Східнословацький музей презентував свою природознавчу колекцію в Ужгороді

22 вересня у стінах Ужгородського замку відкрилась авторська виставка, присвячена презентації цікавих природознавчих колекцій, під назвою «Скарби з природознавчої колекції Східнословацького музею в Кошицях», яку підготували Східнословацький музей в Кошицях та культурна установа Кошицького регіону.

Східнословацький музей презентував свою природознавчу колекцію в Ужгороді

Мета виставки – презентувати з багатого природознавчого збіркового фонду науково цінні експонати з кожної галузі природничих наук, які є частиною фондів Східнословацького музею. Це рідкісні і вперше описані мінерали саме з території Словаччини, дорогоцінні камені, цікаві й унікальні палеонтологічні знахідки, зоологічні чучела різних видів тварин, що знаходяться під загрозою зникнення, історично старі колекції комах і навіть доповнення з ботанічного збіркового фонду.

Виставка є двомовною: словацько-українською. Виставлені експонати – чучела тварин та птахів, мінерали, гербарії та скам'янілості – доповнюються зображеннями природних компонентів території.

Супроводжуючою частиною виставки є презентація фотовиставки "Секс у траві". Автор виставки – Єва Сіташова, кандидат наук (ботаніка), Мирослав Фулін, кандидат наук (палеонтологія, зоологія), Станіслав Левендовський (мінералогія), Петер Кріщовський, бакалавр (ентомологія).

Попередником сучасного Східнословацького музею була Асоціація музеїв Верхньої Угорщини, заснована в 1872 році. Уже за перші два роки своєї діяльності асоціація мала 8735 збіркових предметів природознавчого характеру. Основу колекції складали подарункові матеріали. Здебільшого це були раковини і панцирі морських молюсків, екзотичні комахи, гербарії рослин, колекції метеликів, зразки гірських порід та мінералів із шахтарських міст Верхньої Угорщини. Згодом додалися птахи і ссавці.

Але в 1909–1910 роках збірки природознавчого характеру були ліквідовані. Більшу частину з них роздали місцевим школам.

З 1955 р. знову почали створювати природознавчі колекції, засновується зоологічний, геологічний, палеонтологічний, ботанічний відділи.

Зоологічні збірки зберігають матеріали, зокрема, про біоморфологічну мінливість наземних хребетних і біологічне розмаїття Східословацького та Карпатського регіону. Мірилом наукової цінності колекцій є остеологічний матеріал різних видів минулих епох, що використовується сьогодні для аналізу ДНК, з допомогою яких вивчається походження видів. Зміни в краї, у свою чергу, підтверджуються появою хребетних видів у досліджуваній області в минулому і сьогоденні. В зоологічних збірках також широко представлені групи безхребетних. Вони включають у себе повну колекцію метеликів і жуків від визначних ентомологів регіону. В збірках музею зберігаються препарати Інституту паразитології САН. Основна частина колекції раннього періоду була зібрана власними силами. В останні роки музей поповнює свої збірки закупками, подарунками від колекціонерів і мисливців.

Геологічне відділення у минулому орієнтувалось на документацію корисних копалин з регіону Східної Словаччини. Пізніше були для порівняльних досліджень отримані зразки з цілої Карпатської дуги. Дуже цінною є колекція дорогоцінних і декоративних каменів. Унікальною збіркою є також колекція експонатів із 17 мінералів, вперше описаних на території Словаччини.

Діяльність ботанічного відділення спрямована на флористичні дослідження у Східній Словаччині, з чим пов'язане збирання ботанічного матеріалу для гербарію музею.

Багатий природознавчий збірковий фонд Східнословацького музею служив і служить донині учням і студентам для вивчення природознавчих дисциплін, а суспільству допомагає відкрити унікальність Карпатської природи.

На презентованій виставці в Закарпатському краєзнавчому музею, яку відкрив директор адміністрації Кошицького самоврядного краю Ондрей Бернат, були присутні автори виставки, генеральний консул Словаччини, директор зоомузею, представники управління культури та багато інших.

Олена БУЧМЕЙ, ст. н. співробітник відділу природи ЗКМ,

Михайло БІЛАНИЧ, н. співробітник ЗКМ

Фото О. Бучмей

23 вересня 2011р.

Теги: музей, Кошиці, Східнословацький, природознавчий

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини