Закарпатці розробили концепцію порятунку від повеней для всього Карпатського регіону

Ужгород – Врятуватись від повеней у Східній Європі, через які з кожним роком все більше страждають європейські країни, виявляється, можна. Для цього потрібно насамперед відновити гідрологічний режим басейну річки Тиса, яка протікає Україною, Угорщиною, Румунією, Словаччиною та Сербією. Саме ця річка стає причиною наймасштабніших руйнувань у цих державах за останні кілька десятиліть.

Закарпатці розробили концепцію порятунку від повеней для всього Карпатського регіону

Що треба зробити для вирішення проблеми, хто повинен долучитися до цього і, найголовніше, наскільки це реально – ці питання сьогодні в Ужгороді обговорюватимуть міністри довкілля п'ятьох країн.

Річка Тиса – найбільша притока головної водної артерії Європи, Дунаю. Якщо виникають якісь проблеми на притоці, страждають й європейські країни, через які протікає річка: Румунія, Словаччина, Україна, Угорщина та Сербія.

Основною бідою Тиси є повені. Вони виникають, за словами спеціалістів, через вирубування лісів та порушення гідрологічного режиму річки.

"Наслідками цього порушення є руйнівні повені. Але руйнівні повені – це лише один бік проблеми, бо вони, у свою чергу, призводять до загибелі рослинного світу. Від 1930 року зникло 16 видів рослин. А 16 рослин за неповних сто років – це дуже серйозна деградація біологічного розмаїття", – каже доцент кафедри ботаніки Ужгородського національного університету Любов Фельбаба-Клушина.

Закарпатці розробили концепцію порятунку для всього Карпатського регіону

Рослини стримували та вбирали вологу. А тепер, кажуть науковці, діяльність людини призвела до руйнування екологічних систем. Зараз зайву воду просто нема куди вбирати, вона стікає і руйнує все на своєму шляху. Проте ще й нині не пізно врятувати ситуацію, вважають закарпатські науковці. Вони спільно з екологами провели масштабне дослідження і розробили план заходів із порятунку для Східної Європи, каже Любов Фельдбаба-Клушина.

"Саме на Закарпатті придумана і  розроблена концепція, – зауважує вона, – яка має реалізуватися на території всіх країн Карпатського регіону, якими протікає річка Тиса, аби подолати ті повені".

Спеціалісти наголошують, що одна країна нічого зробити не зможе, повинні об'єднатися всі держави, які розташовані в басейні Тиси. Власне, це вони сьогодні й спробують зробити.

"Тому сьогодні в Ужгороді й зустрічаються міністри довкілля п'ятьох країн, територією яких протікає річка Тиса. Вони підпишуть Тисянський меморандум про взаєморозуміння, в якому викладено план вирішення основних проблем Тиси", – розповіла речниця закарпатського управління охорони навколишнього природного середовища Катерина Бідзіля.

Починати роботу потрібно з Закарпаття

Науковці кажуть, що починати роботу потрібно з Закарпаття, бо саме тут утворюється 62 % усіх водних ресурсів Тиси. Починати слід з висаджування лісів, зміни системи каналів, відновлення заплавних територій. Навіть попри густонаселеність регіону, здійснити це поки реально. Головне – була б політична воля.

Надія Петрів, Радіо Свобода

11 квітня 2011р.

Теги: концепція, меморандум, повінь, міністр

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 18
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
» Всі новини