У середу ввечері президент з'явився перед співгромадянами у несподіваному телезверненні, яке було проанонсовано за вісім хвилин до початку трансляції.
Ющенко, який сидів за столом у прес-центрі секретаріату президента, повідомив, що підписав новий указ, яким призначив іншу дату дострокових парламентських виборів – 24 червня.
Він по-суті визнав успішність тактики коаліції з бойкотування його попереднього рішення.
Ющенко розповів, що "взяв до уваги" заяву Центрвиборчкому про відсутність кворуму на їхніх засіданням, що зробило неможливим підготовку до виборів 27 травня.
– Я довів до прем’єр-міністра України свою різку стурбованість фактичною відмовою Кабінету міністрів забезпечити фінансування вашого волевиявлення. Це дія, що межує з порушенням кримінального закону, - повідомив Ющенко з телеекранів, звертаючись до громадян.
А у наступному реченні Ющенко нагадав, що минув уже місяць, як у Верховній Раді переформатовано коаліцію, коли до неї на індивідуальних засадах вступила велика група представників опозиції.
Це, за словами Ющенка, суперечить нормі Конституції, що коаліцію створюють тільки фракції.
– Відтепер президент України повною мірою може реалізувати своє право розпустити парламент на підставі статті 90 Конституції України, - сказав Ющенко. - Я підписую указ про призначення позачергових виборів Верховної Ради України на 24 червня 2007 року.
Як відомо, раніше представники опозиції обурювалися, що Ющенко в першому указі не посилався на 90 статтю, де викладено підстави для розпуску парламенту.
Втім, на момент написання цих рядків сам текст указу на сайті глави держави так і не з'явився.
Тому можна тільки припускати, що в документі вказані нові підстави для розпуску парламенту.
Якщо це справді так, то Ющенко розв’язав для себе проблему з Конституційним судом, побоюватися рішення якого у президента були всі підстави.
Про те, що своїм указом Ющенко не просто переніс дату виборів, але і по-суті вдруге розпустив парламент, свідчить і дата нового голосування – 24 червня. Це акурат 60-тий день, якщо рахувати від 25 квітня.
А, як відомо, за Конституцією дострокові вибори проводяться протягом 60 днів після припинення повноважень попереднього парламенту.
Новий указ, очевидно, буде виданий на заміну старого, а тому Конституційному суду доведеться закрити провадження по справі, яку вони слухали протягом останніх восьми днів. Тим самим дії Ющенка дозволять "обнулити" ситуацію в КС.
Тепер, навіть якщо коаліція захоче оскаржити указ президента у Конституційному суді, їх не чекатиме повтор такого тріумфального розгляду питання, як це відбувається під проводом Сюзанни Станік.
По суті новий указ є крахом цієї жінки. Його розгляд в Конституційному суді вимагатиме обрання нового судді-доповідача. А, враховуючи історію зі Станік, вдруге не вдасться повторити маніпуляції, які фактично віддали справу в потрібні для коаліції руки.
Водночас тепер з'являються й інші ризики – що доповідачем стане суддя, ангажований на користь Ющенка.
Ще один нюанс, який привертає увагу – указ президента з'явився у момент, коли Янукович перебував в Узбекистані. Навіть екстрене повернення з цієї середньо-азійської країни займе принаймні півдоби, протягом яких коаліція не зможе нормально виробити тактику дій в нових умовах.
***
Появі нового указу Ющенка передували закриті переговори з Януковичем, які в режимі нон-стоп проходили останні тижні, і, схоже, виявилися практично безрезультатними.
Віктор Чивокуня, "Українська правда"
26 квітня 2007р.
Теги: