У книжці відтворено сторінки життя і діяльності громадського і політичного діяча Закарпатської України Степана Степановича Клочурака (1895-1980). Він був ініціатором антиугорського повстання на Закарпатській Гуцульщині, засновником і президентом Гуцульської Республіки в Ясіні (1919), командиром закарпатської сотні УГА в боротьбі з більшовиками та денікінцями. У міжвоєнний період був співорганізатором "Просвіти", торговельних, економічних, молодіжних, військових та педагогічних спілок на Закарпатті, керівником українських фракцій Соціал-демократичної й Аграрної партій та головним редактором їх друкованих органів – "Народ", "Вперед" та "Земля і Воля".
В автономному уряді Карпатської України займав посаду політичного секретаря Прем'єра А. Волошина, пізніше – міністра господарства та народної оборони. Після розгрому Карпатської України очолював ліквідаційну канцелярію уряду Карпатської України в Празі та займався підприємництвом. У травні 1945 р. заарештований органами "СМЕРШу". Після дванадцятьох років і чотирьох місяців повернувся із таборів Воркути до сім'ї у Прагу. Першу книжку його спогадів "До волі" (що охоплює події до 1920 р.) було видано 1978 р. у США (перевидано 2009 р. в Ужгороді коштом Г. Москаля). Рукописи наступних двох книжок, разом з іншими матеріалами, у другій половині 70-х років конфіскували органи чехо-словацької та радянської безпеки. Помер у Празі, навідавши перед смертю рідну Гуцульщину.
Друге видання доповнене новими архівними матеріалами, почерпнутими, головним чином, із московської судової справи над Степаном Клочураком та його спільниками (1945).
Книга проілюстрована фоторепродукціями переважно з архіву автора. Частина фотоматеріалів – із приватного музею історії Гуцульщини Едуарда Зелінського в готельному комплексі "Скіфське полювання" в смт. Ясіня (у книзі позначені зірочкою).