Ужгородська обсерваторія єдина в Україні спостерігає за некерованими супутниками

У жовтні цього року унікальна Лабораторія космічних досліджень УжНУ святкуватиме 55 років з дня заснування. Весь цей час, починаючи з 1957 року, тут постійно проводяться космічні дослідження, головним чином – за штучними супутниками землі. І якщо 50-річчя наукова установа відсвяткувала достойно, то яким чином відбуватимуться торжества цьогоріч, поки невідомо, розповів нинішній керівник Лабораторії космічних досліджень Віталій Єпішев.

Ужгородська обсерваторія єдина в Україні спостерігає за некерованими супутниками

За його словами, проблема, як це часто буває, має матеріальну сторону: фінансування недостатнє навіть на нормальне функціонування установи, вже не говорячи про святкування визначних подій. І це – не зважаючи на значні досягнення у своїй галузі. Так, саме до космічної лабораторії в Ужгороді звертаються по допомогу представники інших країн у екстремальних ситуаціях, говорить Віталій Єпішев: «До нас надійшов запит, коли минулого року втратив керування єгипетський супутник. Ми єдині змогли проаналізувати, чому саме так сталося, і дати повне заключення. Так само ми розбирались у причинах неможливості запуску російського супутника Фобос». Такі кроки, за словами керівника лабораторії, стали можливі після того, як науковцями установи був розроблений метод, поки єдиний в Україні, спостереження за некерованими супутниками на орбіті, складання прогнозу їх «поведінки». І тим не менш, робота лабораторії таки гальмується – через недостатнє фінансування і байдужість влади до проблем галузі. Через такі проблеми, нарікає Віталій Єпішев, науковцям також важко залучати до роботи молодих спеціалістів: «З 1991 року кількість працівників лабораторії зменшилася в три рази: з 36 до 12 фахівців.  Серед них нині у нас працює тільки троє молодих спеціалістів віком від 23 до 27 років» – каже пан Віталій.

Користуючись нагодою, поцікавились ми у Віталія Петровича і процедурою оформлення зірки у подарунок або і можливістю дати зірці чи малій планеті ім’я. За словами керівника лабораторії, повідомлення у ЗМІ про такі прецеденти — нісенітниця: “Жодна установа не має таких повноважень, щоб давати зіркам або планетам ім’я тієї чи іншої людини. Тому якщо ви десь почули про таке, знайте, що це — чергова афера нечистих на руку ділків”. Говорити про “санкціоновану” назву космічному тілу можна тільки в одному випадку — у випадку малої планети, названої на честь Мотрі Братійчук. “Ця жінка протягом 42 років керувала нашою станцією, починаючи з її заснування. Відома Мотря Братійчук і чималими заслугами у науковому вивченні космосу. За це й присвоєно малій планеті під номером 3372 її ім’я,” — розповів Віталій Єпішев.

Тетяна Кашуба, Закарпаття онлайн

15 лютого 2012р.

Теги: обсерваторія, супутник, орбіта

Коментарі

Адмін 15.02.2012 / 21:17:37
Дякуємо і вам... ))

Дмитро 15.02.2012 / 20:49:59
Оперативно змінили. Спасибі.

Дмитро 15.02.2012 / 18:18:02
А вам не здається, що не добре іллюструвати розповідь про обсерваторію УжНУ фотографією зовсім іншого об'єкта. На фотографії прискорювач мікротрон М-30 Інституту електронної фізики НАН України, який не має жодного відношення ні до обсерваторії, ні до УжНУ. Також на фото інженери мікротрону, які, наскільки мені відомо, на розміщення їх у цій статті згоди не давали.

НОВИНИ: Соціо

18:39
На Драгобраті сноубордистка заблукала через глибокий сніг Фото новина
17:27
На Закарпатті функціонує 31 Пункт незламності, решта готові до відкриття
16:33
На День Соборності в Ужгороді презентують унікальне видання "Січові стрільці на Закарпатті"
16:08
/ 1
У Тячеві прощатимуться з полеглим на війні з росією Олександром Томишинцем Фото новина
15:11
Закарпаття увійшло до лідерів України за народжуваністю у 2025 році
13:09
На гірськолижному курорті Закарпаття травмувалася 15-річна дівчина Фото новина
11:04
В Ужгороді зростає захворюваність на гострі респіраторні інфекції
10:07
В Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Михайлом Королем Фото новина
09:14
/ 1
Письменник Андрій Любка повідомив, що йде в ЗСУ Фото новина
08:56
Відключення електроенергії на Закарпатті 21 січня
18:03
/ 2
Закарпатські прикордонники зафіксували багряне полярне сяйво над Торунським перевалом Фото новина
16:30
Внаслідок поранень помер захисник із села Осій на Хустщині Ярослав Кобаль Фото новина
14:34
/ 1
На Закарпатті правоохоронці ігнорують порушення внесення даних у електронну систему обліку деревини у Брустурянському надлісництві Фото новинаВідео новина
13:58
Музеї Закарпаття відвідали понад 660 тисяч туристів у 2025 році Фото новина
08:42
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 20 січня
12:58
У дитячій лікарні Закарпаття успішно завершили складне ортопедичне лікування Фото новина
10:16
/ 1
На війні з рф поліг захисник із села Хижа на Берегівщині Віктор Світлинець Фото новина
16:11
/ 2
Житель Тячівщини намагався підкупити прикордонників на «Лужанці» Фото новина
14:16
Укрзалізниця повідомляє про затримки низки рейсів на Закарпаття через обстріли рф
10:36
Сьогодні у Ясіні зустрінуть траурний кортеж із полеглим захисником Андрієм Сергійчуком Фото новина
08:51
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 18 січня
15:58
/ 3
На Закарпатті обговорили можливий перехід шкіл на дистанційне навчання через ситуацію в енергосистемі Фото новина
08:43
На Закарпатті оприлюднили графік вимкнення електроенергії 17 січня
22:33
Підтверджено загибель Михайла Сомоша з Дротинців Виноградівської громади, який рік вважався зниклим безвісти Фото новина
22:12
Від ран, отриманих на війні, в лікарні помер Михайло Гарастей зі Стеблівки Хустської громади Фото новина
» Всі новини