Інформаційні кордони. Час збирати каміння

Із бурхливим розвитком у прилеглих до Закарпаття країнах цифрового ефірного мовлення кількість іноземних телеканалів і радіостанцій в ефірі краю перманентно зростає. Українські телерадіокомпанії в телепросторі області нині складають від сили п'яту частину.

Інформаційні кордони. Час збирати каміння

Не треба довго чекати, щоби, переглядаючи сусідні іноземні канали чи слухаючи радіо, натрапити на доволі дивні сентенції щодо України та українців, які можна розцінювати як елементи недружнього інформаційного впливу.

Інформаційна безпека і роль ЗМІ у ній
 

Як казав Шимон Перес, телебачення робить диктатуру неможливою, а демократію нестерпною. В умовах балансування між тим та іншим, у гарячих дискусіях щодо шляху розвитку державних телерадіокомпаній інколи губиться здоровий глузд, багаж певних позицій і, якщо хочете, питання національних інтересів. Цей матеріал присвячений захисту інформаційної безпеки держави на прикладі так званого Карпатського єврорегіону.
 
Стороннім людям, коли хтось із гуру починає говорити про захист інформаційної безпеки, розповідь нагадує статтю «Шпіономанія» із розділу «Фобії» якого-небудь психіатричного підручника. Ось погляньте на визначення.
 
Завданням заходів із інформаційної безпеки є мінімізація шкоди через неповноту, несвоєчасність або недостовірність інформації чи негативного інформаційного впливу через наслідки функціонування інформаційних технологій, а також несанкціоноване поширення інформації. Тому інформаційна безпека передбачає наявність певних державних інститутів і умов існування її суб'єктів, що встановлені міжнародним і вітчизняним законодавством.
 
Інформаційна сфера має дві складові: інформаційно-технічну (штучно створений людиною світ техніки, технологій тощо) та інформаційно-психологічну (світ живої природи, що включає і саму людину). Відповідно, інформаційна безпека держави складається з двох частин: інформаційно-технічної та інформаційно-психологічної (психофізичної) безпеки.
Для розуміння реальних та потенційних загроз інформаційному простору України згадаймо ще деякі визначення.
 
Спеціальні інформаційні операції - це сплановані дії, спрямовані на ворожу, дружню або нейтральну аудиторію шляхом впливу на її свідомість і поведінку за допомогою використання певним чином організованої інформації.
 
Акти зовнішньої інформаційної агресії - легальні та/або протиправні акції, реалізація яких може мати негативний вплив на безпеку інформаційного простору держави.
Спеціальні операції та акти агресії вміщують у себе психологічні дії зі стратегічними цілями, психологічні консолідуючі дії та психологічні дії з безпосередньої підтримки бойових дій. Вони поділяються на такі види: операції, спрямовані проти суб'єктів, які ухвалюють рішення; операції, спрямовані на компрометацію, завдання шкоди опонентам; операції, спрямовані на політичну (економічну) дестабілізацію.

Варто мати на увазі, що спеціальні операції та акти агресії відбуваються на макро- і мікрорівні. Тобто, спеціальні операції та акти агресії макрорівня - це будь-яка агітаційно-пропагандистська і розвідувально-організаційна діяльність, орієнтована на конкретні соціальні групи людей і здійснювана, в основному, через засоби масової інформації. Для цього часто використовується діяльність, спрямована на поширення чуток чи збудження іншими методами запланованого негативного поводження населення держави - об'єкту інформаційної війни.

Вплив як такий застосовується як до окремої особи чи групи осіб, так і на все суспільство в цілому або певний його соціальний прошарок. Звідси, в контексті спеціальних операцій та актів агресії, вони мають бути діяльністю, що проводиться, як правило, спеціальними органами іноземних держав чи транснаціональних структур (останніми роками навіть приватних осіб зі світовим рівнем авторитету, капіталу, потреб та інтересів), уповноваженими суб'єктом інформаційної війни здійснювати таку діяльність.
Мета цієї діяльності полягає в переорієнтації об'єктів впливу на інші цінності та ідеали, підштовхування до вчинення протиправних дій у напрямку підриву і послаблення державного та суспільно-політичного ладу. А суть полягає в тому, що вона може збуджувати та скеровувати процеси, масштаби яких у багато разів більші за саму операцію.
 
Ті читачі, яким вистачило терпіння прочитати ці абзаци, мабуть, поділилися на дві основні групи. Перша вважає Джеймса Бонда майже хлопцем із сусіднього пивного намету, якого можна поплескати по плечу, запитавши «Are you alright?». Друга пригадує захаращене шкільне бомбосховище, радянський плакат «Ворог не спить» та вже демонтовані антени так званих глушилок. Підсвідомо розумієш: є ще одна категорія тих, хто може зараховувати себе в ці групи тільки вдома на кухні після роботи. Тому що на їхніх плечах лежать ті самі «національні інтереси», навіть якщо це словосполучення для багатьох дорівнює невідомим «закромам Родины».
 
