Про це Закарпаття онлайн повідомили у прес-службі Закарпатської облради.
Участь в заході взяли делегація з краю Височіна (Чеська Республіка) на чолі з гетьманом краю Їржі Бєгоуноком, голова обласної ради Іван Балога, заступник голови облдержадміністрації Володимир Гоблик, Свалявський міський голова Іван Ланьо, мешканці міста.
На початку цього року депутати Свалявської міської ради прийняли рішення про відновлення історичного напису на ЗОШ №1 "Школа Масарика". Також було запропоновано встановити бюст першого президента Чехословаччини.
Теперішня Свалявська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 бере відлік часу з далекого 1922 року. Тоді було відкрито горожанську шко¬лу, а в 1926-1927-му - перший па¬ралельний клас з чеською мо¬вою навчання. У 1928-1929 навчальному році в школі налічувалось 8 класів, у яких навчалось 302 учні. При¬міщення було тісне для роботи і тому прийняли рішення збудува¬ти нове. Зведення нової горожанської школи розпочалось 28 січня 1928 року, закінчення і відкриття якої відбулось 28 жовт¬ня 1932 року. Нова школа (нині це ЗОШ № 1) була збудована на кошти Томаса Масарика - першо¬го президента Чехословаччини. Використано 3 млн. крон. Перед входом у приміщення нової шко¬ли на стіні було вибито назву: „школа Масарика". У навчальному закладі відкрито 8 класів, у чоти¬рьох з них займались 113 учнів чеською, в інших 4-х 208 - українською мовами.
Гетьман краю Височіна Їржі Бєгоунек як позитив відзначив той факт, що закарпатці шанують історію, і з повагою ставляться до тих особистостей, які в різні часи працювали на благо краю.
"Нинішня співпраця Закарпаття та Височини – це повернення до добрих взаємовідносин між нашими народами. Впевнений, що наша дружба з кожним роком лише міцнішатиме", - констатував Їржі Бєгоунек.
Фото Марини Попович, для Закарпаття онлайн
карпаторосс 26.09.2011 / 12:00:00
А.Геровский: "Мі и чехи":
"Вскоре после основания Чехословацкой Республики и воцарения в Праге Масарика, чешский писатель Ярослав Гилберт, ученик Масарика и близкий ему человек, опубликовал статью, которая появилась в нескольких чешских газетах в Праге под заглавием: "Мы и Русские".
В этой статье он сказал: "Русский народ - это низшая полутатарская раса, неспособная к высшей культуре. Все наши отношения к русским будут состоять только в том, что мы будем продавать им наши товары, если они будут за них хорошо платить, и покупать у них ихние товары, если они будут продавать нам дешево. Вот и все". Такого мнения о русских было большинство чехов, воспитанных Масариком и его учениками. Итак, они обращались с нашим русским народом в Карпатской Руси, как с низшей расой.
Это говорил немецкий дух в чехах. Немцы считали всех славян низшей расой, а чехи этому учились у них. И когда они стали на ноги, то они, считая себя равными немцам, начали Презирать всех других славян, которые не прониклись так немецкой культурой как они. Презирали они нас, русских, презирали поляков и южных славян"