Закарпаття: Біля кожного сутенера не поставиш міліціонера...

Винесену в заголовок думку висловив у розмові з нашим кореспондентом заступник начальника відділу з боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, УМВС у Закарпатській області капітан міліції Ігор БІГОРІ. В ОВС він 10 років. Закінчив Національну академію внутрішніх справ України і Київський торгово-економічний університет. Починав службу в управлінні карного розшуку УМВС, де й була попервах створена група боротьби з торгівлею людьми, яка згодом переросла в окремий підрозділ. Нині відділ боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми (ВБЗПТЛ), — один із наймолодших у закарпатській міліції. Йому нещодавно виповнилося два роки, отож служба, можна сказати, ще у процесі становлення і розвитку. Про її здобутки та проблеми й розповідає Ігор Бігорі.

Закарпаття: Біля кожного сутенера не поставиш міліціонера...ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ — БІЗНЕС ПРИБУТКОВИЙ, АЛЕ ЗЛОЧИННИЙ

— Чим зумовлене створення вашої служби?

— Насамперед соціально-економічною ситуацією в країні. Торгівля людьми, як і багато інших кримінальних злочинів, тісно пов'язана зі станом економіки. Поліпшиться економічна ситуація, полегшиться життя людей, і тут же спаде злочинність, а торгівля людьми, може, й зовсім зникне. Нині ж мусимо боротися з цим явищем правоохоронними методами. Це непросто, бо біля кожного сутенера, як кажуть, не поставиш міліціонера.

Тим часом безробіття заставляє багатьох громадян України, у т.ч. й жінок, шукати роботу за кордоном. Цим користуються нечесні на руку ділки, вербуючи наших жінок і дівчат у зарубіжні борделі. Іноземці знають про красу українських дівчат, тому попит на живий "товар" не спадає.

— Ігоре Ярославовичу, невже серед наших жінок стільки охочих до проституції?

— Все тут, як правило, починається здалеку. Звідники-сутенери шукають підходящих дівчат у малозабезпечених і соціально незахищених сім'ях, обіцяють їм золоті гори - гарну роботу, добрий заробіток: повернешся, мовляв, через кілька років, і друзі тебе не впізнають - ти станеш забезпеченою людиною. Втім, часом і справді так буває: після кількарічного сексуального рабства дівчину дійсно не впізнати... Вона стає передчасно постарілою, морально і фізично виснаженою.

— Як же закабалюють претенденток на роль жриць "кохання" торговці живим "товаром"?

— Вони оформляють своїм підопічним, які піддалися на щедрі обіцянки, закордонні паспорти, після чого доставляють дівчат за потрібною адресою. Там відбирають у них всі документи і заявляють: треба відробити наші послуги, вас чекають у цьому закладі для розваг. Безправним, позбавленим паспортів та інших документів жінкам і дівчатам не залишається нічого іншого, як скоритися долі. Інакше їх можуть жорстоко побити...

— Якщо довелося створювати вашу службу в системі МВС — значить, торгівля людьми в Україні процвітає...

— Так, цей "бізнес" — третій за прибутковістю після торгівлі зброєю і наркотиками.

— Як виглядає Закарпаття у цьому плані на фоні інших областей України?

— У нас дається взнаки прикордонне розташування: Закарпаття знаходиться на стику кордонів України і чотирьох сусідніх держав. У нашій області діють 6 міжнародних і 8 спрощених переходів кордону, що вабить до нас і "гастролерів" з інших регіонів країни, навіть з держав СНД. Отож, окрім "рідних" ділків часто доводиться мати справу і з чужаками, які намагаються переправити свій "товар" саме через Закарпаття. Так що роботи не бракує.

"ЗАЙМАЄМОСЬ НЕ ТІЛЬКИ ПРОБЛЕМОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ"

— Отже, Ігоре Ярославовичу, минуло два роки від створення вашої служби. Розкажіть трохи про неї...
-- У нашому відділі працюють 15 офіцерів. Служба складається з трьох секторів: сектор нелегальної міграції, сектор боротьби з торгівлею людьми та суспільної моралі, сектор боротьби зі злочинністю в сфері працевлаштування за кордоном. Кожен сектор, як бачимо, має свої завдання...

— Якщо можна, конкретніше про це... Тобто про завдання служби.

— Головні завдання відділу — здійснення організаційних та практичних заходів щодо запобігання, виявлення та розкриття злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, незаконною міграцією, незаконними діями щодо усиновлення (удочеріння), порушенням встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини, насильницьким донорством, виготовленням та розповсюдженням продукції порнографічного характеру в мережі Інтернет, злочинів у сфері суспільної моралі, а також здійснення контролю за діяльністю суб'єктів господарювання з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, суб'єктів туристичної діяльності, шлюбних та модельних агенцій. У цій роботі взаємодіємо з зацікавленими установами й організаціями, а також із засобами масової інформації.

— А найтісніше взаємодієте?..

— З органами прокуратури, СБУ та прикордонниками.

— Погодьтеся, Ігоре Ярославовичу, що торгівля людьми і нелегальна міграція не процвітали б, якби не було потрібних "дахів"...

— Ви маєте рацію: корупція тут наяву. От і недавно порушено кримінальну справу проти прикордонників, які сприяли незаконному переправленню за рубіж нелегальних мігрантів.

— А приклади нелегальної торгівлі людьми можете навести?

— Звичайно. Торік, приміром, було затримано двох громадян Австрії, які під приводом женихання в Мукачеві підшукували собі "рабинь кохання" для власного борделю. Готові були одружитися, щоб потім легше було вивезти "дружин", а далі зробити їх повіями. До речі, обидва австрійці були одружені.

— Або такий випадок. У міліцію звернулася студентка з Виноградова: громадянин Угорщини М., у якого вона півтора року неофіційно працювала перекладачем і який позичив їй дві тисячі гривень, втягнувши таким чином у грошову кабалу, з допомогою залякування та погроз, із застосуванням фізичної сили намагався вивезти дівчину в Угорщину для заняття проституцією.

Подібну долю готували три закарпатці 22-річній жительці села Нересниця Тячівського району Ользі Ц. Правда, її збиралися переправити у Чехію, для використання у "сексіндустрії" одного з тамтешніх готелів. Запобігли злочинним намірам працівники міліції.

КРАЩЕ ПРОСТИТУЦІЯ, НІЖ ЖЕБРАЧЕ ЖИТТЯ?

— Як поводяться ті, що все-таки потрапили в сексуальне рабство?

— По-різному. Більшість намагається вирватися і повернутися додому, незважаючи на те, що у них відібрали документи. Буває, випустять таку "бранку" на свіже повітря у місто, а вона й зателефонує своїй родині чи подрузі, попросить сповістити міліцію... Далі підключаємось ми і через посольства України та з допомогою зарубіжних колег встановлюємо точне місце перебування "сексрабині", добиваємося її повернення на Батьківщину.

— А чи відомі випадки, коли звільнена "бранка" повертається до найдревнішої "професії"...

— На жаль, і таке буває. Після кількох років сексуальної експлуатації у деяких повій відбуваються певні здвиги у психіці, послаблюються моральні гальма. Отож вони або продовжують займатися проституцією вдома, або повертаються до колишнього зарубіжного хазяїна. Цьому сприяє, як я вже казав, не краща економічна ситуація в Україні: поживе трохи колишня повія у наших жебрацьких статках і знову поривається на благословенний Захід. Але таких небагато. Хто вже скуштував принизливого хліба сексрабині, той не ризикне повторити пройдений шлях.

— Ігоре Ярославовичу, у нерозповсюдженні проституції та поширенні нелегальної міграції не зацікавлені на Заході...

— Так, тому фінансову допомогу нашій службі надають і з-за кордону: Євросоюз допомагає у боротьбі з нелегальною міграцією, а США, зокрема ФБР - у боротьбі з торгівлею людьми.

— Що, по-вашому, слід зробити, щоб робота на цих напрямах була ефективнішою?

— По-перше, слід краще технічно оснастити службу. Погодьтеся, два автомобілі на 15 офіцерів - це мало. Потрібні й диктофони, відеокамери та інші сучасні технічні засоби. Але все впирається у фінансування.

По-друге, пора удосконалити чинне законодавство. Нині прокурор не порушує кримінальну справу доти, доки не буде зафіксовано факт передачі грошей чи перехід кордону. А суди, як правило, виносять вироки не в рамках ст.149 Кримінального кодексу, яка за торгівлю людьми передбачає 8-15-річне позбавлення волі з конфіскацією. Засуджують торговців живим "товаром" здебільшого до 3-5 років, і то умовно. Звісно, таких покарань злочинці не бояться, отож продовжують займатися постачанням зарубіжних борделів українськими дівчатами.

— Спасибі за розмову.
Інтерв'ю взяв Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, "Відомості міліції"
05 травня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини