Експозиція музею Берегівщини поповнилася раритетним виданням лікаря-хірурга Бертолона Ліннера

Невеличку, припорошену часом і пилюкою книжечку за авторства відомого лікаря-хірурга Бертолона Ліннера, що в довоєнному Берегові керував державною медичною установою і оперував хворих, нещодавно роздобув-купив Іван Шепа.

Експозиція музею Берегівщини поповнилася раритетним виданням лікаря-хірурга Бертолона Ліннера

Її тираж вельми обмежений, та й датована вона далеким уже в часі 1941 роком. Про неї знали лічені особи, а нині цей раритет є експонатом музею, що розмістився в кількох приміщеннях колишнього Графського двору (нині тут діє Берегівський ліцей сфери послуг). Ентузіаст І. Шепа стояв біля витоків музейної справи в місті та районі. Відрадно, що саме він є ініціатором створення першого в Україні музею виноградарства та виноробства (його відкриття планується на початок березня, у дні ХІ винного фестивалю, що вже став міжнародним). Він щиро втіше-ний, що експонатів більшає щодня. Їх приносять вдячні жителі міст і сіл, ті, хто зберіг раритети, але вирішив їх не тримати в себе вдома, а віддати для громадських оглядин. Так вийшло і з цією тоненькою книжечкою про медицину, а коли точніше, то неперевершений у хірургії наш земляк описує історію, як він вийняв із серця маленької дівчинки-єврейки велику голку, якою шили господарські міхи. Вона, граючись, зашпорталася і впала грудьми на гостряк. На одній зі сторінок навіть уміщено рентгенівський знімок, де видно, як цей гострий інструмент застряв у міжребер'ї. Довелося 63-річному лікарю брати в руки скальпель і оперувати. Доктор Ліннер таки вийняв голку з тіла дитини, і вона залишилася жити. Але подальші її сліди загубилися у вирі воєнних літ, про долю дівчати-єврейки нічого більше не відомо (найімовірніше, що разом із іншими одноплемінниками її вивезли у гестапівські табори й там вона померла).

До слова, Б. Ліннер народився у 1877 р. й помер у 1969 р. Його добре знали берегівчани, адже за 92 роки робив для місцевих жителів лишень добрі та корисні справи (на території ЦРЛ цьому геніальному за місцевими мірками лікарю встановлено бюст). Крім усього іншого, був чудовим виноградарем. Очевидці згадують, що на його ділянці росло понад 100 сортів винограду. Кажуть, що Ліннер (одна з берегівських вулиць носить його ім'я) лікував навіть самого Сталіна – у 50-х роках бував на дачі вождя всіх народів. Директор музею завжди в пошуках, він не має навіть машини, пересувається на велосипеді, напрочуд скромний, доступний, але винахідливий та завзятий, про історію нашого міста, Берегівщини, краю загалом знає стільки, що можна написати кілька докторських дисертацій. Але це не його, у науку він не хоче, музейна справа – ось справжнє хобі закоханого в минувшину чоловіка. Знається на винному ремеслі, і до нього приїздять та приходять цікаві люди. Нещодавно подарували чималу колекцію найрізноманітніших декора-тивних ексклюзивних пляшок. На знімку внизу І. Шепа радо демонструє два скляні вироби, що символізують серця за-коханих (це актуально завжди, а до Дня святого Валентина й поготів). Про сотню пляшок найрізноманітніших форм і конфігурацій не розказати і не описати – ці диво-вироби треба власними очима побачити та в руках потримати.

 МИХАЙЛО ПАПІШ, газета"Берегово"    

28 лютого 2011р.

Теги: музей, видання, лікар-хірург, Іван Шепа

НОВИНИ: Соціо

09:25
У Мукачеві поліцейські розшукали двох дітей, які самостійно пішли з дому
09:23
Ужгородка зареєструвала петицію з вимогою переглянути прожитковий мінімум в Україні
09:02
У Румунії врятували чотирьох українців, які заблукали в горах Фото новина
18:14
На Закарпатті дружині загиблого офіцера Армена Петросяна вручили посмертні нагороди Фото новина
13:12
З Говерли евакуювали туристку, яка травмувалася під час спуску Фото новина
11:55
/ 1
На Чорногорі розпочалося цвітіння рододендрона Фото новина
10:01
На Мукачівщині малолітня дитина випала з вікна разом із москітною сіткою
18:22
На кордоні з Румунією митники викрили схему ввезення брендового одягу на понад 5 млн грн Фото новина
17:15
/ 1
На Хустщині 13-річний хлопець травмував голову під час пірнання в басейн
15:01
Закарпатські митники знайшли понад тисячу пачок сигарет у тайниках мікроавтобуса Фото новина
13:00
На війні з рф загинув військовий із Вишкова на Хустщині Іван Масловський Фото новина
18:16
/ 2
В Ужгороді родинам шести полеглих воїнів передали державні нагороди Фото новина
16:44
/ 1
Ужгород попрощався з лікарем-хірургом і морським піхотинцем Олегом Наконечним Фото новина
15:42
/ 10
Суд арештував понад 339 тисяч євро та 154 тисячі доларів у справі закарпатського митника Фото новина
14:24
Біля Нижнього Коропця на Мукачівщині оселилася родина лелек Фото новина
12:26
Патрульні виявили нетверезого водія під час перевірки в Мукачеві Фото новина
10:52
Підтверджено загибель воїна з Берегова Сергія Цопіна, який понад три роки вважався зниклим безвісти Фото новина
10:43
/ 6
Компанія, афілійована з Максимом Єфімовим, придбала землю і недобуд під румунським кордоном на Хустщині
08:55
/ 1
Біля Перечина сталася ДТП за участю автокрана Фото новина
16:24
/ 1
Ужгород попрощався із захисником Олексієм Журавльовим, який понад рік вважався зниклим безвісти Фото новина
14:26
/ 2
В Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Олегом Наконечним Фото новина
09:51
/ 1
В Ужгороді на кількох вулицях тимчасово відключать воду
18:07
/ 1
На сміттєзвалищі в Барвінку сталася вже 16-та пожежа від початку року Фото новина
16:37
На Закарпатті за місяць оштрафували понад 420 водіїв за перевищення швидкості
13:32
/ 1
У Рахові попрощалися із 32-річним Героєм Богданом Беднаром Фото новина
» Всі новини