Професійне свято закарпатські архітектори відзначили виставкою проектів

У перший день липня всі архітектори України відзначають своє професійне свято. В обласному центрі Закарпаття до цього дня приурочили виставку архітектурних проектів, яка проходить у фойє облдержадміністрації.

Професійне свято закарпатські архітектори відзначили виставкою проектів

Головний архітектор краю Андрій Жига розповів, що архітектори охоче брали активну участь у її оформлені. "Активізація архітекторів у підготовці до свята – це очевидний позитив. Тож, ми плануємо проводити подібні професійні заходи, персоніфіковані та поділені на архітектурні напрямки і надалі. Найближча запланована виставка буде надзвичайно актуалізована – вона торкнеться висвітлення нового закону, який регулює містобудівну діяльність. Тобто, наступна виставка буде абсолютно містобудівна, вона представить напрацювання колег з розробки відповідної містобудівної документації" - зауважив головний архітектор Закарпатської області.

Про архітектурний рух в Ужгороді і те, яким буде наше місто за десять років розповіли провідні архітектори:

Борис Кузьма, голова Закарпатської організації Національної спілки художників України: "Ми живемо надією, що за якийсь час отримаємо "нове старе місто", хочеться в це вірити. Справа в тім, що те, що було знищено та спотворено за останні двадцять років, ми будемо "розгрібати" ще років п'ятдесят. Набагато легше нищити, аніж творити нове. Однак, у природі завжди діє правило: на попелищі має започаткуватися щось нове, тож на нас це теж безумовно чекає. Вся біда не лише в архітекторах чи архітектурі, а й в людях. Це комплексна проблема: доки не буде правильного відношення людей до навколишнього середовища, в тому числі природного і архітектурного, не буде ніякого результату. Має утворитися певна культура відношення до довколишнього простору. Чекаємо, поки це станеться".

Владислав Ганзел, голова обласної організації Національної спілки архітекторів України: "Зараз вже стало очевидним, що за десять років ми будемо мати нове місто, але при цьому головне – не втратити старе. В Ужгороді відбулася ціла низка невдалих спроб втручання в стару забудову, зокрема на площі Корятовича. Там ніби старі будівлі і не становлять жодної історичної цінності, однак хаотична забудова знищує цілісність всього центру міста. Захаращують центр скляні хайтеківські коробки, такі як "Луксор Плаза" та "Леон", це – необдумані архітектурні рішення. Будинок біля "Молочарні" теж вийшов зависокий, тож коли ми дивимося з транспортного мосту – ці агресивні форми псують сприйняття старого центру. Іноді дуже невдало добираються не лише форми, а й матеріали та навіть кольори. Переконаний, що агресивне втручання в історичне середовище – це непрофесійно. Наприклад, біля підзамкової гори, неподалік тенісних кортів, реконструювали маленький приватний будиночок, який пофарбували в синій колір. Наступний будинок - зелений, а далі йде – червоний. Наслідок - благородна панорама замку зіпсована. Такі рішення в центрі є неприпустимі, а про розміщення величезних кольорових плакатів на фасадах годі й говорити. Я б порадив підходити до міста делікатніше, особливо створюючи нові масштабні об'єкти, які претендують стати новими візитівками Ужгорода".     

Наталія Багрій, член спілки архітекторів, викладач: "Нерідко в середовищі архітекторів та мистецтвознавців виникають суперечки, з приводу збереження архітектурної спадщини. Вважаю, що коли будівля має якусь цінність – її варто зберігати, але потрібно чітко знати як це робити. Однак існує поняття фонової архітектури, тобто рядової, яка історично цінності не представляє. В такому випадку, якщо власник хоче щось перебудувати – величезна відповідальність лягає безпосередньо на архітектора. Велика проблема – несмак і відвертий кіч та треш, які часто замінюють старі будівлі. Це проблема не лише архітекторів, але й замовників та кінцевого покупця. Гадаю, що як виглядатиме місто за десять років ми зможемо оцінити лише років через тридцять. Тільки тоді ми осмислимо все, що відбулося з архітектурою Ужгорода. Втім, на жаль, допускати зведення лише високоякісних архітектурних проектів – неможливо.    

Єдине, що радує, так це спад гарячки, під час якої всі будували дуже швидко та багато, бездумно та яскраво, ще й експериментували з сучасними матеріалами. Поволі приходить усвідомлення, що архітектура повинна бути толерантною та виваженою".

Шкода, що це усвідомлення й справді приходить дуже поволі, та й далеко не до всіх архітекторів. Як би там не було, ні замовник, ні тим більше орендар нерухомості в центрі міста не має морального права брати на себе відповідальність за вигляд старого Ужгорода. Не має, але – але бере і місто йому це дозволяє, не рідко пропускаючи вбивчі проекти та не перешкоджаючи руйнувати залишки історії.  

Вікторія Рижова, KarpatNews.in.ua

01 липня 2011р.

Теги: архітектура, проект, історичні пам'ятки

Коментарі

01.07.2011 / 16:48:00

админу СВЯТО))


Дякую. Ми саме поправили)) Адмін

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини