"Бачите, які хороші грона, всі чисті, нема пошкодженого нічого. Аж душа радіє", – каже приватний винороб, Василь Анталовський.
Нині на Закарпатті в розпалі сезон виготовлення вина. 53-річний Василь Анталовський із села Бобовище вирощує на двох гектарах землі 12 сортів винограду. Європейські уже зібрав. На лозі ще гібридні. Осіннє сонце додає їм цукру. Переробляти грона на сонячний напій чоловікові допомагає вся сім`я – від малого до великого. Онука Ангеліна – збирає соковиті грона. 81-річний батько Григорій – вичавлює з них сік. Каже: процес виготовлення вина в його родині не змінюється століттями.
На сто літрів вина треба переробити 150 кілограмів винограду. Його перемелюють і заливають у діжку – киснути на 3-4 дні. Під час бродіння із шкірки темного винограду виходять усі барвники, які й надають вину неповторного кольору.
З чистого соку п`янкий трунок народжується у дубових бочках. Молоде вино буде уже за два місяці. Винороби запевняють: сонячний напій з цьогорічного урожаю буде надзвичайно якісним, натуральним та ароматним. Чисте карпатське повітря та ніжне сонечко добре збагатили виноград природним цукром – від 19 аж до 27 відсотків. Це рекордний показник.
"Це та цукристість, коли ніякий штучний цукор не потрібен. Це буде натуральне вино. Вино закарпатське цьогорічне буде надзвичайно якісне, надзвичайно ароматне, повнотіле і дуже цінне. І воно буде мати здатність до витримки", – розповідає голова спілки виноградарів та виноробів Закарпаття, Олександр Ковач.
З винограду цьогорічного урожаю винороби створять марочні вина. Ними вони потішать гурманів за 5-10 років, коли сонячний трунок дозріє у бочках. Молоде ж вино запропонують спробувати наприкінці осені – на фестивалі "Божоле", який пройде в Ужгороді.
Світлана Ковбиця, "ФАКТИ", ICTV