Може здаватися дивним, що такі меседжі лунають не з центру, а з периферії, Закарпаття. Втім, на це є свої пояснення. В цьому куточку держави одним із її суттєвих ресурсів та суб'єктом інформаційної безпеки є обласна державна телерадіокомпанія.

 

Закарпаття: виклики ефірної цифри інших країн
 

Особливості закарпатського регіону полягають у географічному розташуванні на кордоні із чотирма іноземними державами, національному складі населення області та його ментальності, історичному шляху розвитку мовлення.
 
Першими радіостанціями й телевізійними каналами на території наймолодшої в СРСР області були іноземні телерадіокомпанії. Певний час саме іноземне телебачення формувало глядацьку аудиторію краю. Коли тут з'явилися перші вітчизняні телеканали (центральне телебачення СРСР, українське республіканське телебачення), вони значно програвали в якості телекомпаніям зокрема Угорщини та Чехословаччини.
Суттєвим зауваженням до цього факту є те, що переважна більшість населення краю або чудово, або достатньо володіє такими мовами, як угорська, румунська, чеська, словацька, польська, що автоматично зараховує її до повноцінних глядачів та слухачів іноземних мовників.
 
Закарпатські телеглядачі та радіослухачі завжди мали змогу порівняти висвітлення суспільно-політичних подій, усіх аспектів життя на батьківщині і в закордонних країнах вітчизняними та іноземними каналами.
 
Зміст програм, недоступний для абсолютної більшості населення тодішньої країни, жанрові особливості, ступінь відвертості та відмінні принципи цензурування робили іноземні телеканали і радіостанції привабливим джерелом альтернативної інформації, конкуруючим засобом формування громадської думки.
 
Заходами інформаційної безпеки тих часів стали великі наклади щоденних місцевих газет різними мовами, чого не було в інших регіонах СРСР, та створення національних редакцій радіо і телебачення. Закарпатський обласний держтелерадіокомітет був покликаний протистояти інформаційним загрозам та ризикам. Фактично в той час він залишався чи не єдиним засобом інформаційного впливу на угорське та румунське населення краю, оскільки мовив рідною для нього мовою.
 
Особливого значення це набувало з урахуванням того, що населення краю різко відрізнялося менталітетом, мотивацією поведінки та життєвим кредо від «середнього» громадянина держави.
 
В умовах незалежної України питання державної інформаційної безпеки в цьому регіоні стало ще складнішим та важливішим. Розвиток демократії, інформаційних технологій, активна розбудова Європою спільного інформаційного суспільства докорінно змінили інформаційне поле нашої держави в цілому та прикордонного Закарпаття зокрема. Політична ситуація на європейському континенті ускладнилася закликами до перегляду державних кордонів. Активізувалися радикальні політичні рухи та партії, які почали набувати впливу на державну політику сусідніх із Закарпаттям країн. В деяких із них до влади прийшли відверті прибічники відчуження від України території Закарпатської області. Специфічні завдання місцевих суб'єктів інформаційної безпеки не тільки не втратили свого значення, але й набувають ще більшої ваги та наповнення.
Суттєва відмінність Закарпаття від інших областей полягає в наявності крім великої кількості супутникових телеканалів та кабельних мереж ще й домінантної частки іноземних ефірних телерадіомовників.
 
Останнім часом у зв'язку з бурхливим розвитком у прилеглих країнах цифрового ефірного мовлення кількість іноземних телеканалів та радіостанцій в ефірі краю перманентно зростає. Частка українських телерадіокомпаній в області складає від сили п'яту частину присутніх тут мовників. Та навіть не всі вони підпадають під статус суб'єкта інформаційної безпеки держави. Тим часом, переглядаючи сусідні іноземні канали, слухаючи радіо не треба довго чекати, щоб натрапити на доволі дивні сентенції щодо України та українців. Це, звісно, окрема тема. Окрім справді об'єктивної критики в місцевому ефірі регулярно присутнє й те закордонне, що можна розцінювати як елементи недружнього інформаційного впливу. Враховуючи, що це є чи не єдиним джерелом інформації для дуже вагомої й активної частини населення краю, варто замислитися. Як і над тим, хто ж має ефективно поширювати об'єктивну інформацію для своїх іншомовних громадян та для не такої вже й малої кількості закордонних глядачів і слухачів.
 
Навіть за умов зміни статусу місцевої державної ТРК на громадське або суспільне мовлення ці питання залишатимуться актуальними. Все одно комусь треба буде роз'яснювати державну політику, займатися «контрпропагандою», адаптувати проблеми національних меншин до життя в реаліях української держави. Важливою є й роль моніторингу суспільних процесів та оперативного інформаційного реагування на них на місцевому рівні.
 
