На кладовищі в Веряці регулярно виявляють кістяки циганських дітей

Буває, дитячу кістку вириє собака, то люди, упорядковуючи цвинтар, знаходять кістяк. А за останні місяці достеменно відомо, що померло троє немовлят, проте їх поховання не було здійснено, розповів сільський голова с. Веряця Виноградівського району Закарпатської області.

На кладовищі в Веряці регулярно виявляють кістяки циганських дітей

Мова йде про ромських дітей з сусіднього селища Королево. Циганський табір, за словами місцевих мешканців та й королівського селищного голови, є джерелом й інших шокуючи фактів. Скажімо, будівля школи для ромів розікрадена по "запчастинах", школу діти не відвідують, а дівчатам взагалі заборонено вчитися. Спроба вивозити сміття з табору з допомогою фірми "АВЕ Виноградів" закінчилися тим, що всі сміттєві контейнери на території було розкрадено.

На Виноградівщині розташовано два циганські табори – у Королеві й Півдвиноградовів. І проблемними є обидва місця проживання ромів. Скажімо у Підвиноградові не менш важка ситуація. Роми для того, щоб викупити будинки від непоступливих односельчан влаштовують справжній моральний терор. Про що свідчить недавнє засідання сесії сільської ради. До депутатів звернулися мешканці вулиці Ардовецька, які переборовши страх перед ромами, офіційно заявили про переслідування з боку ромів.

На їх городи постійно закидують трупи здохлих собак, а живих собак нацьковують на кіз та корів, у однієї сім ї кіз буквально загризли циганські пси, людей перепиняють на вулиці, поргоржують їм, літній вчительці при цьому дали запотиличника. Внаслідок агресивності ромів виникають навіть трагічно-курйозні випадки.

Спеціалісти фірми "Експерт" робили вимір земельних ділянок, а ромам здалося, що їх знімає телебачення і з погрозами накинулися на хлопців і землевпорядника сільської ради. Добре що вчасно підійшов місцевий бирів. Під час лікарського обстеження один з ромів ударив лікаря, який обслуговує мешканців табору. Самі роми все заперечують і в більшості випадків правоохоронні органи не можуть вжити заходів, оскільки юридично не знаходять для цього підстав.

Проблема з таборитами – одна з хронічних, яку не вдавалося вирішити і в радянські часи. Сьогодні, за словами керівника відділу Закарпатської ОДА Юрія Гузинця, офіційно нараховується біля 30 тисяч ромів. Хоча і самі ромські організації і голови сільрад, де проживають роми, говорять про цифру удвічі більшу. Це ж стосується і Виноградівщини, де статистика звітує про 9 з половиною тисяч ромського населення, а насправді їх значно більше.

Але якщо розібратися, причини всіх цих кричущих фактів закладені не стільки в менталітеті ромів, скільки у більш об'єктивних причинах.

Наприклад, що стосується веряцьких моторшних знахідок. Справа в тому, що до середини минулого століття ромське поселення було розташоване у селі Веряця. Там цигани ховалих своїх померлих. Під час чергової хвилі більшовицьких репресій всіх циганів відправили в Казахстан. Коли почалася політична відлига, роми повернулися додому, але у поселятися у Веряці їм не дозволили. Тож табір розташувався у селищі Королево. Але поховання за циганськими законами все одно проводилося на місці захоронень їх дідів і прадідів.

Врешті віднедавна веряцька громада запротестувала – цвинтар уже не вміщає померлих, а щоб відкрити нове кладовище потрібні величезні кошти. Але роми всіма правдами й неправдами намагаються ховати покійників у Веряці. Коли ж помирають діти, їх часто запаковують у картонні коробки і закопують на території згадуваного кладовища. Закопують зазвичай неглибоко і як наслідок собаки добираються до померлих дітей.

Щодо терору у Підвиноградові. Попри заперечення ромів факт є фактом – на городах мешканців вулиці Ардовецької постійно знаходять мершу, людські екскременти господарі знаходять буквально на порозі свої осель. В таких умовах справді мешканці воліють продати свій будинок, щоб мати спокій. Самі ж роми запитують, а де нам жити, якщо з 2005-го року у Підвиноградові не ділили під забудову жодної сотини землі. А нові покоління підростають, їм десь жити треба? Та й навіть, якщо б землю під забудову ділили, більшість молодих ромських сімей її б не одержали. Адже одружуються вони, як правило, у 14 -15 років і живуть незареєстрованим шлюбом. А отже, офіційно не мають права на забудову.

Те, що наші діти не вчаться у школах, факт, – підтверджує голова ромської громадської організації Ласло Дюрков. Але навіщо їм вчитися. Роми мають єдину людину з дипломом про вищу освіту, але на роботу її нікуди не приймають.

Всі ці та інші факти були підняті на засіданні круглого столу, який організувала Виноградівська райдержадміністрація. Голова РДА Тетяна Граб пообіцяла, що влада не лише зафіксує взаємні претензії (як з боку керівників освітянських, медичних та інших структур, так і з боку ромів), але й розробить ефективні заходи, які б захистили соціальні права ромів, а з іншого боку забезпечили з їх боку виконання обов'язків перед державою і громадами.

Василь Горват, Голос Карпат

04 листопада 2011р.

Теги: цигани, роми, Королево, Підвиноградів, табір

Коментарі

тетяна 08.04.2013 / 22:57:43
скажіть будь ласка а яку користь державі приносять цигани окрім народжувати дітей

Гість 24.12.2011 / 20:42:36
Пан Михайло з Міжгіря най скаже свій адрес або своїх близьких шоби знали роми де оселитися доки до них черга лікуватися дійде. Богу дякувати що є ще люди які за бідних циган журяться.

претор 21.11.2011 / 22:07:01
цигани- то короста на тілі держави. люди важко заробляють колпійчину , платять податки - а цигани чекають коли їм держава заплатить гроші і всі вони матері-одиночки (по закарпатськи ку.ви). Гроші на дітей слід виплачувати лише тим, хто пррацює на державу. Якщо євросоюзу не любиться, то най їм платить. аще ліпше най їх забирають до йо..... мамки.

михайло 04.11.2011 / 21:07:00
всіх циган відправити на лікування в Міжгіря, там є циганський лікар Царь В І , мабуть після його лікування цих ромів поменшае у Виноградові !!

Пан Баклажан 04.11.2011 / 17:01:00
В останній фразі - вся суть проблеми. У циганів стає все більше прав та бонусів (особливо дякуючи Ющенку і Януковичу, які посилають їм "манну небесну" у вигляді "дитячих грощей"). При цьому якось не спостерігається виконання яких-ось обов"язків. Серед цієї армії в офіційних 30 тисяч (а буде і сто, і більше, якщо сьогоднішню тенденцію до їх родючості не зупинити) скільки зареєстровано платників податків?

З цього треба починати. Пора еволюціонувати до формули "нічого не даєш державі - нічого не отримуєш від держави". От тільки вражене "іждєвєнчєством" суспільство навряд чи бажає це сприймати. Тому найбільш запекла боротьба ведеться з боку тих, хто втрачає пільги, а не тих, хто на ці пільги працює

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини