В Ужгороді "Винний льох" готують до "Закарпатського божоле"(ФОТО)

Фестиваль молодого вина "Закарпатське божоле", який вже став в Ужгороді традиційним, дещо порушить свої традиції. Свято, яке заплановане на 19 і 20 листопада, відбуватиметься не просто неба (звичайним місцем прописки фестивалю була вулиця Волошина), а у старовинних підвалах. Молоде вино дегустуватимуть у "Винному льосі" – так називають будівлю, розміщену в самісінькому центрі міста на вулиці Ракоці.

В Ужгороді "Винний льох" готують до "Закарпатського божоле"(ФОТО)

Із XVIII століття під мурованими склепіннями цієї споруди зберігали харчі і напої. Будівництво цих складів пов'язують зі сплеском торгівлі і виноробства у нашому краї. "Винний льох", який іще звуть Амбаром, є найдавнішим з ужгородських сховищ продуктів (кремезна споруда, датована 1781 роком, є пам'яткою архітектури).

Ідея провести свято вина у "Винному льосі" належить Ужгородському міському голові Вікторові Погорєлову. Нині в самих старовинних підвалах кипить робота – звідти прибрали кілька вантажівок непотребу, адже роками приміщення було в занедбаному стані. До речі, подвір'я старого будинку облагородили ще у вересні – його розчистили й огородили кованим парканом. Міська влада сподівається, що ці кроки – початок відродження будівлі, яка є однією з найбільш знакових споруд центру Ужгорода.

Як вигляд мав "Винний льох" – показують фотографії Олександра Богданова, датовані жовтнем 2010 року. Як триває прибирання і "відкриваються" кількадесятиметрові підвали споруди – у фоторепортажі Сергія Гудака (фото 8 листопада 2011 року).

2010

2011

 

Алла Хаятова, для Закарпаття онлайн

09 листопада 2011р.

Теги: божоле, винний льох, вино

Коментарі

Hungi 2011-11-10 / 13:09:00
Алло, Ви спілкуєтеся з паном Кобалєм, може він ще щось цікавого розсказав би про цю будівлю ? Щось характерне, колоритне, що можна було би використати організаторам свята вина... Я би десь на їх місці встановів би велику сову, наприклад ...

Hungi 2011-11-10 / 13:04:00
Пан Баклажан, 09.11.2011 20:20
(ц) "І хоч хтось би розказав, що ж воно таке було, цей Богойвар. Може, Федака знає?"

Пан Федака у своїй книжці "Ужгород крізь віки" згадує лише, що "Металева табличка на стіні засвідчує, що колишньє приміщення складів, збудоване ще в 1781 р., є пам'яткою архітектури й охороняється державою" ... і там зберігали зерно та вино і "усяку всячену" ...

... яка ж це держава так ... доохороняла цю пам'ятку архітектури ?!... прикро ...

Пан Йосип Кобаль підійшов більш детально у своїй книжці "Ужгород відомий та невідомий" :

"... притулившись до Жупанатського пагорба, стоїть масивна кам'яна споруда колишнього пивного заводу, який збудувала казенна домінія у 1781 р. Пивний завод проіснував до 1889 р. ( з середини XIX ст. вул.Млинську почали називати Пивний дім ), коли його купив Ізідор Гуттманн. Він облаштував у ньому дуже гарний готель - "Совине гніздо" ..., а щоб у готелі було більше гостей , на його внутрішньому подвір'ї Гутманн збудував літній театр, де протягом червня-липнявідбувалися театральні вистави. У 1903 р. театр згорів ..."

Щось вже "вимальовується" ...

Пан Баклажан 2011-11-09 / 20:20:00
В одній збірці, присвяченій туризму в Карпатському регіоні, виданій в Словаччині англійською та словацькою мовою на сторінці про Ужгород (там охоплені кілька країн регіону, і кілька областей України, потроху по кожній) дана фотка саме "Богойвара" (а не традиційні - замку, ротонди чи скансена). Кількома реченнями написано, що це цікава будівля, типовий представник складських приміщень 18 сторіччя (не дослівно, але по суті так)

Шкода, що нині Богойвар належить кільком господарям, якимось установам, редакції тощо. Вчора теж там ходив, бачив, що там за радянський час понароблено - оці гаражі (на фото - над вантажівкою та на останній видно) як там недоречні. І було б дуже добре, аби хтось проконтролював, аби не наробили біді - не зпаскудили дах "єврочерепицею" та таке інше.

І хоч хтось би розказав, що ж воно таке було, цей Богойвар. Може, Федака знає?

шмірглі- попір 2011-11-09 / 17:58:00
ідея і місце супер!!файна пивниця)

Hungi 2011-11-09 / 16:36:00
Олександр Ковач, 09.11.2011 16:26
"Подобається це комусь чи ні..."

Ідея - Супер, так що дай Бог всім організаторам цієї справи багато енергії, та "серенчі" !!! ))))

Олександр Ковач 2011-11-09 / 16:26:00
Свято молодого вина "Закарпатське Божоле" проводить Ужгородська РДА спільно з "Спілкою приватнх виноградарів та виноробів Закарпаття", за підтримки міської влади. Так ось, коли ми звернулись в мерію за дозволом на проведення свята вина, яке хотіли провести на набережній Незалежності, то саме мер запропонував винні льохи! І робота по їх приведенню в належний вигляд, дійсно "кипить"! Подобається це комусь чи ні, але це реальність. Я не знаю чи були раніше ідеї проведення винних фестів в підвалах, але знаю точно, що жодного свята вина проведеного в старовинних підвалах, ще не було. Для тих, кому не подобається, можу зауважити, що між ідеєю і її втіленням лежить пропасть!

м 2011-11-09 / 14:49:00
Треба все називати своїми іменами, не перекручувати, якщо це Богольвар, то так і пишіть. і ще одне, ідеї проведення свята вина в старовинних підвалах були і раніше.і не треба прогинатися під Погорєлова,

Алла 2011-11-09 / 13:54:00
Олеже, це пам.ятка архітектури, тож, наскільки розумію, комунальна власність.
Hungi, так, цю споруду називають Богольваром (і в мерії також) :)
розкішна назва!
але я не чіпала це ймення, бо ж писала більше про господарчі справи, і в історію не заглиблювалася, інакше ж слід було б розповісти про походження та побутування назви.
до речі, відомостей про споруду не густо, слід досліджувати й угорськомовні джерела...
що ж - це на часі

Світлана 2011-11-09 / 13:34:00
Круто!!!! Я навіть не занла про його існування.

Hungi 2011-11-09 / 13:25:00
Ну, нарешті !!! Справа пішла !

(ц) "Ідея провести свято вина у "Винному льосі" належить Ужгородському міському голові Вікторові"

)))) цікаво, пан Погорелов читає сайт Zakarpattya.net, та коментарі в ньому ? Думаю, ідея виникла ще до нього ... ))))

(ц) " "Винний льох", який іще звуть Амбаром..."

- це сучасні "назви" ... Старі мешканці (Унгвара) називали цю будівлю "Bagoly Vár" ( ≈ Совина фортеця ~ Совине гніздо ). Впевнений, ця назва мала би право на існування і в наші дні ... ( було би дійсно колоритно ... )

Олег Диба 2011-11-09 / 12:36:00
Алла, а кому належить це приміщення? Його хтось взяв у оренду?

НОВИНИ: Соціо

11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
11:22
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Лях з Чумальова Буштинської громади
09:25
У Боздоському парку Ужгорода можна побачити "живих" казкових велетнів
20:07
/ 9
Прем'єр Шмигаль в Ужгороді "запустив" будівництво євроколії до Чопа
21:26
/ 1
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощалися з Юрієм Лущаєм, що переїхав з сім'єю з Краматорська і поліг на рідній Донеччині
15:56
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Міланом Бабілою
15:34
В Ужгороді відкрили скульптурку режисеру "Тіней забутих предків" Параджанову
11:23
/ 1
Нижньоворітська громада провела у останню земну дорогу Героя Віктора Петриканина
23:00
/ 12
Ексміністр внутрішніх справ Аваков офіційно став власником 900 га плантацій фундука на Закарпатті
11:40
Зарічанську громаду сколихнула звістка про смерть Героя з Вільхівки Михайла Матіки
11:12
В Ужгороді у середу проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Мілана Бабілу
» Всі новини