Українські та угорські історики написали спільну книгу про історію Закарпаття

9 березня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція співавторів унікального видання – історичної книги «Закарпаття: 1919-2009». Книга видана українською та угорською мовами завдяки співпраці кількох поколінь вчених та є першою спробою примирення історіографії двох країн, науковці яких досі мали різні погляди на сторінки спільної історії.

Українські та угорські історики написали спільну книгу про історію Закарпаття

Чілла Фединець, доктор філософії, науковий співробітник інституту національних досліджень Угорської академії наук (Будапешт), співкерівник редакційної колегії озвучила рекомендації Ради Європи щодо вивчення історії у ХХІ ст., де йдеться про необхідність подолання упередження між народами та їхнього примирення. "Наша робота витримана саме у такому дусі і у такій співпраці повинна продовжуватися", -- наголосила науковець.

Юрій Остапець, кандидат політичних наук, декан факультету суспільних наук УжНУ, член редколегії пояснив, що книга є спільним проектом двох установ – Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ та Інституту етнонаціональних досліджень Угорської академії наук.

"Оригінальність видання полягає у тому, що тут охоплено історію Закарпаття до 2009 року. На одні й ті ж події висловлена точка зору як наших, так і угорських науковців. І знайдено певний компроміс. Кожен із розділів закінчується хронологією подій, що теж зроблено вперше", -- розповів Ю. Остапець. За його словами, процес роботи над книгою тривав понад рік. Тираж видання наразі складає 400 примірників, видання здійснено у поліграфічному центрі "Ліра".

Доктор історичних наук, професор УжНУ, член редколегії Роман Офіцинський зауважив, що масштабний проект здійснили 26 авторів. Видано дві дзеркальні версії – українською та угорською мовами. Переклад, за словами Р. Офіцинського, не є абсолютно ідентичним, адже існують певні відмінності, наприклад, у назвах. Проте за змістом усе передано однаково. Професор розповів, що ініціатива видання належала угорській стороні у рамках процесу історичного примирення через спільні наукові проекти. "Українська і угорська історіографія щодо певних моментів мають розбіжні погляди і це перша спроба примирити науки двох народів. І це трохи болісний момент. Угорці мають специфічний погляд на Закарпаття. Проте автори книги дивилися на історичні моменти очима сучасника, який не відповідає за дії і у тому числі помилки своїх попередників", -- наголосив науковець.

Степан Черничко, к.ф.н., проректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, член редколегії розповів: "Я не історик, а філолог (співавтор розділу про мовну політику), за національністю угорець, але громадянин України, тож я становив спільну ланку між угорськими та українськими авторами цієї книги. Сподіваюся, читач знайде у книзі такі факти, які будуть на користь кожному народові".

Федір Шандор, кандидат соціологічних наук, завідувач кафедри туризму УжНУ, член авторського колективу повідомив, що у книзі вперше висвітлено розвиток туристичної галузі як однієї із тих сфер, що впливали на економіку краю.

Також вперше подано факти з історії угорської національної меншини на Закарпатті.
Щодо подій 1939 року, Карпатської України, то Роман Офіцинський розповів: "Я висвітлив події цього періоду саме як окупацію з боку Угорщини. Угорська сторона, на диво, прийняла цю позицію, хоча, звичайно, тривали дискусії. І це цікавий та повчальний момент для істориків й інших країн".
Юрій Остапець на завершення повідомив, що Науково-дослідний інститут політичної регіоналістики УжНУ започаткував видання журналу "Регіоналістика", що виходитиме тричі на рік і висвітлюватиме проблематику розвитку регіону.

09 березня 2011р.

Теги: книга, історія, презентація

Коментарі

mekk 09.03.2011 / 17:09:00

"Правилами коментування" на сайті Закарпаття онлайн заборонено розміщувати розлогі цитати чи цілі матеріали інших авторів, замість яких рекомендуємться давати посилання на ці інформації в мережі. Адмін

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини