Із щоденника Сергія Федаки. Підручники

Цей рік якось особливо плідний на ювілеї, особливо письменницькі. Чи то 1951-го і 1961-го сонце якось особливо світило, що народжувалося стільки талановитих і амбітних людей (а 1941-го сонце було однозначно неспокійним), чи ще з яких причин, але ювілеї слідують ледве не щотижня.

Із щоденника Сергія Федаки. Підручники

До них додаються і скромніші дати, бо триріччя ювілеєм ніяк  не назвеш. Хоча як сказати. У книжковій справі зараз як  на фронті, а там лічили рік за три. "Мы долго молча отступали, ворчали старики," – писав класик. Влітку 2007-го такий відступ закінчився. Головне наше видавництво вузівських підручників "Знання" вирішило відкрити свою філію на Закарпатті, аби наші вчені не витрачалися постійно на поїздки до столиці, а могли видаватися вдома. І хоча в різних офіційних рейтингах наші вузи поки пасуть задніх, поява у нас подібної структури – найпереконливіший доказ, що маємо таки порох у порохівницях, що годі комплексувати (крім Ужгорода, подібна філія ще тільки у Львові).

Завідує нашою філією Г. Курій, більш відома як авторка вже 56 книжок для дітей Галина Малик. Щойно вийшла чергова – сюрреалістична повість про сучасний Ужгород "Абракадабра" із купою впізнаваних персонажів. Але до цих книжок слід додати ще кількадесят відредагованих нею підручників, які написали півсотні науковців з двох ужгородських вишів – УжНУ і ЗакДУ. З приводу грядущого мікро-ювілею видавці і автори і повідали містові і світові (в особі всюдисущих журналістів) про свій скромний ужинок.

Однією з перших вийшла "Сучасна українська літературна мова" Н.Венжинович, з якою видавці особливо намучилися через наявність там великої кількості спеціальних шрифтів, діакритичних знаків тощо. Правда, після такого бойового хрещення колективові вже сам чорт не страшний. Бо ще складнішою була робота над "Старослов'янською мовою" Ю.Юсип-Якимович і О.Шимко – першим подібним підручником в Україні. Крім церковнослов'янської кирилиці і навіть глаголиці довелося освоювати титли, древні знаки пунктуації, верстати чудернацькі таблиці і химерні діаграми.

Паралельно технічним редакторам М.Дем'яну і М.Шкірі довелося на вимогу київської централі освоювати і нову верстальну програму, а для того ще й відновлювати свої знання англійської.  Після цього вже можна видавати граматику навіть мови ацтеків. Найостанніша на сьогодні книжка – Ф.Шандора і М.Кляпа "Сучасні різновиди туризму", яких (різновидів) налічується аж із три сотні. Подібного підручника ще не було не тільки в Україні, а й навіть у Росії, яка поки випереджала нас у сфері навчальної літератури. Правда, щоб така книжка з'явилася, видавцям довелося аж три роки напосідати на авторів, діставти їх у найнесподіваніших місцях і притискати до стінки. Добре, що не стали розстрілювати, хоча дуже кортіло.

А ще вийшли ряд юридичних підручників завідувача кафедри кримінального права УжНУ  О.Семерака, "Екологія" Л.Потіша, "Математичне програмування" Ф.Ващука, О.Лавера, Н.Шумило, "Основи економічної теорії" М.Ажнюка і О.Передрія, "Політологія" М.Вегеша і його колег, "Цивільне право" В.Фазикоша і його кафедральної команди. Одна з останніх новинок – "Основи літературознавства" Н.Ференц. Розповів про свою роботу і київський гість Ярослав Орос. Уродженець тячівського села Широкий Луг, він закінчив факультет журналістики у Києві, одружився там же і залишився у столиці.

Працював у багатьох газетах-журналах, випустив 9 книжок філософської прози  з сильним еротичним забарвленням, зараз очолює редакцію художньої літератури, яку сам і створив 2009 року. Покликаючись на Максима Горького, який 1936 р. заснував знамениту "Шкільну бібліотеку", Ярослав започаткував аналогічну серію "Класна література", адресовану тим же таким учням. На відміну від багатьох інших видавців, які випускають піратські книжки усупереч авторському праву, Ярослав узгоджує свої проекти зі спадкоємцями авторів. Поки видано Г.Квітку-Основ'яненка, М.Куліша, Є.Маланюка, І.Багряного, У.Самоука. До тритомника В.Сосюри увійшли замовчувані у радянський час твори.

У найближчих планах видати Григора Тютюнника. Щойно побачили світ два романи В.Винниченка, що в Україні ще не видавалися. Загалом планів багато – був би тільки читацький попит, що нині фатально знижується – доводиться стимулювати все більш яскравими палітурками, якіснішою підготовкою текстів і вигадуванням все більш інтригуючи проектів.

22 травня 2011р.

Теги: підручник, видавництво, Знання, читач

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 19
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
» Всі новини