У загальнонаціональній акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци", яка стартувала у 2010 році та організована Фондом Миколи Томенка "Рідна країна", визначено 21 фіналіста. За результатами регіональних презентацій та опитування експертів у галузі туризму, архітектури, історії і культури було визначено 7 кращих замків, 7 фортець і 7 палаців.
Як повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу, ініціатор акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци" заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко урочисто привітав керівників цих архітектурних і культурних закладів. Зокрема, фіналістами категорії "Замки" стали Дубенський замок (Рівненська область), замок "Паланок" (Закарпатська область, Збаразький замок (Тернопільська область), Золочівський замок (Львівська область), Луцький Верхній замок (Волинська область), Олеський замок (Львівська область) та Ужгородський замок (Закарпатська область).
Кращими фортецями стали "Аккерманська" (Білгород-Дністровська фортеця в Одеській області), Генуезька фортеця у місті Судак (Крим), Кам'янець-Подільська фортеця (Хмельницька область), Київська фортеця, фортеця у Меджибожі (Хмельницька область), Хотинська фортеця (Чернівецька область) та Чигиринська фортеця - резиденція Богдана Хмельницького у Черкаській області.
Сімома найкращими палацами було визнано Алупкінський (Воронцовський) палац (Крим), Бахчисарайський (Ханський) палац (Крим), Лівадійський палац (Крим), Маріїнський палац у Києві, Метрополичий палац у Чернівцях та палац Кирила Розумовського в Батурині й Качанівський палац у Чернігівській області.
Як зазначив під час урочистостей заступник Голови ВР, ініціатор акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци" Микола Томенко, оголошення фіналістів цього проекту було визначено не випадково - напередодні 20-річчя Незалежності України, а переможців цієї акції буде оголошено 1 грудня 2011 року - в день святкування 20-річчя з дня проголошення державного суверенітету України. "20-річчію молодої України ми присвятили стародревню історію і так поєднали стару традицію і молодий вік нашої держави", - зазначив віце-спікер.
За його словами, під найкращими об'єктами в категоріях "Замки", "Фортеці" і "Палаци" експерти розглядали як історичну значимість тої чи іншої будівлі, так і архітектурну привабливість, культурну традицію і туристичну спроможність. Головною ж проблемою для всіх учасників акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци" є їх хаотичне підпорядкування різним державним структурам: деякі з них знаходяться в управлінні міністерств, інші - місцевих органів влади. "Таким чином дуже важливо вибудувати єдину державну політику та єдині стандарти підпорядкування цих об'єктів. Наша акція, зокрема, спрямована на те, щоб запропонувати державі єдині стандарти державної політики щодо цих культурних пам'яток", - наголосив М.Томенко. Він також звернув увагу на проблеми з фінансуванням замків, фортець та палаців в Україні з боку держави та недостатньої інфраструктури.
Водночас заступник Голови ВР спрогнозував, що завдяки проведенню акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци" відвідуваність туристами фіналістів цього проекту зросте мінімум на 20-30 відсотків.
Довідка. Загальнонаціональна акція "7 чудес України" була започаткована Фондом "Рідна країна" у 2007 році. Тоді за результатами акції було визначено сім історико-архітектурних чудес України, а вже за рік, у 2008 році, відбувся другий етап акції "7 природних чудес України".
У 2010 році розпочався фінал третього етапу загальнонаціональної акції "7 чудес України: замки, фортеці, палаци". За звання кращих з фортеційних та замково-палацових комплексів України боролося 138 об'єктів.
Церемонія нагородження переможців відбудеться 1 грудня 2011 року. А проголосувати за учасників цього проекту можна на сайті 7сhudec.in.ua.
Майя Заховайко, УКРІНФОРМ