На Закарпатті пройшли спільні навчання рятувальників України, Словаччини та Польщі (ФОТО)

Саме під таким гаслом пройшли триденні міжнародні навчання на схилах гори Стіг, що на полонині Драгобрат Рахівського району, де професіонали гірських служб з Чехії (Алеш Кучера, Віктор Коріжек, Петр Хавелка), Словаччини (Мілан Лізуш, Далібор Побожний) та Польщі (Кароліна Ківіор) обмінювалися досвідом роботи щодо надання допомоги людям, які заблукали у горах або потрапили під лавину.

На Закарпатті пройшли спільні навчання рятувальників України, Словаччини та Польщі (ФОТО)

Такий захід був зініційований рятувальниками Закарпатської гірської пошуково-рятувальної частини Аварійно-рятувального загону спеціального призначення УМНС України в Закарпатській області.

Основною ідеєю цього заходу було те, що саме під час цих навчань молоді закарпатські гірські рятувальники (в основному працівники Рахівського та Усть-Чорнянського відділів) , які нещодавно прийшли на службу, могли перейняти той досвід, які мають їхні досвідчені іноземні колеги. Навчання проходило у два етапи. Спочатку учасники опановували теоретичні знання щодо визначення стану лавинонебезпеки за допомогою спеціального обладнання. А далі відпрацьовувалися можливі нестандартні ситуації на практиці, зокрема, проводився пошук умовних постраждалих, які потрапили під снігову лавину. Підсумком ж кожного дня тренувань ставала така собі «робота над помилками», де за допомогою відеоматеріалів детально аналізувалася пророблена робота.

- Найбільшою проблемою травмування, а в окремих випадках і загибелі людей у гірській місцевості є нехтування туристів правилами особистої безпеки, надмірна впевненість людей у своїх силах. Люди, приїжджаючи на відпочинок, мають намір підкорити найбільшу вершину українських Карпат - Говерлу, не знаючи при цьому її особливостей, де погодні умови можуть змінюватися по декілька разів на день. Однієї фізичної підготовки тут недостатньо, потрібно ще при собі мати й спеціальне спорядження‚ й відповідний одяг. Багато відпочиваючих не бажають реєструватися в гірських рятувальних пунктах, де фахівці МНС вже будуть володіти інформацією про відпочиваючих та їхні наміри або ж у випадку несприятливих погодних умов повідомлять про це туристів. Це, в свою чергу, дозволяє передусім уникнути небезпеки, а якщо щось станеться, то відповідно рятувальники знатимуть, де їх шукати, вважає керівник закарпатських гірських рятувальників Віктор Опаленик.
Кожна з країн-учасниць презентувала свої служби, знання та методи роботи. Чеські колеги продемонстрували можливості засобів, які використовуються туристами під час проходження лавинонебезпечних ділянок, та методику пошуку людей, що потрапили в лавину, за допомогою лавинних зондів та спеціального пристрою «Піпс». Останній (за допомогою радіосигналів) дає змогу віднайти людину на глибині до двадцяти метрів, при цьому визначити її місцезнаходження на місцевості в радіусі до 70 метрів.

А, приміром, Словацька лавинна служба представила швейцарський, норвезький та австрійський способи визначення лавинонебезпечних ділянок. Ці знання дозволяють рятувальникам і туристам визначити ступінь ризику сходження снігових лавин на тій чи іншій ділянці та, відповідно, попередити випадки потрапляння людей у небезпечні ситуації.

На практиці кожний із закарпатських рятувальників мав можливість відчути, що значить опинитися під лавиною. Кожний лягав у спеціально вириту яму, яку потім засипали метровим шаром снігу. Відчуття не з самих приємних. Суцільна темрява, холод і жодної можливості поворухнутися. В таких умовах, якщо органи дихання не забилися снігом під час сходження лавини, людина може протриматися 30-90 хвилин. Під час таких «забавок» МНСники засвоїли новий V-подібний спосіб відкопування потерпілих, який є найменш травматичним для туристів.
Як вважають самі рятувальники, безпека туристів не має кордонів, тому метою проведення подібних заходів є поінформованість в оперативній обстановці. Найбільша цінність – це людське життя, тому профілактика є основним завданням   діяльності рятувальних служб, далі вже, відповідно, реагування та надання допомоги потерпілим у короткі строки часу. Але для того, щоб це зробити, необхідно набувати як теоретичних, так і практичних навичок. А туристам в свою чергу необхідно запам’ятати, що немає гір більш або менш безпечних, все залежить від людської поведінки.

- Усі присутні набули тут гарного практичного досвіду. І це є дуже корисним для нас. А закордонні гості подивилися і нашу роботу та переконалися в тому, що на Україні є дійсно така служба, яка опікується безпекою туристів у горах, - підсумував наслідки проведених навчань командир Закарпатської гірської пошуково-рятувальної частини Віктор Опаленик.

УМНС України в Закарпатській області
 

26 січня 2012р.

Теги: рятувальник, навчання, турист, потерпілий

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

14:52
/ 2
У Білках від незачиненої "буржуйки" в "ремонтному" гаражі загорівся мікроавтобус
11:32
В Ужгороді пожежні врятували від вогню будинок
13:00
У Сокирниці на Хустщині в Тисі виявили потопельника
23:23
У Мукачеві горіла закинута будівля колишньої тютюнової фабрики
11:30
У понеділок в Бобовищі на Мукачівщині вигорів гараж, а в Мукачеві – саманна "конюшня"
11:17
У Дюлі на Берегівщині горів будинок
11:49
За вихідні на Закарпатті ліквідували 7 загорань сухостою і сміття, в Нижніх Воротах врятували аптеку
10:53
У Богдані згорів будинок, у якому приймав ванну чоловік, що наглядав за власністю сусіда-заробітчанина
19:11
У Перечині вигорів цех готової продукції деревообробного підприємства
17:37
/ 1
У "наркоп'яному" зіткненні вантажівки та легковика в Заріччі одна людина загинула, ще двоє травмовані – офіційно
11:47
У Заріччі Хустського району зіткнулися легковик і вантажівка, є постраждалі
10:47
У Тересві на Тячівщині під час спалювання сміття отримали сильні опіки двоє працівників підприємства
10:39
У Липовці Хустської громади вигорів покинутий будинок біля лісу
16:53
Між Стеблівкою та Сокирницею на Хустщині Chery Amulet на швидкості врізався в дерево на узбіччі
16:41
На пожежі дачі в ужгородських Горянах отримав опіки рук 35-річний господар
16:27
/ 22
З'явилося відео з салону Audi Q5 безпосередньо перед смертельною ДТП на Слов'янській набережній в Ужгороді
14:52
У пожежі в житловому будинку в Берегові загинуло 19 котів, ще 40 врятували
11:58
У Білках горіла надвірна споруда, будинок поруч врятували
11:52
На Рахівщині відшукали заблукалого туриста, що заблукав на Говерлі. Пошуки його друга тривають
10:58
/ 4
В Ужгороді опівночі група молодиків на Audi на швидкості влетіла в дерева: двоє загинули на місці, ще троє – в реанімації
17:36
У Синевирі цілу ніч шукали 10-річного хлопчика, що втік після сварки з матір'ю
12:32
У Ясіні вогонь з надвірної споруди перекинувся на сусідську дровітню
11:43
/ 3
У Рахові жінка хотіла прийняти ванну, а загорівся будинок
22:28
У Лазах Тячівської громади через пожежу в мансарді прибудованого гаража вигорів також дах будинку
11:19
/ 2
Житель Нижніх Воріт втопився, долаючи Латорицю вбрід до свого будинку
» Всі новини