Оксана Кушіцька: "Так доля склалася, що в США зайнялася газетною справою"

Наша землячка із Міжгірщини Оксана Кушіцька керує чи не найбільш впливовою україномовною газетою Чикаго та Північної Америки «Українське Слово». Більше того, вона з чоловіком створила два медіа-холдинги – український та болгарський, які включають у себе як український та болгарський тижневики, так і щорічні бізнес-довідники, радіопрограми та телешоу.

Оксана Кушіцька: "Так доля склалася, що в США зайнялася газетною справою"
Днями пані Оксана приїхала до Ужгорода, завітала до прес-центру "Закарпатки" і розповіла про свій життєвий та професійний шлях у США, становлення газети та багато інших цікавих речей.
 
Складала іспити, не знаючи англійської!
 
– Для вас журналістика – покликання?
 
– Та ні! Я й не мріяла ніколи бути журналістом. Ба й нині не вважаю себе бозна яким професіоналом. Я радше медійний менеджер. Але так доля склалася, що вже в США зайнялася газетною справою й стала засновником та шеф-редактором найбільшого україномовного видання не лише у Чикаго, а й на теренах США, Канади.
 
– З чого ж починали?
 
– Спершу закінчила педучилище в Чернівцях, згодом – українську філологію в УжНУ, вчителювала в Чорнотисівській ЗОШ Виноградівського району. Тоді вважала журналістів обраними, як поетів, котрі витають у вищих матеріях. Тепер же переконалася, що журналістський хліб аж ніяк не легкий.
 
– У США одразу почали з газетярства?
 
– Шлях до газети і теперішнього стану справ був дуже непростий. Зараз, оглядаючись у минуле, вважаю, що лише Боже провидіння, віра у себе й важка праця дозволили отримати такі результати. В середині 90-х, після 10 років педагогічного стажу, змушена була залишити школу й податися на заробітки до Угорщини, згодом з малолітньою донечкою Оксанкою надумала поїхати в Америку. На диво, без проблем дали візу. У США довго не могла знайти роботу: англійською не володіла, досвіду ніякого... Але взяли таки в еміграційний відділ, бо знала українську, російську, угорську. Там і познайомилася з Світлозаром – майбутнім чоловіком, болгарином, який запропонував перейти працювати в банк. Попередньо треба було скласти тести: я робила їх майже всліпу, завдання розуміла лише з огляду на цифри та формули. І пройшла! Тож працювали у банку з чоловіком, а він паралельно видавав газету болгарської громади Чикаго.
 
Перший випуск газети діаспора "зарубала"  
 
– І тоді ви сказали "...а що, українці гірші"?
 
– Десь так! Із перших днів у США бачила, що хороших українських газет немає. Порадилася з чоловіком, а він каже: "Робімо, залишимо щось після себе!"
 
– Зверталися з цією ідеєю до діаспори?
 
– Не одразу. У Штатах цінується такий підхід, що треба показати не лише паперові наміри, а й реальні дії. Тож ми   заснували газету на власний кошт. Виглядало все кумедно: чоловік-болгарин, котрий має досвід, але не знає української + комп'ютерник-дизайнер – росіянин, котрий знає, як робити газету, але не знає нашої мови + я – мову знаю, але навіть приблизно не розумію, як писати статті. Втім перший випуск з горем навпіл видали. Чорно-білий, на 16 сторінках... Досі зберігаємо пілотний номер. Нині згоріла б від сорому за нього. Але тоді це було вже щось – готовий продукт!
 
– Перші відгуки були?
 
– Ми тоді розповсюдили тисячу примірників. Але передовсім сподівалися, що з готовим продуктом підійдемо до церков, українських спілок та організацій, Конгресового комітету українців Америки, і вони зрозуміють потрібність проекту та оцінять зроблене. Натомість від останніх почули ...прискіпливу критику. Хоча ми пояснювали: це лише початок, намагалися довести, що люди хочуть побачити рідне слово, а помилки можна виправити! Просили всього 700 доларів на місяць! Марно. Тоді чоловік сказав: "Робимо проект самі, але обіцяємо собі, що не будемо більше нічого просити". Для мене ж найбільшим стимулом до роботи стало те, що "засідателі" прогнозували стовідсоткове закриття проекту.
 
– А ви вже на ринку?..
 
– Десятий рік українці в діаспорі мають свою трибуну, порадницю, сповідницю на шпальтах "Українського Слова", в ефірі "Нового Радіо". У травні 2012-го святкуватимемо 10 років. Нині газета дуже популярна. Хоча 4 роки ми працювали собі в збиток. Методом проб і помилок виводили тижневик на пристойний рівень. Журналісти працювали попервах "за дякую". Є такі, котрі залишилися до сьогодні! Друковану (72 повноколірні сторінки) та інтернет-версію "Українського Слова" нині читають не лише в Америці, Україні, а й у багатьох інших країнах світу, де живе українська діаспора. Віднедавна географія читачів розширилася. "Українське Слово" обживає нові штати, де компактно проживають українці: Іллінойс, Пенсильванія, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Массачусетс, Коннектикут, Огайо, Мічиган, Міннесота, Меріленд, Флорида, Каліфорнія, Техас, Вісконсін...
 
– Як завойовували увагу українців у Чикаго?
 
– Українська громада у Чикаго велика – 600 тисяч, але як достукатися до неї? Логічно припустили, що наші люди завжди збираються у церквах і ходять по магазинах. Почали роздавати газету там. Вивчали реакцію. Враховували побажання. Писали про те, що наболіло, про несправедливість, яку бачили журналісти. На нас іноді й тиснули, мовляв, вносимо деструктив у життя громади. Але вистояли... 
 
Реклама – двигун 
 
– Як газета заробляла?
 
– Спершу ми вкладали власні гроші. Загалом я витратила десь 50 тис. доларів за неприбуткові роки. Але в Штатах не те, що газета, а будь-який бізнес попервах збитковий. І лише у разі правильного підходу відчуваєш віддачу, прибутки. Добре, що ми зрозуміли: газета не може жити без реклами.
 
– Чи рекламуєте спиртне, сигарети, ворожок-магів?
 
– Рекламуємо все, що легально зареєстроване. Ми ж повинні якось виживати. Але при цьому обов'язково вказуємо: друкується на правах реклами, газета не несе відповідальності. Ось як у вашій, так і у нашій газеті купують площу маги та ворожки. Церковні громади у Чикаго висловлювали невдоволення. Я ж пояснювала, що якби українські 22 церкви в місті бодай по 25 доларів у тиждень давали на газету, ми не мусіли б цього робити! А так – вибачайте.  
 
– На чому акцентуєте увагу в самій газеті?
 
– Пишемо про бізнес, політику, спорт, науку й техніку, релігію, дозвілля й розваги, а також спеціальні тематичні дослідження. Переконана, газета повинна бути сімейною: кожен має знайти щось цікаве для себе. Виходимо раз на тиждень, акцент робимо на цікавинках, світлинах, широко висвітлюємо життя як української громади в Чикаго, США,інших країн, де волею історії і долі осіли українці, так і життя всіх регіонів України. Адже кожен емігрант хоче хоч трохи знати про те, що коїться не лише на рівні держави, а й у його рідних краях. При цьому намагаємося шукати не кримінальні новини, а більш нейтральну інформацію.  
 
Закарпаття цікаве мінералкою, деревиною і перспективами Євро  
 
– Чи представлене якось Закарпаття на сторінках вашої газети і що знає про нього діаспора?
 
– Про Закарпаття розповідаємо на тематичних сторінках "Україна: день за днем", "Україно моя неозора!", "Україна incognita" тощо. Наш край якось залишається там нерозвіданим, не позиціонується як Західна Україна. Може, тому, що закарпатців у Чикаго мало. Думаю, незабаром заповнимо цю інформаційну прогалину.
 
– Ви зустрічалися з керівниками області. Якими питаннями цікавилися?
 
– Якщо коротко: мінеральна вода, деревина, перспективи Євро-2012. Яка ситуація з природними ресурсами, яких не має жоден інший регіон. Ще цікавить підготовка до чемпіонату Європи з футболу і перспективи Закарпаття та інфраструктура, яка залишиться опісля турніру. 
 
– Розкажіть про свої інші проекти...
 
– Наш "Ukrainian Media Group" намагається функціонувати як повноцінний медіа-холдинг. Крім газети, яка має 40-тисячний тираж, вдало функціонує сайт ukrslovo.net. Ми видаємо щорічний "Український бізнесовий довідник" (глянцевий діловий журнал на 144 сторінках). Там представлені підприємці, котрі хочуть привернути увагу українців. 1 березня цього року почало освоювати ефір наше "Нове Радіо". Викладаємо ролики он-лайн, аби кожен зміг у зручний час переслухати радіопередачу. Також у планах ток-шоу про українців усього світу, про їхні життєві шляхи, дороги до успіху тощо. Словом, задумок багато: намагаємося не зупинятися на досягнутому. 

Тарас Ващук, "Закарпатська правда", Karpatnews.in.ua

30 жовтня 2011р.

Теги: Кушіцька, чікаго, США

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини