FORZA прокладає Закарпатський туристичний шлях

Концепцію Закарпатського туристичного шляху (ЗТШ) розробили експерти робочої групи швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства у Закарпатській області FORZA. Вони ставлять собі за мету створити умови, які сприяли б поліпшенню добробуту гірського населення через розвиток екологічного та сільського туризму. Згадана концепція - своєрідна рамкова програма розвитку так званого "свідомого туризму" зі збереженням природних, ландшафтних, історико-культурних особливостей краю.

FORZA прокладає Закарпатський туристичний шлях - Взагалі-то головний об'єкт уваги нашого проекту - лісове господарство Закарпаття, - розповідає координатор з соціального розвитку та розвитку громад проекту Наталія Волошина. - FORZA - це проект технічного співробітництва між урядами України та Швейцарії у лісовій галузі Закарпаття. Він передбачає запровадження у регіоні сталого багатофункціонального ведення лісового господарства з особливим наголосом на збереженні довкілля та поліпшенні життєвого рівня місцевого населення, у тому числі через розвиток екотуризму. Фінансується наша робота урядом Швейцарії через Дирекцію з питань розвитку та співробітництва. Впроваджується проект Швейцарським фондом міжнародного співробітництва та розвитку Інтеркооперейшн у співпраці з Державним комітетом лісового господарства України та Закарпатським обласним управлінням лісового господарства.

Чому швейцарці обрали саме Закарпаття об’єктом своєї уваги? Можливо і тому, що Закарпаття часто називають "українською Швейцарією", а Карпатські ліси - легенями Європи...

- Втім, - продовжує Наталія Волошина, - оскільки наш проект є комплексним, ми проводимо й роботу, на перший погляд, не зовсім пов'язану з лісом. Серед так званих "суміжних" напрацювань - і концепція Закарпатського туристичного шляху. Як виник цей задум? Подібні мережеві маршрути є і в інших країнах Європи, наприклад, Трансальпійський туристичний шлях, функціонування якого і наштовхнуло на ідею створення ЗТШ.

Яким же бачиться нашим фахівцям Закарпатський туристичний шлях? Це - мережа пішохідних маршрутів, головні з яких пролягають територією Закарпаття, через основні хребти Українських Карпат: Бескиди, Боржавські полонини, Свидовецький хребет, Чорногори та Марамороський масив. Загальна протяжність шляху - 380 кілометрів. Закарпатський туристичний шлях - це спроба поєднати пішохідний та сільський зелений туризм як перспективний шлях економічного розвитку регіону та, зокрема, віддалених гірських сіл. Цей шлях вирізняється універсальністю (складається зі стежок і маршрутів різної протяжності та складності, починається і закінчується біля головних транспортних магістралей), безпечністю (шлях облаштовується і маркується на маршрутах), транскордонністю (нитка шляху спрямована до кордонів з метою об'єднання у майбутньому з маршрутами сусідніх країн), привабливістю (наявність туристичних стоянок, турбаз, агросадиб, історико-архітектурних, культурних та інших пам'ятників).

Повноцінний відпочинок для сучасного туриста має бути комплексним: включати не тільки надання послуг для ночівлі та харчування, але й проведення походів-екскурсій, прокат спорядження, торгівлю виробами традиційних ремесел, сувенірами тощо. ЗТШ допоможе сільським громадам у створенні саме такого туристичного продукту, сприятиме його розвитку завдяки співпраці територіальних громад та відповідних постійних землекористувачів. До слова, зауважує Наталія Волошина, за даними Всесвітньої туристичної організації саме активні форми туризму на початку XXI століття користуватимуться найбільшою популярністю, особливо - гірський туризм.

На Закарпатті вже чимало зроблено щодо втілення концепції ЗТШ у життя. Зокрема, у рамках заходів проекту FORZA облаштовано близько 80 км туристичного шляху в Рахівському районі, а за фінансової підтримки Фонду «Євразія» - близько 40 км у Воловецькому районі, за сприяння польського туристично-краєзнавчого товариства промарковано близько 190 км туристичних стежок на Воловеччині, з яких 80 км – уздовж основної нитки Закарпатського туристичного шляху.

