаються продукти з націнкою що значно перевищує встановлену граничну. Найбільше таких порушень виявлено у Іршавському районі.Прокурорами Мукачівського та Тячівського районів встановлені випадки завищення цін за надані послуги з організації гарячого харчування.
Незважаючи на постійне реагування органів прокуратури продовжує мати місце реалізація у шкільних буфетах школярам продтоварів, які містять штучні ароматизатори, барвники, консерванти, підсилювачі смаку, газовані напої. Такі порушення виявлені у більшості перевірених навчальних закладів.
Крім того, в інтернатних та загальноосвітніх навчальних закладах виявлені випадки недодержання правил особистої гігієни працівниками харчоблоків та відсутність контролю за організацією харчування з боку медичних працівників. Жодних ефективних результатів не приносять й постійні перевірки, проведені санітарно-епідеміологічною службою.
За результатами перевірок органами прокуратури області внесено 22 приписи та подання, притягнуто до відповідальності більше 30 посадових осіб, в т.ч. 5 - контролюючих органів.
Про порушення вимог чинного законодавства в організації харчування у навчальних закладах (дитячих садочках, школах, інтернатних закладах) можна повідомити за телефоном: 61-71-21. Про це Закарпаття оналйн повідомили в прес-службі прокуратури Закарпатської області.