Мисливець Микола розповів, що кожного року змій стає все більше. "Останнім часом біля річок, у лісах та полях люди все частіше натикаються на великі зміїні кубла. Нерідко ми бачимо гадюк просто посеред дороги. Дуже багато їх також і на Оноківському каналі, цього літа кількох людей там вже кусали змії. Не дивно, що їх так багато, адже з одного виводку народжується в середньому 12-14 змій. В спекотну погоду - можливо навіть більше".
Завідувач Зоологічного музею УжНУ, доцент Олександр Бокотей вважає, що мисливці нерідко вдаються до художніх перебільшень та вигадок. "В Закарпатті дійсно не мала кількість змій, втім важко однозначно сказати наскільки збільшилися популяції. Можливо, гадюки просто перестали ховатися і в пошуках їжі прямують ближче до людей. Велика кількість водойм висихає, відповідно зменшуються джерела харчування для плазунів. Відтак, коли у змій звужується кормова база, вони змушені повзати та шукати харчі. Відповідно, люди все частіше на них натикаються. Однак, мисливські історії про те, що вужики схрещуються з отруйними гадюками та атакують людей – стовідсоткові байки. Запевняю, що з точки зору офіології (науки про змій – ред.) – це абсолютно не можливо. Раз на одинадцять років трапляються сплески активності змій, це - циклічне явище".
Втім, доцент УжНУ Людвіг Потіш переконує, що ситуація зі зміями в Закарпатті – це звичайне сезонне явище. "У літні місяці у плазунів спостерігається максимальна фаза активності. Через те, що цьогоріч літня спека прийшла до нас на два тижні раніше, ця фаза почалася дещо завчасно. Однак, панікувати не варто, адже в Закарпатті водиться єдиний вид отруйних змій – гадюка звичайна і вони зустрічаються доволі рідко. Найбільше в нашому краї таких змій, як мідянка та полоз лісовий. До слова, полоз – це так звана ескулапова змія, символ медиків. Саме вона обвиває медичну чашу – емблему аптек". Людвіг Потіш зазначив, що змії ніколи не атакують без причини, лише південно-американські пітони нападають на тварин, які більші за них у розмірах. Найчастіше агресивна поведінка плазунів – це наслідки ситуативних чи провокативних дій з боку людини. Тож, перебуваючи у місцях, де є вірогідність натрапити на змію варто уважніше дивитися під ноги.
Вікторія Рижова, KarpatNews.in.ua
Олег Диба 2011-06-20 / 19:23:00
Людвіг Потіш абсолютно правий. Кажу як людина, яка загалом непогано знається на зміях...))