Організатором фесту є голова Лопухівський сільський голова Михайло Фіцай. За його ініціативою при підтримці виконавчого комітету і було започатковано "Брустурянську кедровицю".
Розпочалося свято з урочистої ходи від Лопухівської сільської ради до будинку культури, який знаходиться у селі Лопухово на площі імені Героя Соціалістичної праці І. В. Чуси. Право підняти Державний прапор України перед початком празника було надано ветерану праці, кавалеру Ордена Леніна Дмитру Бурсі.
Квіти до пам'ятника воїнам, що загинули у Другій Світовій війні, поклали сільський голова Лопухова М. Фіцай та голова РДА М. Шелевер, а квіти до пам'ятника Т. Г. Шевченка — голова районної ради М.Данилюк, та директор ДП "Брустурянське ЛМГ" .
Відкрив перший фестиваль "Брустурянська кедровиця" та свято з нагоди 373-ї річниці села Брустури голова Лопухівської сільської ради Михайло Фіцай. Пан Михайло привітав усіх та побажав їм міцного здоров'я, щастя, миру, достатку, тепла, злагоди, любові та затишку в родинах, хорошого настрою, удачі та успіхів у всіх добрих справах, а також позитивних емоцій і приємних вражень від свята. До привітань керівника села приєдналися почесні гості – голова Тячівської РДА, голова Тячівської райради, директор ДП "Брустурянське ЛМГ" та інші. Із теплими, щирими словами привітання та побажанням Божого благословення до гостей та мешканців Лопухова звернувся настоятель православного храму Іоанна Предтечі о. Василій.
Завітали на свято і 40 колишніх мешканців Брустури, які зараз проживають у Німеччині.
Під час урочистої частини празника найкращим мешканцям села та багатодітним матерям були вручені почесні відзнаки Лопухівської сільської ради та цінні подарунки.
Опісля урочистей усі присутні мали можливість побачити чудовий та незабутній концерт. Перед публікою виступили Народний ансамбль "Брустури" Будинку культури с. Лопухів, керівник народного інструментального ансамблю "Рапсодія" Леся Дубенко, яка зіграла декілька пісень на скрипці, гурт "Чорнобривці" (афроукраїнці з м. Києва), художній та естрадний колектив смт. Дубове, художні колективи із сіл Ганичі та Красна та інші.
На фестивалі "Брустурянська кедровиця" усі бажаючі мали нагоду на власні очі побачити процес виготовлення сиру та вурди, а також скуштувати дуже смачні страви — банош та смаженину. Банош – це густа кукурудзяна каша, зварена на сметані та воді. Вона надзвичайно ситна і поживна. Смаженина на сьогоднішній день у Лопухові є щоденною і святковою стравою, яка обов'язково присутня у меню на весіллях, хрестинах, Різдвяній вечері, днях народження. Вона досить специфічна і ексклюзивна. Її назва зумовлена способом приготування одного із основних складників — смаженого особливим чином до певної кондиції пшеничним борошном. Смаженину готують з усіма видами м'яса, а в піст її готують з грибами.
Запрошені були на фестиваль й журналісти. А приїхали представники ЗМІ на цю подію... на БТРі з турбази "Боркут", що на Тячівщині. А також щиросердечно ми всі дякуємо й І. І. Гринчишину, водію, який був за кермом Тойоти й дуже добре дбав за комфорт та життя своїх пасажирів, якими ми, журналісти і були.
Тетяна Горянка, для Закарпаття онлайн
піп 2011-10-01 / 12:13:00
То не "Чорнобривці" були - то двійники.
http://******************/2011/09/22/11846/
Горянин 2011-08-09 / 09:02:00
І я там був, мед-пиво пив, кедровиці спробував.
Роблять її з кедрових шишок.
Точніше, настоюють на них горілку.
А буває вона двох видів - жовтуватого кольору і червонуватого.
Все залежить від дозрілості шишок: першу роблять із дозрілих, а другу - з молодих.
Гість із Мукачева 2011-08-09 / 08:48:00
Для чого ці «афроукраїнці» приїхали?
Я думаю, щоб нагадати давню назву Закарпаття, яку ще в минулому столітті закордонний журналіст використав, говорячи про Підкарпатську Русь.
А він сказав, що наша земля – то Африка в центрі Європи.
«Чорнобривці» – це нове перевтілення закарпатців, а саме лопухівців.
Як ми добиралися до того Лопухова, то може зрозуміти лиш той, хто туди їздив.
Дорогою лише на БТРі й доїдеш.
До цих пір спина і «п’ята точка» пам’ятають ту дорогу.
В якомусь місці вузький триметровий проїзд ще й тросом скріплений!
Ми їхали й думали, чи не опинимося в річці.
Ще два-три місяці – і «только самолетом можно долететь».
Марія М. 2011-08-09 / 08:37:00
Спробую приготувати смаженгину.
Але де пояснення, що то за кедровиця така.
Може, хтось пояснить?
Зрозуміла так, що це якийсь напій, до якого мають відношення кедри....
Василь із Лопухова 2011-08-09 / 08:33:00
Справді, цікавий був фестиваль, такого не лиш у нашому селі, а і в Тячівському районі ще не було.
Мені впали в око фотографії – дуже різноманітні.
Хотів би ще уточнити, що перша згадка про село відноситься до 1638 року.
Тому нині святкували не 372-гу, а 373-тю річницю Брустур.