У поєднанні із завданнями, що виконуються такими ТРК згідно з міжнародними зобов'язаннями країни та інформаційними вимогами світової спільноти, ці питання визначають особливий статус прикордонних телерадіокомпаній України. Перебуваючи в центрі специфічних інформаційних середовищ, вони здатні найбільш повно, кваліфіковано, адекватно й оперативно вирішувати проблеми інформаційно-психологічної безпеки.
 
І знову темою окремої розмови може бути порівняння умов роботи в єдиному ефірному інформаційному просторі прикордонних регіонів для вітчизняних та іноземних мовників. Окреслення суттєвих відмінностей у підходах до ваги прикордонних телерадіостудій з боку різних держав, вирішення проблем їхнього матеріально-технічного забезпечення, кадрових питань, розбудови мережі передавальних засобів, формуванні сітки мовлення, преференцій з боку регуляторних органів тощо.
 
До речі, за умов певної підтримки не лише з боку Держкомтелерадіо, яка є й нині, Закарпатська «супутникова» ОДТРК, що здобула велику кількість глядачів поза межами України, здатна використовувати свій потенціал у значно ширших межах. І це також окрема тема в розбудові вітчизняного мовлення. Як і те, що сьогодні, коли стрімко розвиваються новітні мережеві інформаційні технології, час замислитися над можливістю адаптації давно створених і доволі успішних у цьому плані інформаційних структур до нових реалій часу.

Ось на що нам хотілось би звернути увагу в період прийняття важливих рішень у розвитку національного телерадіомовлення.

Олександр Герешко, заступник генерального директора Закарпатської ОДТРК з питань телебачення, Телекритика

30 січня 2012р.

Теги: інформаційна безпека, ефір

Коментарі

Владислав 2012-02-03 / 23:41:21
БУРОСІЛ.Тиса нормально тече.Хто б сумнівався.Ну інколи так,територію свою підмулить,інколи цигарки контрабандні викине...Всяке буває.

Читатель 2012-02-03 / 14:34:48
Ещё один серьезный минус сегодняшнего ТВ - никакого развития. Что десять лет назад, что сейчас - одно и то же. Даже не развитие, а деградация.

И скоро дойдёт до того, что как на радио сегодняшнем. Будут пускать только музыкальные клипы (одно и то же, на одних и тех же каналах) и больше ничего. А зачем? У капиталистов одна забота - стимулировать спрос, и чтобы им перепадало. А создать что-то для людей, этим они не будут заниматься. Увы.

Читатель 2012-02-03 / 14:31:51
Так вот, и я говорю - раньше, действительно ТВ было для людей. Возможно, некоторые злопыхатели и будут трындеть, что сегодняшнее ТВ, это "супер".

Действительно, супер! Поскольку, очень хорошо развивает потребление! От такого ТВ, только в магазин и бежать, больше некуда...Увы... Треть эфирного времени реклама, а две трети - лишь бы чем было эфир забить! И вот, придём скоро к тому, что на каждого жителя Украины придётся по 1 ТВ-станции, но толку, спрашивается?

Лісоруб 2012-02-03 / 09:44:38
"Тиса" нормально працює.

Istvan 2012-02-02 / 08:01:15
Я не люблю смотреть украинские телеканалы, потому что там рекламные ролики всегда прерывают фрагментами каких-то фильмов.

Уж,Вича. 2012-02-01 / 20:04:47
Василь Михайлович.Обличчям Закарпаття є не тільки Тиса а і Латориця.Маштаб безумовно не той але...Все пізнається в порівнянні.

Василь Михайлович 2012-02-01 / 18:01:14
Для того,щоб телебачення українське,а тим більше закарпатське,відповідало бажанням людей,потрібно його розвивати,вкладати в нього фінансові ресурси. Регіональне телебачення,обличчям якого є Тиса,на обласному рівні досить непогано працює. Тису дивиться майже половина населення Закарпаття,якщо і не більше,а це означає,що громадянам подобається цей канал!Я теж входжу в число тих,які люблять новини області,дізнаватися щось нове по історію чи традиції Закарпаття. Ніхто не змушує нас дивитися іноземні телеканали,просто ми забули,що у на є багато цікавого свого!

Читатель 2012-02-01 / 12:59:00
1958 2012-01-31 / 22:27:41
Я вас не пойму. Сперва вы говорите, что телевидение наше супер, и ... Тут же говорите "сегодняшнее ТВ смотреть не нужно". Извольте объяснить такое противоречие.

Читатель 2012-02-01 / 12:57:31
Знаем, мы таких... У меня знакомый. Тоже говорит, что "телевидение сегодня, супер", только вот, никогда не видел, чтобы он сидел за телевизором.

Такие все фанаты ТВ, что смотреть его не хотят. Да и спрос на телевизоры, что-то куда меньше, чем в те времена... Как будто бы, телевидения нет!

Читатель 2012-02-01 / 12:52:47
Всё ясно! А ещё большая убогость, это самое то? Вот, включил ТВ только что. Передачи настолько прекрасны, что ТВ-ящик выключил. Впервые, после СССР появился выбор. Тогда "можно было смотреть", а сейчас, слава богу "можно и не смотреть".

Особенно счастливы те, кто сериалы смотрит. Приходят, после работы, усаживаются за ТВ, а после, несколько часов, не вылазят из инета, обсуждая "у кого какая внешность", и "как можно помочь сериальному герою".

1958 2012-01-31 / 22:30:57
Эт читателю...

1958 2012-01-31 / 22:27:41
Ваши доводы убоги по той простой причине, что умному, самодостаточному человеку, для того, чтобы прекрасно встретить НГ не надо смотреть телевизор! Купите машину времени, или придумайте, вернитесь в прошлое и живите себе в удовольствие со своим ящиком!

Владислав 2012-01-31 / 20:17:19
Пане Олександр.Прочитав і оторопів.Ви повернули мене в часи "холодної" війни.Чого тільки не придумають заради виправдання доцільності фінансування ЗОДТРК.Тільки на підставі того що іноземці щиро і не безпідставно висміюють деякі наші "причуди".Приватні канали краще здатні"захистити" простір України.У вас близько 250 штатних одиниць і тільки фонд заробітнох плати не меньше 800000т.на місяць.Мало щоб захистити себе,не те щоб Закарпаття?Відпрацюйте ці кошти а то тільки себе по голівці гладите.

Читатель 2012-01-31 / 20:11:11
И вообще, в советское время, я смотрел телевизор больше, чем сейчас. Как мы смотрели тот же КВН! Как мы ждали "Песню Года"! А что сейчас? "Голые и смешные", "Давай поженимся", "Ты не поверишь"... В общем, "обалденные" передачи, что и говорить...

Первый раз в жизни, так паршиво праздновал Новогодние праздники! В этом, не меньшая "заслуга" наших телевизионщиков! Которые ничего не могут продуцировать кроме дебильных сериалов (так сказать, отличная возможность посмотреть, как другие живут, и им жизнь помочь обустроить), и ничего более!

Читатель 2012-01-31 / 20:04:34
Влад 2012-01-31 / 11:16:01
Новини там взагалі отстой типа все добре пушисто які в нас політики хороші і більне нічого,

Ага... Чтобы было побольше крови, убийств, кто кого обворовал... Прекрасные новости, что и говорить! Как посмотришь что-либо сегодня, сердце, иногда не выдерживает, и в очередной раз думаешь: "Сколько уже можно?"
Детских, юношеских и проч. передач нет вообще! А если что-то хорошее покажут, то в неудобное время. Либо засыпая смотреть, либо не смотреть ничего, и лечь вовремя.

1) Зомбо-ТВ

2) Зомбо-сериалы

3) Зомбо-реклама

4) Зомбо-фильмы

Одним словом, даёшь качественное телевидение! Даёшь высокий уровень мегапотребительсва!

Читатель 2012-01-31 / 19:59:27
Замечательно! А вы что предлагаете смотреть? ТЕТ (т.е. ТНТ - Тупое Ненужное Телевидение), Новый Канал? Не дай бог!
Я умолчу о том, что довольно часто, уже начинают отказываться от телевизоров!

Достаточно часто можно наблюдать картину - либо телевизора в квартире нет, либо стоит выключенным.

Просунутий 2012-01-31 / 16:28:16
Опіум для народа! Телебачення треба заборонити! Має бути тільки Інтернет!!!

Влад 2012-01-31 / 11:16:01
"Единственный канал, который можно хоть как-то смотреть, это МС-Тиса, и всё!"
Що за чипуха канал Тиса самой кончений обласний канал Закарпаття. В один день знімуть одну туфтову програму, а потім цілий теждень повторяють "яка сенсація ще одну америку відкрили". Новини там взагалі отстой типа все добре пушисто які в нас політики хороші і більне нічого, а про все інше треба або на сайтах шукати або в газеті.

Читателю 2012-01-30 / 23:19:31
Советское телевидение никогда не было лучшим, не несите чепуху! Оно всегда было советским, да впрочем таким и осталось.

Читатель 2012-01-30 / 21:22:43
Абсолютная ерунда! Как раз, по качеству, советское телевидение 80-х, было не хуже. Разве что, по техническому качеству наши проигрывали Это сейчас, качество нашего телевидения очень страдает. Выбирать из вороха ТВ-помоев, почти нечего.
Единственный канал, который можно хоть как-то смотреть, это МС-Тиса, и всё!

НОВИНИ: Політика

11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини