На Верецькому перевалі
Розпочалося відзначення річниці Карпатської України біля могили закатованих січовиків, що на Верецькому перевалі, куди колона з понад двадцяти автомобілів зі свободівськими прапорами прибула о 10.00 год. Тут до закарпатських свободівців приєдналися побратими із Галичини – депутати Сколівської районної ради та член Політради Всеукраїнського об'єднання "Свобода", відповідальний за молодіжну політику Богдан Галайко. Після молебню за невинно закатованими та вбитими січовиками Карпатської України, який відправив священик греко-католицької церкви о. Віталій, голова закарпатської "Свободи" Олег Куцин звернувся до побратимів:
"Ще багато борців за незалежність залишаються для нас невідомими: ми не знаємо їхніх імен, не знаємо їхніх могил. Та пам'ять про них житиме в наших серцях завжди. Щороку проводимо тут літні табори та розшукуємо страчених польськими та угорськими зайдами січовиків. В цій могилі поховано десять оборонців краю, минулого року знайшли місце поховання ще кількох десятків, тож цього року плануємо їх перепоховати. Також вимагатимемо від влади спорудження справжнього величного пантеону оборонцям Карпатської України і демонтажу тої знущальної груди каміння, яку угорці спорудили на кістках січовиків. Ці гори всіяні кістками оборонців нашого краю, вони віддали життя за цю землю, а над їхньою пам'яттю й сьогодні глумляться як наші, такі і угорські недолугі політики, намагаючись спорудити тут пам'ятники імперського-окупантського штибу".
До побратимів також звернувся член Політради Всеукраїнського об'єднання "Свобода", відповідальний за молодіжну політику Богдан Галайко, який передав вітання побратимам від голови партії Олега Тягнибока, а від себе додав:
"Цим молодим хлопцям було ще жити й жити, та вони мали сміливість протистояти владі окупанта й прийняли бій, боронячи свою молоду незалежну державу. Нам варто задуматися над їхнім героїчним чином і продовжувати цю боротьбу, бо сьогодні, направду, ми маємо умовну незалежність, перебуваючи під владою україножерів та українофобів. Тож гуртуймося, товариство, та працюймо, поширюючи всюди наші ідеї української України".
По завершенні урочистостей на Верецькому перевалі колона свободівських автомобілів направилася в село Келечин Міжгірського району, де народився президент Карпатської України Августин Волошин. Тут, біля пам'ятника А. Волошину, свободівці провели мітинг та, помолившись, вирушили до тогочасної столиці Карпатської України – м. Хуст, на Красне поле. Дорогою зупинялися на могилах січовиків та на місці розстрілу героя Карпатської Січі Федора Тацинця. На могилах січовиків, біля хрестів, які постали на їхню честь, голова Закарпатської "Свободи" Олег Куцин розповідав побратимам про полеглих героїв, про їхню долю і про ті страждання, яких вони зазнавали від мадярського звіра-окупанта. Поминаючи душі полеглих героїв, учасники мали можливість насолодитися думами кобзаря з великої України Тараса Силенка – заслуженого артиста України, який приїхав на запрошення Олега Куцина.
Прибувши на Красне Поле, свободівці констатували, що закарпатська влада на швидкоруч, "для галочки", провела всі заходи і роз'їхалась. Свободівці, що не мали можливості поїхати з усіма в поїздку по Закарпаттю та залишилися на Красному Полі, розповіли про неприємні враження, які у них залишилися після цього "святкування": всюди відчувався формалізм, ніякого патріотизму. Де поділася та велич, з якою це свято завжди відзначалося? Більше того, цього разу, мабуть, вперше відколи тут відбуваються святкування, міліція, посилаючись на розпорядження "зверху", заборонила розповсюджувати книжки та газети з матеріалами про Карпатську Україну і в брутальній формі вимагала від свободівців негайно припинити їх розповсюдження. На свободівському мітингу також був присутній віце-президент історичного клубу "Холодний Яр", який у своїй промові зазначив, що, побачивши всю ту нещирість на офіційному святкуванні, він разом з своїми побратимами вирішили змінити програму свого перебування на Закарпатті: дочекатися справжніх патріотів та у їхньому колі вшанувати героїв.
На Красному Полі свободівці поклали вінки на могили січовикам, провели мітинг та ще один молебень, вшановуючи оборонців рідного краю.
"Враховуючи складну політичну ситуацію в країні, коли при владі знаходиться антиукраїнський режим, який не шанує ні нашої історії, ні наших героїв, мусимо ширити свої ідеї всюди. Зараз ми на вістрі боротьби, тому що добре розуміємо що загрожує сьогодні Закарпаттю: це і політичне русинство, і реваншистські настрої в угорських політичних колах, і деструктивна робота російських спецслужб, які намагаються розпалити міжнаціональну ворожнечу , дестабілізувати ситуацію і на фоні погіршення соціального стану населення підняти питання про автономію. Ми не можемо дозволити їм це зробити, мусимо знайти порозуміння з тими силами всередині національних меншин Закарпаття, які розуміють цю ситуацію і готові протистояти цим планам. Це не означає, що ми забудемо свою історію. Вже зараз ЗОО ВО "Свобода" розробила позовні заяви до українських та міжнародних інституцій з вимогою розпочати розслідування щодо звірств, які чинив мадярський окупант у 1939 році на Закарпатті. Звичайно, ми розуміємо, що важко буде домогтися правдивої оцінки тих подій, але ставити питання ми зобов'язані", – заявив на Красному полі голова Закарпатської "Свободи" Олег Куцин.
Урочистості з нагоди 72 річниці становлення Карпатської України свободівці завершили в Ужгороді смолоскипним маршем, на який прийшло багато молоді, навіть ті, хто ще вчора були далекі від націоналістичних ідей.
Біля пам'ятника Августину Волошину
На місці розстрілу січовика
Покладання вінків на Красному полі
16 березня 2011р.
Теги: Карпатська Україна, Красне Поле, автопробіг