В УжНУ українські науковці обговорювали проблеми юридичних клінік

На юридичному факультеті Ужгородського національного університету, в рамках відзначення двадцятиріччя заснування в УжНУ спеціальності «правознавство», відбувся науково-практичний семінар «Роль юридичної клініки у професійній підготовці майбутніх юристів».

В УжНУ українські науковці обговорювали проблеми юридичних клінік

Семінар організований Ужгородським національним університетом, Об'єднаною асоціацією студентів-юристів Закарпаття, Кременчуцьким державним університетом імені Михайла Остроградського, громадською організацією "Молодіжний авангард Кременчука" за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства Сполучених Штатів Америки.

До учасників семінару з вступним словом звернувся заступник декана юридичного факультету, професор Василь Фазикош. Він розповів, в яких умовах розпочинала свою роботу спеціальність, з чого усе починалося і яких успіхів досяг науковий колектив за цей час. Він відзначив, що хоч 20 років для спеціальності — не так і багато, та все ж юрфак УжНУ нині можна поправу внести у список найелітніших вищих юридичних шкіл країни. Як один з елементів, які характеризують цю елітарність є робота Юридичної клініки УжНУ.

Позитивний вплив юридичних клінік на формування майбутніх фахівців відзначили і представники закарпатської влади. Так, начальник юридичного відділу Закарпатської обласної ради Віталій Ціцак зазначив, що випускнику юридичного вишу без досвіду роботи працевлаштуватися надзвичайно складно. А за результатами участі студента в діяльності юридичної клініки, працедавець може прийняти позитивне рішення у питанні надання роботи. Підтримав В.Ціцака і керівник апарату Закарпатської облдержадміністрації Анатолій Громовий, який теж відзначив важливість дії юридичних клінік, особливо на базі УжНУ, де майбутні правовики отримують перший практичний досвід у юриспруденції. Зі свого боку він запевнив, що облдержадміністрація вітає та підтримуватиме подібні ініціативи.

Старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України В'ячеслав Бігун розповів учасникам про історію юридичних клінік, їх особливості у різних країнах та значення у набутті юридичної практики студентами. Він підкреслив, що, зокрема, у США якість роботи цих закладів у значній мірі визначають статус університету та його місце у рейтингах престижності вищих навчальних закладів. Дякуючи за запрошення на семінар, п. В.Бігун подарував бібліотеці факультету набір літератури, присвяченої тематиці юридичних клінік.

Директор Центру нормотворчості при юридичному факультеті УжНУ, доцент Ярослав Лазур розповів про роботу юридичної клініки в Ужгороді. Зокрема Ярослав Володимирович наголосив, що науковці УжНУ залучають студентів до просвітніх проектів у школах, де розповідається про кримінальну відповідальність неповнолітніх, їх правовий статус, особливості сімейного законодавства тощо. Юридична клініка УжНУ практикує так звані "круглі столи", де студенти-консультанти опрацьовують нормативну базу і практику її застосування з конкретної правової проблематики. В такий спосіб студенти засвоюють нові систематизовані знання. Щоб полегшити підготовку студента як до консультування у клініці, так і до навчального процесу, Юридична клініка УжНУ формує студентську бібліотеку як з рідкісних, так і поширених видань. Крім того, організація готує і поширює друковані матеріали з актуальної правової тематики у вигляді брошур, збірок, у пресі, листується і спілкується через ЗМІ з читачами та глядачами, які потребують правової консультації. "В Юридичній клініці УжНУ, крім класичного виду діяльності — надання правової допомоги цільовим групам населення, практикуються і інші види активності, впроваджуються нові і цікаві методи роботи", — зазначив Ярослав Лазур.

Андрій Маркевич, начальник відділу зовнішніх зв'язків Кременчуцького національного університету поділився досвідом юристів власного університету. Аналогічну презентацію юридичних клінік провели їх керівники з Сум та Києва.

Завершуючи семінар його учасники прийняли рекомендації щодо покращення правового стану та підвищення ефективності діяльності юридичних клінік.

Довідка: Юридична клініка — це отримання практичних навичок студентами-юристами шляхом надання безкоштовних юридичних консультацій малозабезпеченим верствам населення, яке потребує юридичної допомоги, але не може звернутись до юридичних фірм через брак коштів. Це учбова програма, яка передбачає навчання студентів-юристів практичним навикам і професійному відношенню до надання безкоштовної юридичної допомоги особам, які не в змозі отримати інший вид правової допомоги, і яка здійснюється під наглядом викладача.

Ідея запровадження на юридичних факультетах вищих навчальних закладів практичного курсу, який би надавав можливість студентам практично застосовувати свої знання, які вони отримують на теоретичних курсах, і паралельно надавати кваліфіковану юридичну допомогу тим верствам населення, які не в змозі заплатити за юридичні послуги у вирішенні своїх проблем, з'явилася  у 40-х роках ХХ ст.  у США. З часом цей курс став дуже популярним не тільки серед університетів, але й серед населення. На сучасному етапі в США практично не існує жодної юридичної школи, де б не було юридичної клініки. Ідея юридичної клініки пізніше стала дуже популярною по всій Європі.

Юридичні клініки в Україні розвивалися у досить своєрідний спосіб. Вони створювалися організаціями студентів-правників, часто, без допомоги адміністрації навчального закладу, та існували за рахунок власних коштів чи грантів від різних організацій. А вже потім вони отримали офіційну підтримку вузу і стали його окремим підрозділом з власним навчальним курсом.

Прес-служба УжНУ

31 березня 2011р.

Теги: УжНУ, науковці, юристи

НОВИНИ: Соціо

11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
» Всі новини