Історія родини кубанських емігрантів у Чехословаччині та на українському Закарпатті

На стіні квартири 81-річного вченого-орнітолога Олексія Лугового в закарпатському Ужгороді головне місце займає портрет бравого кубанського козака в парадній формі: черкеска, папаха, вуса - все, як належить. На портреті - батько нашого співрозмовника, уродженець станиці Кисляковської (зараз - Кущівський район), кубанський козак Євген Луговой-Федосєєв (1889 - 1965).

Кубанський козак Євген Луговой-Федосєєв (1889 - 1965).
Кубанський козак Євген Луговой-Федосєєв (1889 - 1965).

Він народився в станиці Кисляковській (нині Кущівського району), навчався в Києві та Москві, отримав диплом агронома-тваринника. Працював в Могильовській губернії і Середній Азії. З початком Першої світової війни мобілізований в армію, воював на кавказькому фронті.

Під час Громадянської війни брав участь у білому русі. Після його поразки, як і багато кубанців, опинився в еміграції в Чехословаччині. Оселився в Ужгороді, нинішньому центрі Закарпатської області України, а тоді - центрі Підкарпатської Русі в складі Чехословацької Республіки.

В Ужгороді Є. Луговой (цікаво, що з прийняттям у 1931 році чехословацького громадянства друга частина прізвища "Федосєєв" зникла) вів широку просвітницьку роботу серед селян: він організував для них сільськогосподарські курси (програма курсів включала 13 предметів і практичну роботу з мікроскопом і т . д.), написав ряд спеціалізованих книг по тваринництву, птахівництву, луківництву.

Є. Луговой був членом Союзу російських агрономів в Чехословаччині, Почесним членом сільськогосподарського товариства Ужгородського округу. Їздив до Польщі, Австрії, Франції для закупівлі племінної худоби для поліпшення породного складу худоби в краї.

В Ужгороді Євген Луговой одружився на Маркеті-Алоїзі (Маргариті) Краль, уродженці Відня моравського походження, що опинилася в Чехословаччині після розпаду Австро-Угорщини. 11 лютого 1930 в сім''ї Лугових народився син Олексій. За спогадами Олексія Лугового, в їхній родині говорили на двох мовах: з батьком по-російськи, а з матір''ю - по-німецьки.

1 листопада 1938 Ужгород був переданий Угорщині, і Є. Луговой як чехословацький держслужбовець переїжджає жити в м. Севлюш, що залишилося у складі Підкарпатської Русі (нині - м. Виноградів Закарпатської обл. Україна). Виразно проукраїнська лінія нового автономного уряду Підкарпатської Русі, з грудня 1938 офіційно званої Карпатською Україною, не подобалася Луговому-старшому, і він вирішує перебратися до Чехії.

Дружина і діти залишалися в Севлюші до моменту повної окупації Карпатської України Угорщиною у березні 1939 року, після чого вони повертаються до Ужгорода. Під час літніх канікул Маргарита Лугова отримує дозвіл переїхати з дітьми з Угорщини до чоловіка в Чехію, яка стала на той час німецьким "Протекторатом Богемія і Моравія".

Під час війни Євген Луговой працює агрономом, а після її закінчення стає керівником відділу в міністерстві землеробства Чехословаччини. У цей час він захоплюється полюванням, а також за родом діяльності часто відвідує сільськогосподарські виставки.

В цей же час Євген Луговой, котрий двадцять років тому втік від більшовиків, став подумувати про повернення в Радянський Союз. Як згадує Олексій Луговой, його батько, як і більша частина російської еміграції, перебував під впливом патріотичної ейфорії і агітації радянських емісарів, що схиляли колишніх співвітчизників до повернення в СРСР.

Вони подають запит на отримання радянського громадянства. У серпні 1948 року з першим транспортом репатріантів сім''я Лугових переїжджає до Ужгорода, що став на той час радянським. Там Євген Луговой працює озеленювачем доріг, читає лекції з тваринництва в Ужгородському університеті, бере участь у створенні університетського ботанічного саду.

У 1957 р. з метою поліпшення матеріального добробуту сім''ї Олексій Луговой їде до Якутська, де організовує кафедру тваринництва на сільськогосподарському факультеті місцевого університету. Вийшовши на пенсію, він повернувся до Ужгорода, де і помер в 1965 році.

На Кубані ні Євген Луговой, ні його син Олексій більше ніколи не були, але зі своїми кубанськими родичами Олексію вдалося випадково зустрітися в 1950-і роки, коли він працював в Астраханському заповіднику. Там він зустрів чоловіка на прізвище Федосєєв, який виявився його двоюрідним братом, племінником батька.

Цікаво, що, як і у випадку з Євгеном Луговим-Федосєєвим, його братові, що залишився в Росії, залишили тільки одну частину їх подвійного прізвища, але в цьому випадку - Федосєєв. Чи залишилися в Кисляківці родичі і чи збереглися якісь старі могили його предків, Олексій Євгенович не знає ...

P.S. Автор дякує Олексію Луговому за інформацію та надані фото та копії документів.

Володимир Пукіш, для Закарпаття онлайн

18 червня 2011р.

Теги: козак, Луговий, Кубань, Чехословаччина, Підкарпатська Русь, Карпатська Україна

Коментарі

наталья 10.12.2015 / 00:03:23
Я наталья станіславчик з дому чеботарьова моя бабушка лугова маргарита євгенівна а дядя альоша її рідний брат,спілкуються вони до цих пір,бабушка часто їздить до ужгорода,а я там була ще маленькою коли жила бабушка омама,маргарита краль.дяде альоше привіт!

Русин 18.06.2011 / 22:33:00
Олексію Євгеновичу браво!
Довгих років життя.

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини