Появу закарпатської реліктової Долини нарцисів пов'язують з льодовиковим періодом. Вчені вважають - через геологічні катаклізми з гір сповз величезний шмат землі разом з унікальними рослинами. Квіти затрималися у долині на тисячоліття. Хоча відвідувачам більше до душі місцеві романтичні легенди.
Василь Джуган, майстер з охорони природи Широколужанського лісництва:
"Десь був красивий давно-давно парубок, закохався у дуже чарівну дівчинку, от так покохалися а їм не дали зібратися свого часу і вони так на цьому полі як сказати – померли і від того сталася від них та краса і зараз ми ту красу почуваємо, яка вона зараз в природі осталася".
Цвітуть нарциси лише два тижні. Тож побачити їх у повній красі їдуть звідусіль. Цогоріч долину відвідали уже майже 5 тисяч гостей.
Око милується, а серце болить - кажуть у заповіднику. З кожним роком площа долини меншає. Унікальна галявина, після меліоративних робіт півстоліття тому, почала заростати верболозом та чагарниками.
Федір Гамор, директор Карпатського біосферного заповідника:
"Свого часу навколо Долини нарцисів було проведена меліорація. Було порушено гідоролічний режим ручки Хустець. Зокурема поглиблено долину цієї річки і у такий спосіб вода пішла трошки нижче. І це призводить до тих проблем, які ми сьогодні маємо".
На боротьбу із сезоним верболозом та сінокосінням потрібно щонайменше 30 тисяч гривень. Вільних коштів у заповіднику немає. Частину грошей тут планують заробити на туристах, а ще чекають на допомогу студентів-волонтерів.
Світлана Максимова, Микола Скунць, 5 канал