Футбольним світом правлять агенти. Саме вони визначають де, в якій команді та як довго будуть грати футболісти. Саме агенти займаються узгодженням особистих контрактів гравця з клубом, без якого професіональна кар'єра футболіста неможлива. Що приємно, одним із кращих подібних агентів України, та і світу, є корінний закарпатець Шандор Варга. Це ім'я відоме кожному вітчизняному майстру шкіряного м'яча, адже клієнтами нашого краянина є Сергій Назаренко, Євген Коноплянка, Андрій Русол, тренери Олег Блохін, Олег Лужний та багато інших відомих вітчизняних футболістів та тренерів. Крім того, не секрет, що Шандор Варга є давнім другом наставника лондонського "Арсеналу" Арсена Венгера. Тому цілком зрозуміло, що наш герой – людина зайнята і вдома буває вкрай рідко. Але "Закарпатці" вдалося зустрітися з відомим футбольним агентом якраз напередодні гри "Закарпаття" з київським "Динамо-2".
У Чарльза Невуче проблеми із дисципліною
– Шандоре, вітаю. З якою метою навідалися у наш край?
– Про те, що буду в регіоні, дізнався за три години до приїзду. В моєму графіку знайшлася вільна хвилинка, і на запрошення мого клієнта Андрія Гусіна, який приїхав до Ужгорода на матч "Закарпаття" – "Динамо-2", прилетів на Срібну Землю. Якщо є можливість, то завжди приїжджаю додому...
– Подейкують, що ви працюєте і з окремими гравцями з ужгородського "Закарпаття"?
– Так, із Чарльзом Невуче.
– Як давно?
– Півтора року. Зв'язатися з ним мене попросило керівництво команди. Талант у хлопця є, але поки він його реалізовує не надто добре. Не вистачає йому дисципліни. Сподіваюся, з ним зустрінуся в Ужгороді й вплину на нього.
– На Чарльза Невуче є покупці?
– Свого часу, коли "Закарпаття" пробилося до Прем'єр-ліги, він себе дуже добре зарекомендував і ним цікавилися, але керівництво клубу тоді не захотіло його відпускати. З того часу конкретних пропозицій з інших клубів до нього не надходило. Тим більше, у Чарльза потім був спад, проблеми з дисципліною, тому покупця на нього наразі нема.
– Чи спостерігаєте ви за закарпатськими юнаками? Можливо, серед них є майбутня футбольна зірка?
– Намагаюся слідкувати. Принаймні в області буваю щомісяця. Все ж таки рідна сестра живе в Тячеві, а ще там багато друзів. Крім того, я є засновником благодійного фонду (у Вишкові на Хустщині), метою діяльності якого є розвиток футболу та пропаганда здорового способу життя. Звісно, коли я тут, то спостерігаю за перипетіями в чемпіонаті області – останній раз дивився фінал Кубка Закарпаття 9 травня у Мукачеві. Дуже приємно було, коли побачив усе керівництво краю на цьому матчі – це свідчить про увагу влади до крайового спорту. Та й сама гра була досить хороша, до того ж, побачив у складах команд гравців непоганого рівня, з яких можуть вийти зірки футболу.
– Кого саме маєте на увазі?
– Сказати про це не можу.
– Розкажіть трохи про вашу нинішню роботу. З якими гравцями зараз працюєте?
– У мене останнім часом більше клієнтів тренерів, ніж гравців. Ну, наприклад, Андрій Гусін, який працює наставником "Динамо-2", Сергій Ребров, Олег Лужний, Андрій Канчельскіс, Олег Блохін, Олег Протасов. Що стосується гравців, то їх багато – приміром, Андрій Русол, Євген Хачеріді, Руслан Ротань, Сергій Назаренко, Євген Коноплянка, Валерій Федорчук.
– Ви тільки з українцями працюєте?
– У мене були і бразильці, і південноамериканці, і угорці, і нігерійці, і росіяни. Але зараз концентруюся виключно на українському ринку. Втомився трохи від постійних перельотів світом.
– Який найудаліший контракт ви допомогли укласти?
– Однозначно сказати не можна, адже кожна підписана угода так чи інакше є вдалою. Можу, звісно, назвати успіхом перехід Сергія Реброва в "Тотенхем" за 20 мільйонів доларів – це справді величезне досягнення. А ще вдалим вважаю перехід 31-річного Олега Лужного в лондонський "Арсенал". Все-таки, перехід немолодого гравця у такий клуб вартує чимало зусиль. Крім того, Олег відіграв 5 років на найвищому рівні. А ще пишаюся переходом Христо Стоїчкова з "Барселони" в один з арабських клубів. Одне слово, всі мої клієнти – доволі успішні сьогодні.
– Що є свідченням успішної роботи агента? Кількість переходів гравця?
– Насправді це помилка вважати успішною роботою агента постійні переходи гравця. Наприклад, мої клієнти Русол та Назаренко вже підписують 4-ий контракт з дніпропет-ровським "Дніпром". І хіба вони там погано грають? Моя справа в тому, щоб футболістам було добре і, повірте, їм у Дніпропетровську непогано. До того ж, згадайте, як грає Райан Гіггз, Паоло Мальдіні, Олександр Шовковський – вони роками виступають в одному клубі й досягли значних успіхів у футболі.
"Нестора Шуфрича не побачити на грі "Закарпаття"...
– На вашу думку, що нині не вистачає ужгородському "Закарпаттю" для повноцінного розвитку?
– Мені дуже шкода, що команда так погано грає. У такому краї, де стільки талантів, не має бути така слабка команда. Я навіть намагався вплинути на це, зустрічався з керівництвом клубу – Нестором Шуфричем, головою федерації футболу області Михайлом Ланьо, але поки що далі розмов справа не йде. Розумію, що у нас нема Ахметова, але та ж "Барселона" не фінансується одним олігархом – є двадцять мільйонів акціонерів і подивіться, як вона грає. І в цьому клубі акцентуюють увагу на власних вихованцях. Чому не можна так зробити в нашому краї? Вважаю, що ужгородцям слід йти цим шляхом... Вірю, що в області футбол буде розвиватися, адже бачу, як закарпатський губернатор Олександр Ледида любить цей вид спорту. Я навіть готовий у цьому взяти участь, якщо буде можливість.
– Як вважаєте, провал "Закарпаття" цього сезону пов'язаний з Ігорем Гамулою?
– Причини можуть бути різні. Зрештою, у керівництва клубу не так багато можливостей запрошувати справді висококласного тренера. Існує й інший аспект: скільки разів приїжджаю на матчі "Закарпаття", жодного разу не бачив на стадіоні Нестора Шуфрича. Наприклад, президент харківського "Металіста" Олександр Ярославський навіть в Ужгород прилітав на гру свого клубу. І це для гравців дуже важливо. Тому складно говорити, що Гамула – це єдина причина невиразної гри ужгородців. Не все залежить від грошей, радше – від організації роботи клубу.
– До речі, чому ви вирішили бути саме агентом?
– Це моя третя спроба у футболі. Спочатку був гравцем, потім пробував стати тренером, тепер займаюся ось цим. Вважаю, що це моє покликання. Крім того, на мене дуже вплинув приклад угорця Еміла Естерейха – він працював у 60-ті роки, коли відповідних ліцензій не було. І своїми зусиллями створив мегазірковий мадридський "Реал" 60-х років, який перемагав, де тільки можна.
– Побажаєте щось нашим читачам наостанок?
– Хочу, щоб футбол у нашому краї розвивався і роль медіа в цьому дуже велика. А читачам хочу побажати, щоб найближчим часом в області з'явилася команда, яка буде радувати своєю грою у Прем'єр-лізі.
Денис Фазекаш, "Закарпатська правда", KARPATNEWS.in.ua
Юрій Лівак 2011-06-12 / 18:38:00
Лишилося зовсім трохи - знайти 20 мільйонів акціонерів)
До речі, а покажіть мені тих "стільки закарпатських талантів"? Де вони?