Доповідачем на заході виступив голова Закарпатського відділення АПУ, Президент "АО ЮК "Синдикат" Василь Брензович, який провів загальну характеристику Закону України "Про судовий збір", який набув законної сили 1 листопада 2011 року. Зупинився на правовому регулюванні правових засад сплати судового збору, платниках, об'єктах та розмірах ставок судового збору, порядку сплати, звільненні від сплати та поверненні судового збору. Наголосив, що з 1 листопада 2011 року судовий збір є універсальним єдиним платежем, який потрібно буде сплатити при зверненні до суду без розмежування на державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Зазначив, що розмір ставки судового збору не є сталим числом, а визначається відповідно до розміру мінімальної заробітної плати. Розмір мінімальної заробітної плати протягом року декілька раз змінюється, однак для визначення ставки судового збору застосовується мінімальна заробітна плата встановлена на 1 січня поточного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову. Так, у 2011 році розмір мінімальної заробітної плати становить 941 грн.
(Мінімальна заробітна плата встановлюється законами України "Про Державний бюджет України" їх можна знайти на офіційному сайті ВРУ (http://portal.rada.gov.ua). Реквізити судів по судовому збору на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (http://court.gov.ua/gromadjanam/sudovyj_zbir/ )
Олеся Вишневська, юрист АО "ЮК "Синдикат", звернула увагу присутніх на збільшенні переліку осіб які користуються пільгами при сплаті судового збору. Але в той же час зауважила, що значно збільшився загальний розмір судового збору в порівняні з попереднім, а також розширено перелік документів та дій за які справляється судовий збір.
Учасники зустрічі активно ділились власним досвідом, дискутували, виказували незадоволенням, піднімали спірні питання. І зійшлись на тому, що такі нововведення збільшили кількість невдоволених громадян і тимчасово розгрузили зали судових засідань. Але чи вплинуть нововведення на якість розгляду судових справ – не відомо, хочеться сподіватись, що новий судовий збір не віддалить судову гілку влади ще далі від пересічного громадянина України.