Із щоденника Сергія Федаки… Діти

Є в Україні майже невідома закарпатцям книжкова серія “Життя видатних дітей”, заснована ще 2007 році. Вона налічує вже 35 томів. У кожному з них сучасний письменник розповідає про дитинство п’яти знаменитих особистостей. Деякі оповіді більш документальні, деякі більш вигадані, але всі ексклюзивні – спеціально для цієї серії.

Із щоденника Сергія Федаки… Діти

Отож, вже зо дві сотні новел про дитинство великих. У більшості томів ідеться, як правило, про чотирьох світових зірок і про одного українця. Про зірок – аби діти (власне, їхні батьки) просто хапали би книжку, побачивши культові імена (там багато кіноакторів, вокалістів, спортсменів). Ну і трохи про наших, аби і свого не цурались.

Мовляв, і ми в Європі, вписуємось у контекст і виглядаємо не згірш за їхніх. Правда ,у багатьох книжках ідеться всуціль про українців. Інколи і не про п'ятьох, а більше. Cтати автором серії доволі почесно. Бо членство у різних гуртах і численні премії – то вже рутина, а це – визнання тебе всередині власного цеху.

Ну і плюс оскільки проект чітко розрахований не на втіху авторського самолюбства, а на читацький успіх, участь у ньому означає, що таки чогось вартий, що можеш не тільки постояти сам за себе на полиці, а й піти по руках. У серії поки зо три десятки письменників і не тільки – у п'яти книжок автором значиться наш Національний олімпійський комітет.

А з кількадесят закарпатських авторів на це поки наважився тільки Олександр Гаврош, який починав зовсім не по-дитячому. Він уже два десятиліття працює у крайовій журналістиці, має півтора десятки окремих книжок документалістики, поезії і художньої прози, а також кілька проектів, виданих у співавторстві.

Кілька разів був лауреатом літературного конкурсу "Коронація слова", член всеукраїнського журі "Книжка року", співорганізаторів кількох закарпатських літературних фестивалів. По-друге, це перша з книжок серії, яка повністю присвячена діячам однієї конкретної української землі.

Вгадайте з першого разу – якої. Серед героїв – опришок Григір Пинтя, будитель Олександр Духнович, атлет Іван Сила, художник Адальберт Ерделі і людина-оркестр Августин Волошин. Як сказали би у радянські часи, розбійник, два попи і два хулігани. П'ять дуже різних людей – кожний зі своїм талантом і таланом.

Книжка нагадує наші народні казки про групу багатирів (Ломикамінь, Прудивус тощо), які збираються у ватагу і чинять різні героїчні справи, доповнюючи одне одного незвичайними вміннями і підставляючи постійно плече. Ці п'ятеро разом, щоправда, не були – частково через те, що жили в різні епохи, частково – через несхожість натур і доль.

Задум автора в тому і полягає, щоб зібрати їх у єдину команду і примусити діяти спільно в ім'я єдиної мети. Мета цілком очевидна – дати приклад для наслідування нинішньому юному читачеві, аби мав з кого робити власне життя. Про двох (Пинтю і Силу) Гаврош має по цілій біографічній книжці.

Силу-Кротона відкрив для наших сучасників спортивний журналіст Василь Гаджега, скрупульозно зібравши усе, що було написано про нього за життя і видавши цілий тритомник, який проте є великою бібліографічною рідкістю. Гаврош вдало белетризував цей матеріал і зробив Кротона героєм для цілої України, на презентацію тієї книжки чи не вперше приїхав на Закарпаття В.Вірастюк, а згодом у Білках відкрили і пам'ятник видатному землякові.

Книжка про Пинтю написана нам основі численних легенд, зібраних І.Сеньком та іншими фольклористами. Вона теж доводить, що не Довбушем єдиним. Ще про двох фігурантів (Духновича і Ерделі) Гаврош має п'єси, широкому читачеві поки не відомі. Про Волошина він пише уперше, хоча цей образ вже в українській літературі усталився – починаючи з карикатури у романі С.Скляренка "Карпати" до іконописного лику у п'єсі І.Козака "Судний час".

В основі кожного оповідання – яскрава подія з життя хлопчика, що визначає усю подальшу його долю, всюди дуже сильний образ батька і гучно звучить тема національного самоусвідомлення. Традиційно книжки, видані закарпатцями за перевалом, до рідного краю не доходять. Хіба десяток-другий примірників, які привезе додому особисто автор.

Що ж, нехай кияни почитають, аби знали, що Закарпаття – то не тільки об'єкт туризму, а й кузня унікальних кадрів. Петрів Петровичів, що забарикадувалися у високих кабінетах, вже нічому не навчиш, а от малих Петриків ще можна.


 

Сергій Федака, газета "НЕДІЛЯ"

01 серпня 2011р.

Теги: щоденник, Федака, книжкова серія

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини