Громадські організації закликають відмінити рішення про реанімацію Мужіївського золоторудника

На адресу Закарпаття онлайн надійшов відкритий лист цілого ряду організацій, що входять до Регіональної мережі громадських організацій «Закарпаття – третє тисячоліття».

Громадські організації закликають відмінити рішення про реанімацію Мужіївського золоторудника

Відкритий лист

громадських організацій Закарпаття до керівництва області, депутатів обласної ради та осередків політичних партій регіону

Більше тридцяти громадських організацій, які входять до відкритого неурядового об’єднання патріотизму, духовності, доброчинства, здоров’я і розвитку «Закарпаття – третє тисячоліття», а також громадські організації Берегівщини кілька тижнів тому звернулись до депутатів обласної ради з проханням: відхилити усі три проекти рішень на сесію обласної ради 30 грудня щодо погоджень клопотань ПАТ НАК «Надра України» на розробку Мужіївського золото-поліметалічного родовища та геологічну розвідку ще двох аналогічних родовищ поблизу м.Берегова і села Квасова.

Ми аргументували це прохання виключною необхідністю проведення передбаченого законами екологічного аудиту об’єктів гірничорудної діяльності підприємства-банкрута ТОВ «Закарпатполіметали», комплексної експертизи стану довкілля та усунення наслідків серйозного екологічного забруднення Берегівщини. До честі заступника голови обласної ради Сербайла А.А. він офіційно звернувся до двох профільних комісій Громадської ради при ОДА з проханням провести громадську експертизу згаданих проектів рішень. Напевно, вперше в історії обласної ради.

Комісії з питань розвитку області та з питань екології Громадської ради при ОДА прийшли до ще більш однозначних і категоричних висновків: проекти рішень вносять різке протиріччя у чинні Регіональну стратегію розвитку Закарпаття та Стратегію розвитку Берегівського району; при їх підготовці у супровідних документах практично не відображене виявлене Держінспекцією ще у 2007 році сильне екологічне забруднення території небезпечними для здоров’я важкими металами  та їх сполуками, що має ознаки приховування інформації про екологічну небезпеку; проекти рішень не пройшли жодного громадського обговорення та схвалення на місцевому і районному рівнях; в рішеннях сільських рад Мужієва і Великих Берегів немає даних про площі та місцезнаходження земельних територій; уже наявне екологічне забруднення територій та питної води у селі Мужієві спроможне викликати довготривалу соціальну напруженість в районі; важкі метали із сотень тисяч тон небезпечних рудних відвалів з дощовими стоками можуть проникати у найбільший в області Гечанський підземний водозабір, з якого живляться мережі водопостачання 5 районів області. Виникаючі екологічні ризики поширюються і на територію сусідньої Угорщини.

Громадська експертиза базувалась лише на доступних офіційних документах Держекоінспекції та висновках по ним залучених фахівців і науковців УжНУ з виїздом на Берегівщину. А ще ж існує заплутаний клубок судових спорів, земельно-майнових і соціальних проблем, пов’язаних із банкрутством ТОВ «Закарпатполіметали». Враховуючи все це, комісії Громадської ради при ОДА обґрунтовано рекомендували обласним депутатам не приймати поспішних рішень, а діяти так, як гласять чинні закони: спочатку провести екологічний аудит і вже за його наслідками приймати усі інші рішення як по ліквідації наслідків забруднення, так і по долі територій золото-поліметалічних родовищ.

Половина постійних комісій обласної ради при обговоренні проектів рішень прислухалась до висновків громадської експертизи і проголосували за їх відхилення. Але під час сесії більшість депутатів під впливом виступу голови обласної ради Балоги І.І. про «доброго інвестора», який вирішить усі проблеми, все ж прийняли рішення на користь ПАТ НАК «Надра України». Не дивлячись на вагомі аргументи громадської експертизи та виступи депутатів від Берегівщини та інших депутатів обласної ради. Вважаємо таке рішення не лише поспішним, необдуманим і невигідним з усіх точок зору для Закарпаття, але й таким, що створює величезну екологічну загрозу на майбутнє для всього регіону, знижує туристично-рекреаційну привабливість Закарпаття, формує екологічно небезпечне гірничо-добувне виробництво в найкращому для виноградарства і садівництва районі Закарпаття, іде врозріз із спільними інтересами громад Берегівщини.

Правда полягає у тому, що будь-який «інвестор» ніколи по-справжньому не ліквідує і не збирається ліквідовувати наслідки уже заподіяної екологічної шкоди Берегівщині – настільки вони затратні і масштабні. Принаймні жодних письмових зобов’язань на цей рахунок не існує. Власне, тому і не зроблений уже впродовж 5 років передбачений законами екологічний аудит на Берегівщині, який би став основою для розрахунків по ліквідації наслідків екологічної шкоди та консервації і рекультивації забруднених територій. На жаль, правда полягає і в тому, що в нинішньому складі обласної ради є всього близько двадцяти патріотів Закарпаття. І ми, виборці, самі винні у тому, що обрали найнепатріотичнішу обласну раду в історії Закарпаття.

Закликаємо все ж обласну раду відмінити прийняте рішення та навпаки – оголосити мораторій на будь-які рішення щодо використання і розвідки надр Берегівщини до проведення екологічного аудиту та ліквідації наслідків забруднення. Закликаємо також усі здорові суспільні сили Закарпаття, осередки політичних партій і справжню еліту краю приєднуватись до висловленої нами громадянської позиції.

Ще раз наголошуємо, що екологічні злочини не мають давності. І ніхто не сховається принаймі від моральної відповідальності за здоров’я людей і знищену природу, якими б економічними і соціальними обіцянками це не прикривалось.

 

Співкерівники офісу Регіональної мережі громадських організацій «Закарпаття – третє тисячоліття»

Олег Лукша (Асоціація міст, селищ і сіл «Закарпаття – ХХІ століття»   

Оксана Станкевич (Регіональне молодіжне екологічне об’єднання «Екосфера»)

06 січня 2012р.

Теги: золоторудник, екологія, Закарпатполіметали

Коментарі

Це я 2012-01-06 / 21:10:55
Вже такої шкоди наніс золоторудник за використанням "екологічної" технології. Що буде, коли почнуть видобуток золота із застосуванням ціанової технології?
А кому це болить? Головне щоб депутатові грошенят сунули до кишені, або дали йому спокою із своїм полулегальним бізнесом, а деяким доста сказати: нада, Федя.

НОВИНИ: Соціо

14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 1
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 1
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 4
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
02:18
На Тячівщині жителі Дубового вийшли на попереджувальну акцію через ями в центрі селища
01:55
На Закарпатті мобільні групи перевірятимуть на кордоні з Угорщиною посилки заробітчан (ДОКУМЕНТ)
01:25
На Закарпатті обговорили проєкт "Мале карпатське коло"
01:14
Угорщина повідомила, що відтерміновує відкриття пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні зі свого боку
18:00
/ 3
Угорщина погодила відкриття 4 пунктів пропуску на Закарпатті
17:53
/ 1
Останній дзвоник відсвяткували дистанційно у школах Закарпаття
16:29
/ 1
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 2
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 5
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
» Всі новини