У рамках реалізації концепції проведено навчання для власників сільських садиб, видано довідник «Сільський туризм Закарпаття» та путівник "Як організувати туристичні походи в гори". У Рахові відкрито туристичний інформаційний центр, який безкоштовно надає відомості про можливості активного відпочинку в районі, проведено навчання гірських провідників, фахівців з маркування маршрутів, створено показове вівчарське господарство у с.Костилівка Рахівського району, де туристів почастують "карпатською віагрою" - овечою бринзою, розкажуть про полонинське літо і т. ін.

Словом, Закарпатський туристичний шлях набирає реальних обрисів. Це стало можливим завдяки активній участі інших зацікавлених сторін - фундації регіональних туристичних ініціатив "Турєвроцентр" та місцевої влади, зокрема управління з питань європейської інтеграції, туризму і курортів ОДА (начальник Олександр Марченко), Рахівської, Воловецької та Міжгірської райдержадміністрацій, сільської ради Костилівки, регіонального центру сприяння розвитку сільського туризму, фонду «Євразія». Тут розуміють, що відносно недоторкані гірські масиви мають виняткову рекреаційну цінність. Та й гірське село потребує змін, створення нових робочих місць. Все це враховує концепція Закарпатського туристичного шляху, що є міні-проектом соціального спрямування проекту FORZA. У майбутньому ЗТШ повинен увійти до Реєстру туристичних шляхів України.
Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, офіційний сайт Закарпатської ОДА
25 квітня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

10:46
В Ужгороді розподілили субвенцію медзакладам за лікування мешканців Чопа
10:17
Підприємство, що спричинило забруднення нафтопродуктами на Перечинщині, добровільно відшкодувало понад 91 тис грн збитків
09:10
В Ужгороді всю ніч працювала снігоприбиральна техніка
04:57
У пункті пропуску "Ужгород-Вишнє Нємецьке" відновили "провалену" реконструкцію
16:16
Результати тендеру з будівництва системи водопостачання та каналізації у Мукачеві оскаржено в суді
15:34
/ 1
16 січня виконком Ужгородської міськради збереться на перше в новому році засідання
12:41
/ 4
Два десятки порушників в Ужгороді оштрафували за непогоджені вивіски й рекламоносії та за куріння в громадських місцях
12:35
Перечинська ОТГ розробить план доступної інфраструктури для людей з особливими потребами
11:10
Фестиваль естрадної пісня "Різдвяна зіронька-2019" відбудеться в Мукачеві
11:07
/ 4
Державіаслужба заборонила польоти безпілотників над Ужгородом
10:31
У школах Мукачева впроваджуватимуть електронні щоденники
09:32
На Закарпаття чекає тиждень мінливої погоди
09:29
У Мукачеві нагородили "народного" переможця фесту "Червене вино"
09:22
/ 1
У Мукачеві та Хусті на тиждень продовжили зимові канікули, а школи Великоберезнянщини та Перечинщини – на карантині
16:53
За перші 9 днів нового року на кір на Закарпатті захворіли 256 краян
15:19
/ 1
В УжНУ відбулося засідання Конференції трудового колективу
15:12
Соціально-економічне становище Закарпатської області за січень-листопад 2018 року
14:45
На Закарпатті підтверджено 7 випадків захворювання на грип
13:24
/ 2
В Ужгороді обговорюють пропозиції перейменування провулку, частини скверу та назви нової вулиці
12:00
/ 1
Комунальники очищають Мукачево від снігу
11:38
На дорогах Закарпаття, зокрема у містах, через рясний сніг спостерігаються невеликі затори
11:03
/ 3
У Ясінях, на Рахівщині відзначили 100-річчя Гуцульської Республіки
10:09
Розпочався прийом творів на здобуття премії всеукраїнського літературного конкурсу ім. Чендея
09:43
/ 6
Розмитнювати авто на єврономерах на Закарпатті стали активніше
03:13
Сергій Бабкін подарує ужгородцям спеціальний концерт до Дня Валентина
» Всі новини