У поїздці взяли участь Орест Іваницький — заступник начальника Закарпатського облводгос-пу, керівник робочої групи проекту, спеціалісти об-лводгоспу, експерти від партнера проекту Еко-центр «Тиса» та Берегівського МУВГ, експерти центру «Облдержродючість».
Експерти ознайомились з веденням сільського господарства в Угорщині, можливостями поєднання протипаводкового захисту й умілого ведення ландшафтного господарства, екологічними аспектами цих проблем. Вони відвідали об'єкт будівництва польдера біля с.Циганд у межиріччі р. Тиса і р. Бодрог. З інженерної точки зору він є досить складним, оскільки охоплює мережу каналів близько 500 км, крім того, за своєю характеристикою польдер є багатофункціональним, так як, окрім головної функції протипаводкового захисту, також сприятиме на території ландшафтному аграрному розвитку (водозабезпечення в посушливі періоди).
Українська делегація ознайомилася з роботою міжрайонного управління водного господар-
ства м. Шарошпоток ЕКОVIZIG. Було також представлено два проекти, які реалізовуються управлінням щодо розвитку судноплавства на р.Бодрог і р.Тиса та про сталий розвиток басейну р.Тиса.
Угорські експерти інституту ґрунтознавства Угорської АН поінформували українських колег про те, що вони здійснюють моніторинг грунтів кожні три роки на окремо визначених точках, що уможливлює створення точної цифрової карти грунтів для всієї країни. Головним їхнім завданням є видача рекомендацій для господарників щодо ефективного ведення сільського господарства на певній території.
До речі, Євросоюз надає дотації фермерам на вирощування певного виду культур. Так, сьогодні майже 40% території зайнято вирощуванням олійного ріпака, також багато земель відведено під молоді фруктові сади. На заплавах річок, які періодично затоплюються, проводять насадження тополь, деревину яких використовують для виготовлення паперу.
Цього ж дня українські експерти відвідали біо-ферму «Густі», яка знаходиться на сході Угорщини в о Тарпа. Вона відома розведенням аборигенних видів великої рогатої худоби (гвинторогих овець, монгалицьких свиней, сірих угорських корів), яких залишилося дуже мало не лише в Угорщині, але також і в Європі.
Марина СКРАЛЬ
15 травня 2007р.
Теги: